Прејди на содржината

Ранилуг

Координати: 42°26′N 21°02′E / 42.433° СГШ; 21.033° ИГД / 42.433; 21.033
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ранилуг
Село и општина
Ranilug
Ranillug
Ранилуг is located in Косово
Ранилуг
Ранилуг
Локација во Косово
Координати: 42°26′N 21°02′E / 42.433° СГШ; 21.033° ИГД / 42.433; 21.033
ДржаваРепублика Косово
ОкругГнилане
Управа
 • ГрадоначалникГрадимир Микиќ
Површина
 • Село и општина100 км2 (40 ми2)
Население (2011)
 • Село и општина3,866
 • Градскo844
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоOfficial website

Ранилуг е село и општина во округот Гнилане во јужниот дел на Косово. Се состои од 12 села, а за седиште на општината е избрано селото Ранилуг со 844 жители.

Демографија[уреди | уреди извор]