Ранерс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ранерс
Амблем на Ранерс
Амблем
Грб на Ранерс
Ранерс is located in Данска
Ранерс
Ранерс
Локација во Данска
Координати: 56°27′25″ N; 10°02′21″ E / 56.4569° СГШ; 10.0392° ИГД / 56.4569; 10.0392
ДржаваДанска Denmark
Управа
 • ГрадоначалникHenning Jensen Nyhuus
Површина
 • Вкупна800,14 км2 (30,894 ми2)
Население (2012)
 • Вкупно61.121
Часовен појасCentral Europe Time (UTC+1)
Мреж. местоМатична страница

Ранерс е значаен град во Данска, поточно во средишниот дел на државата. Градот се наоѓа во рамките на покрајната Средна Данска, каде со околните населени места претставува општина, Општина Ранерс. Денес Ранерс има околу 60.000 жители во градот и околу 95.000 во околното градско подрачје.

Природни услови[уреди | уреди извор]

Ранерс се наоѓа во средишниот дел на Данска. Од главниот град Копенхаген, Ранерс е оддалечен само 330 километри северозападно.

Релјеф Градот Ранерс се наоѓа во средишниот дел на данскито остров Јитланд. Градското подрачје е типично за данските услови. Надморската височина на средиштето на градто се движи помеѓу 0 до 55 метри.

Клима Климата во Ранерс е типично умерено-континентална под силно влијание на Антарктикот и топлата Голфска Струја.

Води Ранерс се формирал како единствено речно пристаниште во Данска, во долниот дел на течението на реката Гуден, која се влева во Северно Море. Реката градот го дели на северен и јужен дел.

Историја[уреди | уреди извор]

Подрачјето Ранерс било населено уште во времето на праисторијата. Населбата е формирана во 12. век, а градските права ги добила во 1350 година. И покрај пет годишната окупација над Данска (1940-1945) од страна на Третиот Рајх, градот и неговото население не претрпеле големи страдања.

населени[уреди | уреди извор]

Денес Ранерс има околу 60.000 жители во градските граници и околу 95.000 со околните населени места.

Етнички состав

Населението на Ранерс до пред неколку децении било типично населено со етнички Данци. И денес етничките Данци се поголемото мнозинство во градот, но мал дел од населението се доселеници.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]