Рамното оро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Рамното е машко македонско оро.[1]

Орото започнува со тоа што играорците се држат за рамо. Орото е од типот на правите ора што се играат на свадби и веселби.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ганчо Пајтонџиев: Македонски народни ора, Македонска книга, Скопје, 1973, стр. 99