Рамненски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рамненски манастир
Поглед на црквата со трпезаријата
Информации
Целосно имеРамненски манастир
Други имињаМанастир „Св. Атанасиј“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наАтанасиј Александриски
ЕпархијаДебарско-кичевска
ЦрквиЦрква „Св. Атанасиј“
Личности
Место
Местово близина на Рамне, Општина Охрид Македонија Македонија
Координати41°6′58″N 20°50′23″E / 41.11611° N; 20.83972° E / 41.11611; 20.83972Координати: 41°6′58″N 20°50′23″E / 41.11611° N; 20.83972° E / 41.11611; 20.83972
Видливи остатоциедна црква, помошни објекти, трпезарија
Отворен за јавностда
Други информации(Петта охридска парохија)

Рамненски манастирманастир во југозападна Македонија, во близина на селото Рамне.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Манастирот се наоѓа под селото Рамне. До неговите порти води земјен пат, кој се исклучува од асфалтниот пат до селото Рамне.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат една црква, помошни објекти и трпезарија.

Црква „Св. Атанасиј“[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Црква „Св. Атанасиј“ - Рамне.

Црквата била подигната на постара црква. Нејзината денешна градба се изведувала во периодот 1967-2000 година.

Други објекти[уреди | уреди извор]

Манастирот поседува трпезарија и уреден двор.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]