Рамлат ел Сабатајн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Рамлат ел Сабатајн (арапски: رملة السبعتين) е регион на пустина во северо-централниот Јемен. Таа главно се состои од попречно сами дини и опфаќа површина од од 100до 240 километри (60 by 150 милји) , приближно 26.000 квадрадни километри.[1] Областа вклучува дел од она што им било познато на средновековните арапски географи како Сајхад. Се протега од Ал-Кавр до работ на Руб ал-Хали или празен кварт. Тука спаѓаат Јеменските мухафази на Ал Џаф, Ал-Џаф, Ма'риб и Шабва..

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ramlat al-Sabʿatayn

Координати: 15°42′00″ N; 46°20′00″ E / 15.7000° N; 46.3333° E / 15.7000; 46.3333