Рами Рабија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Египет Рами Рабија
RamyRabia2011.jpg
Лични податоци
Роден на 20 мај 1993 (1993-05-20) (29 г.)
Роден во Каиро, Египет
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција одбрана
Клупски податоци
Сегашен клуб Ал Ахли Ал Ахли
Број 3
Младинска кариера
Ал Ахли Ал Ахли
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2010-2014 Ал Ахли Ал Ахли 26 (4)
2014-2015 Спортинг Лисабон Спортинг Лисабон 0 (0)
2015- Ал Ахли Ал Ахли 39 (5)
Репрезентација
2009-2013 Египет Египет 20 14 (2)
2013- Египет Египет 22 (3)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 јануари 2012

Рами Рабија (роден на 20 мај 1993 во Каиро) - египетски фудбалер, играч од одбраната на Ал Ахли и на египетската репрезентација.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Рабија е производ на академијата на Ал Ахли. Тој бил повикан во првиот тим за првпат од тренерот Абделазиз Абделшафи, кој го повикал Рабиа поради недостатокот на играчи од одбраната во тој момент. Своето деби го направил на 21 декември 2010 во победата над Харас Ел Ходуд со 2-1, играјќи го целиот натпревар. Рами се покажал достоен да биде во тимот на Ал Ахли кога го направил своето деби во КАФ Лигата на шампионите во 2011 година, каде што покажал одлични перформанси како еден од најдобрите стопери во историјата на клубот. Својот прв професионален погодок го постигнал на 23 февруари 2013 во победата со 2-1 над конгоанската екипа АК Леопардс во Суперкупот на КАФ.[1] На 10 март 2013, Рабија го постигнал својот прв погодок во Премиер лигата на Египет, во победата со 2-1 на домашен терен над ЕНППИ.[2]

На 23 јули 2014, Рабија потпишал за Спортинг Лисабон за сума од €750,000.[3] Своето деби го направил на 14 јануари 2015, во победата со 1-0 над Боависта во Лига купот на Португалија, влегувајќи во 89-тата минута на местото на Рајан Голд.[4]

Откако во Спортинг не добил можност да дебитира за првиот тим во португалското првенство, Рабија се вратил во Ал Ахли во август 2015 за необјавена сума.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Рами Рабија дебитирал за репрезентацијата на Фараоните на 28 декември 2012 година против Катар, играјќи во центарот на одбранбената четврока заедно со Ваел Гомаа.[5] На 7 март 2013, повторно против Катар Рабија го постигнал својот прв погодок за египетската репрезентација во поразот со 3-1 во Ал Рајан. Во декември 2016 тој се здобил со повреда за време на тренинг на Ал Ахли поради што морал да го пропушти Африканскиот куп на нациите 2017 во Габон.[6][7]

Хронологија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Египет|d}}|{{Naz/ Египет|c}}]]
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
28-12-2012 Доха [[ фудбалска Selezione {{Naz/Катар |d}}|{{Naz/Катар |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Катар |ssb}}px 0px {{Naz/Катар |ssb}}px">[[File:{{Naz/Катар |a}}|class=noviewer|{{Naz/Катар |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Египет|ssb}}px 0px {{Naz/ Египет|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Египет|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Египет|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Египет|d}}|{{Naz/ Египет|c}}]] Пријателска -
14-01-2013 Абу Даби [[ фудбалска Selezione {{Naz/Брегот на Слоновата Коска |d}}|{{Naz/Брегот на Слоновата Коска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Брегот на Слоновата Коска |ssb}}px 0px {{Naz/Брегот на Слоновата Коска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Брегот на Слоновата Коска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Брегот на Слоновата Коска |c}}|20x16px]] 4 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Египет|ssb}}px 0px {{Naz/ Египет|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Египет|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Египет|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Египет|d}}|{{Naz/ Египет|c}}]] Пријателска -
06-02-2013 Мадрид [[ фудбалска Selezione {{Naz/Чиле |d}}|{{Naz/Чиле |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Чиле |ssb}}px 0px {{Naz/Чиле |ssb}}px">[[File:{{Naz/Чиле |a}}|class=noviewer|{{Naz/Чиле |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Египет|ssb}}px 0px {{Naz/ Египет|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Египет|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Египет|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Египет|d}}|{{Naz/ Египет|c}}]] Пријателска - влегол во игра 65'
07-03-2013 Ал Рајан [[ фудбалска Selezione {{Naz/Катар |d}}|{{Naz/Катар |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Катар |ssb}}px 0px {{Naz/Катар |ssb}}px">[[File:{{Naz/Катар |a}}|class=noviewer|{{Naz/Катар |c}}|20x16px]] 3 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Египет|ssb}}px 0px {{Naz/ Египет|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Египет|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Египет|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Египет|d}}|{{Naz/ Египет|c}}]] Пријателска '1
14-11-2013 Каиро [[ фудбалска Selezione {{Naz/Египет |d}}|{{Naz/Египет |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Египет |ssb}}px 0px {{Naz/Египет |ssb}}px">[[File:{{Naz/Египет |a}}|class=noviewer|{{Naz/Египет |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Замбија|ssb}}px 0px {{Naz/ Замбија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Замбија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Замбија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Замбија|d}}|{{Naz/ Замбија|c}}]] Пријателска '1 заменет 63'
19-11-2013 Каиро [[ фудбалска Selezione {{Naz/Египет |d}}|{{Naz/Египет |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Египет |ssb}}px 0px {{Naz/Египет |ssb}}px">[[File:{{Naz/Египет |a}}|class=noviewer|{{Naz/Египет |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Гана|ssb}}px 0px {{Naz/ Гана|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Гана|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Гана|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Гана|d}}|{{Naz/ Гана|c}}]] Квал. за СП 2014 - добил жолт картон во 81-вата минута 81'
05-03-2014 Инсбрук [[ фудбалска Selezione {{Naz/Босна и Херцеговина |d}}|{{Naz/Босна и Херцеговина |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Босна и Херцеговина |ssb}}px 0px {{Naz/Босна и Херцеговина |ssb}}px">[[File:{{Naz/Босна и Херцеговина |a}}|class=noviewer|{{Naz/Босна и Херцеговина |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Египет|ssb}}px 0px {{Naz/ Египет|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Египет|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Египет|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Египет|d}}|{{Naz/ Египет|c}}]] Пријателска - заменет 61'
30-05-2014 Сантјаго [[ фудбалска Selezione {{Naz/Чиле |d}}|{{Naz/Чиле |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Чиле |ssb}}px 0px {{Naz/Чиле |ssb}}px">[[File:{{Naz/Чиле |a}}|class=noviewer|{{Naz/Чиле |c}}|20x16px]] 3 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Египет|ssb}}px 0px {{Naz/ Египет|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Египет|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Египет|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Египет|d}}|{{Naz/ Египет|c}}]] Пријателска - заменет 67'
26-03-2015 Каиро [[ фудбалска Selezione {{Naz/Египет |d}}|{{Naz/Египет |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Египет |ssb}}px 0px {{Naz/Египет |ssb}}px">[[File:{{Naz/Египет |a}}|class=noviewer|{{Naz/Египет |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Екваторска Гвинеја|ssb}}px 0px {{Naz/ Екваторска Гвинеја|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Екваторска Гвинеја|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Екваторска Гвинеја|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Екваторска Гвинеја|d}}|{{Naz/ Екваторска Гвинеја|c}}]] Пријателска - добил жолт картон во 84-тата минута 84'
08-06-2015 Александрија [[ фудбалска Selezione {{Naz/Египет |d}}|{{Naz/Египет |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Египет |ssb}}px 0px {{Naz/Египет |ssb}}px">[[File:{{Naz/Египет |a}}|class=noviewer|{{Naz/Египет |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Малави|ssb}}px 0px {{Naz/ Малави|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Малави|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Малави|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Малави|d}}|{{Naz/ Малави|c}}]] Пријателска -
14-06-2015 Александрија [[ фудбалска Selezione {{Naz/Египет |d}}|{{Naz/Египет |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Египет |ssb}}px 0px {{Naz/Египет |ssb}}px">[[File:{{Naz/Египет |a}}|class=noviewer|{{Naz/Египет |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Танзанија|ssb}}px 0px {{Naz/ Танзанија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Танзанија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Танзанија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Танзанија|d}}|{{Naz/ Танзанија|c}}]] Квал. за АКН 2017 '1
06-09-2015 Н'Џамена [[ фудбалска Selezione {{Naz/Чад |d}}|{{Naz/Чад |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Чад |ssb}}px 0px {{Naz/Чад |ssb}}px">[[File:{{Naz/Чад |a}}|class=noviewer|{{Naz/Чад |c}}|20x16px]] 1 – 5 <span style="margin:0px {{Naz/ Египет|ssb}}px 0px {{Naz/ Египет|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Египет|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Египет|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Египет|d}}|{{Naz/ Египет|c}}]] Квал. за АКН 2017 -
11-10-2015 Абу Даби [[ фудбалска Selezione {{Naz/Египет |d}}|{{Naz/Египет |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Египет |ssb}}px 0px {{Naz/Египет |ssb}}px">[[File:{{Naz/Египет |a}}|class=noviewer|{{Naz/Египет |c}}|20x16px]] 3 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Замбија|ssb}}px 0px {{Naz/ Замбија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Замбија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Замбија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Замбија|d}}|{{Naz/ Замбија|c}}]] Пријателска -
27-01-2016 Асуан [[ фудбалска Selezione {{Naz/Египет |d}}|{{Naz/Египет |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Египет |ssb}}px 0px {{Naz/Египет |ssb}}px">[[File:{{Naz/Египет |a}}|class=noviewer|{{Naz/Египет |c}}|20x16px]] 0 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Јордан|ssb}}px 0px {{Naz/ Јордан|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Јордан|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Јордан|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Јордан|d}}|{{Naz/ Јордан|c}}]] Пријателска -
27-02-2016 Александрија [[ фудбалска Selezione {{Naz/Египет |d}}|{{Naz/Египет |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Египет |ssb}}px 0px {{Naz/Египет |ssb}}px">[[File:{{Naz/Египет |a}}|class=noviewer|{{Naz/Египет |c}}|20x16px]] 2 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Буркина Фасо|ssb}}px 0px {{Naz/ Буркина Фасо|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Буркина Фасо|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Буркина Фасо|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Буркина Фасо|d}}|{{Naz/ Буркина Фасо|c}}]] Пријателска -
25-03-2016 Кадуна [[ фудбалска Selezione {{Naz/Нигерија |d}}|{{Naz/Нигерија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Нигерија |ssb}}px 0px {{Naz/Нигерија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Нигерија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Нигерија |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Египет|ssb}}px 0px {{Naz/ Египет|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Египет|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Египет|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Египет|d}}|{{Naz/ Египет|c}}]] Квал. за АКН 2017 - добил жолт картон во 24-тата минута 24'
29-03-2016 Александрија [[ фудбалска Selezione {{Naz/Египет |d}}|{{Naz/Египет |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Египет |ssb}}px 0px {{Naz/Египет |ssb}}px">[[File:{{Naz/Египет |a}}|class=noviewer|{{Naz/Египет |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Нигерија|ssb}}px 0px {{Naz/ Нигерија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Нигерија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Нигерија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Нигерија|d}}|{{Naz/ Нигерија|c}}]] Квал. за АКН 2017 -
04-06-2016 Дар ес Салам [[ фудбалска Selezione {{Naz/Танзанија |d}}|{{Naz/Танзанија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Танзанија |ssb}}px 0px {{Naz/Танзанија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Танзанија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Танзанија |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Египет|ssb}}px 0px {{Naz/ Египет|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Египет|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Египет|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Египет|d}}|{{Naz/ Египет|c}}]] Квал. за АКН 2017 -
31-08-2017 Кампала [[ фудбалска Selezione {{Naz/Уганда |d}}|{{Naz/Уганда |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Уганда |ssb}}px 0px {{Naz/Уганда |ssb}}px">[[File:{{Naz/Уганда |a}}|class=noviewer|{{Naz/Уганда |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Египет|ssb}}px 0px {{Naz/ Египет|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Египет|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Египет|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Египет|d}}|{{Naz/ Египет|c}}]] Квал. за СП 2018 -
05-09-2017 Александрија [[ фудбалска Selezione {{Naz/Египет |d}}|{{Naz/Египет |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Египет |ssb}}px 0px {{Naz/Египет |ssb}}px">[[File:{{Naz/Египет |a}}|class=noviewer|{{Naz/Египет |c}}|20x16px]] 1 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Уганда|ssb}}px 0px {{Naz/ Уганда|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Уганда|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Уганда|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Уганда|d}}|{{Naz/ Уганда|c}}]] Квал. за СП 2018 -
08-10-2017 Александрија [[ фудбалска Selezione {{Naz/Египет |d}}|{{Naz/Египет |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Египет |ssb}}px 0px {{Naz/Египет |ssb}}px">[[File:{{Naz/Египет |a}}|class=noviewer|{{Naz/Египет |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Конго|ssb}}px 0px {{Naz/ Конго|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Конго|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Конго|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Конго|d}}|{{Naz/ Конго|c}}]] Квал. за СП 2018 -
12-11-2017 Кејп Коуст [[ фудбалска Selezione {{Naz/Гана |d}}|{{Naz/Гана |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Гана |ssb}}px 0px {{Naz/Гана |ssb}}px">[[File:{{Naz/Гана |a}}|class=noviewer|{{Naz/Гана |c}}|20x16px]] 1 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Египет|ssb}}px 0px {{Naz/ Египет|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Египет|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Египет|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Египет|d}}|{{Naz/ Египет|c}}]] Квал. за СП 2018 - заменет 33'
Вкупно Настапи 22 Голови 3

Клупска статистика[уреди | уреди извор]

Статистиката е ажурирана 10 јануари 2018.

Сезона Клуб Првенство Национален куп Континентален куп Останати купови Вкупно
Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Лига Наст Гол Наст Гол
2010-2011 Египет Ал Ахли ПЛ 6 0 КЕ 2 0 КЛШ 5 0 СЕ 0 0 13 0
2011-2012 ПЛ 2 0 - - - КЛШ 3 0 - - - 5 0
2012-2013 ПЛ 8 1 КЕ 0 0 КЛШ 9 0 СЕ+СК+Скп 1+1+2 0+1+0 21 2
2013-2014 ПЛ 10 1 КЕ 0 0 КЛШ+ККК 4+5 0 СК+Скп 1+2 0 22 1
2014-2015 Португалија Спортинг Лисабон ПЛ 0 0 КП+ЛкП 0+3 0 ЛШ+ЛЕ 0 0 - - - 3 0
2015-2016 Египет Ал Ахли ПЛ 25 4 КЕ 4 0 КЛШ 9 2 СЕ 1 0 39 6
2016-2017 ПЛ 11 1 КЕ 4 0 КЛШ+АЛШ 10+4 1+0 СЕ 0 0 29 2
2017-2018 ПЛ 3 0 КЕ 0 0 КЛШ 0 0 СЕ 0 0 3 0
Вкупно Ал Ахли 65 7 10 0 49 3 8 1 132 11
Вкупно во кариерата 65 7 13 0 49 3 8 1 135 11

Титули[уреди | уреди извор]

Клупски[уреди | уреди извор]

Египет Ал Ахли[уреди | уреди извор]

Репрезентативни[уреди | уреди извор]

Египет Египет[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Al Ahly beats Leopard to win 2013 CAF Super Cup futaa.com
  2. „Al Ahly Cairo - Enppi Club 0-2“. Text "https://www.transfermarkt.co.uk/spielbericht/index/spielbericht/2294207" ignored (help); Отсутно или празно |url= (help)
  3. „EXCLUSIVE: Egypt's Rami Rabia signs for Sporting Lisbon“. King Fut. 2014-07-23.
  4. „Sporting CP 1-0 Boavista“ (англиски). soccerway.com. 2015-01-14.
  5. „Qatar - Egitto 0-2“. Архивирано од изворникот на 2018-06-15. Посетено на 2018-01-10.
  6. Al Ahly Confirm Rabia Injury And Six Week Absence africanfootball.com
  7. REPORT: Egypt national team has 25th most expensive squad in the world

Надворешни врски[уреди | уреди извор]