Рак на јајници

Од Википедија — слободната енциклопедија
Микрограф за средно зголемување на муцинозен тумор на јајниците со мал злоќуден потенцијал (ЛМП). Дамка H&E. Микрографот покажува: Едноставен муцинозен епител (десно) и муцинозен епител што псевдо -стратификува (лево - дијагностика на тумор на ЛМП). Епителот во архитектура слична на петна се гледа на врвот на сликата
Микрограф за средно зголемување на муцинозен тумор на јајниците со мал злоќуден потенцијал (ЛМП). Дамка H&E. Микрографот покажува: Едноставен муцинозен епител (десно) и муцинозен епител што псевдо -стратификува (лево - дијагностика на тумор на ЛМП). Епителот во архитектура слична на петна се гледа на врвот на сликата

Ракот на јајници е рак кој се формира во или на јајникот.[1] Резултира со појава на абнормални клетки кои имаат способност да се шират на други делови од телото.[2] Кога ќе започне овој процес, може да нема или да има само нејасни симптоми.[3] Симптомите стануваат позабележителни како што ракот напредува.[3][4] Овие симптоми вклучуваат надуеност, карлична болка, абдоминален оток, и губиток на апетит, помеѓу другите.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Seiden, Michael (2015). „Gynecologic Malignancies, Chapter 117“. MGraw-Hill Medical. Архивирано од изворникот на September 10, 2017. Посетено на June 24, 2017.
  2. „Defining Cancer“. National Cancer Institute. Архивирано од изворникот на 25 June 2014. Посетено на 10 June 2014.
  3. 3,0 3,1 3,2 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име NCI2014TxPt.
  4. Ebell, MH; Culp, MB; Radke, TJ (March 2016). „A Systematic Review of Symptoms for the Diagnosis of Ovarian Cancer“. American journal of preventive medicine. 50 (3): 384–94. doi:10.1016/j.amepre.2015.09.023. PMID 26541098.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори