Ракометот на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Handball at the
2004 Summer Olympics
Податоци за првенството
Домаќини Грција
Траење14 август - 29 август
Репрезентации22 (од 5 конфедерации)
Одржувалишта(во 1 град-домаќин)
Конечен исход
Прваци Хрватска (Men)
 Данска (жени)
Второпласиран Германија (Men)
 Јужна Кореја (жени)
Третопласиран Русија (Men)
 Украина (жени)
Четвртопласиран Унгарија (Men)
 Франција (жени)

Ракометот на Летните олимписки игри 2004 беше одржан во машка и женска конкуренција со тоа што прелиминарните фази завземаа место во Спортски Павилјон што се наоѓа во Олимпискиот комплекс Фалиро. Натпреварите од четврт-финалето во женска конкуренција се одржаа во Олимписката арена Хелинико каде што подоцна во машка конкуренција се одржа полуфиналето и финалето.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Поврзано: Список на Олимписки медалисти во ракомет (мажи) и Список на Олимписки медалисти во ракомет (жени)
Натпреварување Злато Сребро Бронза
Мажи
подробно
 Хрватска (CRO)  Германија (GER)  Русија (RUS)
Жени
подробно
 Данска (DEN)  Јужна Кореја (KOR)  Украина (UKR)

Табела на медали[уреди | уреди извор]

 Место  Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  Данска (DEN) 1 0 0 1
 Хрватска (CRO) 1 0 0 1
3  Јужна Кореја (KOR) 0 1 0 1
 Германија (GER) 0 1 0 1
5  Украина (UKR) 0 0 1 1
 Русија (RUS) 0 0 1 1

Тимови[уреди | уреди извор]

Мажи[уреди | уреди извор]

Во машка конкуренција се натпреваруваа дванаесет тимови поделени во две групи.

Поврзано: Ракомет на Летните олимписки игри 2004 - мажи
Поврзано: Ракомет на Летните олимписки игри 2004 - Машки екипи

Група A:

Група B:

Жени[уреди | уреди извор]

Во женска конкуренција се натпреваруваа дванаесет тимови поделени во две групи.

Поврзано: Ракомет на Летните олимписки игри 2004 - жени
Поврзано: Ракомет на Летните олимписки игри 2004 - Женски екипи

Група A:

Група B:

Кога сите тимови во групата ќе изиграат натпревари меѓу себе во машка и женска конкуренција најдобрите четири тимови од секоја група продолжуваат во четврт-финалето.

Наводи[уреди | уреди извор]

Предлошка:НатпреваринаЛетнитеолимпискиигри2004