Раиса Панасјук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Раиса Панасјук

Раиса Василивна Панасјук (украински: Раїса Василівна Панасюк; 1973 година, село Осична, Хмилницки реон, Виничка Област — 17 септември 2018 година) — Украинска јавна личност, владин комесар за правата на лицата со попреченост. Почесен граѓанин на градот Виница. Почесен работник од социјалната сфера на Украина.[1]

Нејзиното име беше доделено во центарот на градот Виница за социо-психолошка рехабилитација на деца и млади со функционални ограничувања „Хармонија“[2] .

Извори[уреди | уреди извор]

Врски[уреди | уреди извор]

  • Що кажуть про нову Почесну громадянку Вінниці Раїсу Панасюк? // 20 хвилин. Вінниця
  • „Велика втрата. Померла Раїса Панасюк“. Телеканал ВІТА.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Указ Президента України № 168/2017
  2. „У Вінниці реабілітаційному центру присвоїли ім'я Раїси Панасюк“. День. 27 червня 2019. Посетено на 28.07.2019. Проверете ги датумските вредности во: |access-date=, |date= (help)