Раим Лимани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рахим Лимани
Raim Limani
РодUshtria Clirimtare Kombetare.jpg ОНА
Битки/војниВоен конфликт во Македонија, 2001

Рахим Лимани (албански: Raim Limani; Грчец, Скопско) е поранешен член на ОНА. Член е на советот на Град Скопје како советник на ДУИ.[1]

Во времето на македонскиот конфликт во 2001 година, учествувал како командант на ОНА.

На 24 јули 2001 година бил ставен на македонската црна листа на граѓани[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ЧЛЕН НА СОВЕТОТ НА ГРАД СКОПЈЕ“ (македонски). Град Скопје. конс. 2011-02-20. 
  2. „македонска црна листа“ (македонски). конс. 2010-12-25.