Разихиски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Разихиски јазик
Џабал Разих
Застапен воЈемен
Говорници62,900  (2004)e19
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3rzh

Разихискиот е семитски јазик, дел од западната подгрупа на јужносемитските јазици. Јазикот се зборува од околу 62.000 луѓе во Разих, Јемен.[1] Денес се верува дека овој е единствен жив потомок на старите јужноарапски јазици.

Говорници[уреди | уреди извор]

Јазикот се зборува во месноста Џабал Разих, планински предел западно од градот Сада во Јемен. Според податоците од 1970-те, Џабал Разих имал население од околу 25.000 луѓе, а денес се проценува да има многу повеќе.[2] Според Етнолог, јазикот го зборуваат околу 62,900, според проценките за 2004 година.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Watson, Glover-Stalls, Al-razihi, & Weir (2006), "The language of Jabal Rāziḥ: Arabic or something else?", Proceedings of the Seminar for Arabian Studies 36:35–41
  2. Edzard, Lutz; Retsö, Jan (2006). Current Issues in the Analysis of Semitic Grammar and Lexicon II: Oslo-Göteborg Cooperation 4th-5th November 2005 (англиски). Otto Harrassowitz Verlag. стр. 40. ISBN 9783447054416.
  3. „Rāziḥī“. Ethnologue. Посетено на 2017-11-12.