Разговор со корисник:Svik

Содржината на страницата не е поддржана на други јазици.
Од Википедија — слободната енциклопедија

Тая слика е лоша. Немаш ли некоjа поубава?

Имам, да, но немам освободена от авторско право по-хубава--Svik 23:28, 14 август 2006 (UTC) И подписвай се

Какво ти пука:) Тук очевидно не се спазва нито едно правило - виждаш какъв бълвоч и пропаганда е навсякъде. Сложи по-хубавата снимка, никой няма да се сети да и търси права в тая дупка:)

Последно сложих снимка на Божидар Димитров, ти за коя снимка искаш по-хубава да сложа и вземи се регистрирай, да знам с кого си пиша, поздрави --Svik 23:32, 14 август 2006 (UTC)

Ами - то си личи кой съм - прочети надолу. Качи снимка, на която е по-хубав - все пак това е голям човек и трябва да изглежда симпатично:)


Па во ред, ни претходната верзија немаше ништо спорно, ама ако мислиш дека треба да стои "Бугарите", наместо "бугарските власти" во ред. Автоматски сменив зошто не беше напишано на македонски. За Пиринска Македонија, во право си, тоа знамето, иако само по себе не е нешто спорно, тоа знаме навистина го користат Македонците, е проблематично. Во Благоевградската Област има и Турци, бесмислено е да се стави турско знаме таму. Статијата беше заштитена зошто беше предмет на уредувачка војна, па мислев дека страните ќе ја користат страницата за разговор, ама се излажав. Што се однесува до авторските права за сликите, во тек се преводи на шаблоните за авторските права, кога ќе се допреведат, ќе почнеме со отстранување на оние слики кои се спорни (а навистина ги има многу). Поздрав --FlavrSavr 23:53, 14 август 2006 (UTC)

Аз имам много слики, не само от България и Македония, но и от целия свят, в българската Уикипедия има шаблон Шаблон:GFDL, който сочи, че авторът дава право за тази снимка само на Уикипедия за публикуване и той сам обикновено качва снимката в проекта. Мога много места от света да кача в Википедия, ще се радвам да си помагаме. Аз сигурно много греша по македонски, но важното е да се разбираме, бих се радвал да ме поправяш вместо да се трие дадена статия. Имам десетки приятели от Македония, които търсят България и живеят вече тук и аз търся Македония, както и много други българи търсят Македония с обич - ние трябва да общуваме все по-активно и по-като братя. Моята прапрабаба е била убита в Битоля от турците през 1880 г. и са и отрязали гърдите преди това. Дедо ми Павле отива по Черноморието, за да избяга от турците. Имам корен от Македония и искам да се запозная с моите братовчеди там. приятелски --Svik 00:11, 15 август 2006 (UTC)
И ние имаме таков шаблон, ама се вика {{ГЛСД}}]. Во ред, некако навикнав да враќам или да бришам статии ако се на бугарски, ама тоа претежно бидејќи и самите статии се тенденциозни, а немам ни време да ги преведувам. Добро е тоа што имаме разбирање. Јас и порано имам соработувано со бугарската Википедија, особено со 5ko... основниот проблем е тоа што соработката ја рушат националисти и од двете страни... Тоа може да се каже и за народите, генерално. Поздрав и чувствувај се добредојдено на македонската Википедија. --FlavrSavr 00:25, 15 август 2006 (UTC)

Здраво[уреди извор]

Гледам пишиш на бугарски. оти не пишиш на македонски? да знајш дека сè шо е на бугарски бришиме. поздрав. guitardemon666 муабет guitardemon666

Ти реков НЕ ПИШИ НА БУГАРСКИ, ОКЕЈ? не само шо ќе бидат избришани промените шо ги пишиш, и ти ќе бидиш блокиран.

guitardemon666 муабет guitardemon666

Не пиша на български, а на източен македонски диалект, така че недей да бришиш и брокираш--Svik 01:20, 16 декември 2006 (UTC)

на мен не ми харесва да пиша на български, май харесва ми да блокирам потребителите който пишат на твоя език... зато батец пази се уште еден бугарски збор... ЕДЕН! поздрав

guitardemon666 муабет guitardemon666

ако си свилен, не значи оти значи дека можиш да прајш шо сакаш... без пропаганда (Јане Сандански)... 3-та опомена така? многу ти попуштав... ама недей да ти се повтори, разбра?

guitardemon666 муабет guitardemon666


Не пропаганда - вистина!

Македонија, чудна страна,

нема да бидит гр'чка она!

Шума и гора, и планина,

самиј камен на таја страна,

птица и риба во Вардар река,

живо и м'ртво на свои крака

ке станат и ке дадат ответ

на цела Европа, на цел свет:

Ја Б'лгарка сум, Б'лгарин сум ја,

Б'лгари живејат во таја страна!


Рајко Жинзифов, "Гуслјар во собор", 1862

Блокирани сте на месец дена заради вандализам. --Милош 12:20, 3 јануари 2007 (UTC)

Здрасти, ами и аз малко се полутах докато го налучкам ама е просто. Вземаш ги от англйската версия като кликваш на картата и като се отвори страницата копираш заглавието. После отиваш в карето и поставяш над текста <- end of slate grey box-> като слагаш двойни скоби за вътрешен линк. Това е. Успех! Елемаг 01:10, 21 март 2007 (UTC)

Супер, ще имам предвид, пишеш ли правописно македонски правилно, че ми трябва помощ за някои неща--Svik 01:14, 21 март 2007 (UTC)

Ами не много, не съм писал отдавна и не ми идва нещо. Въпреки че често говоря с македонци правописа им нещо ми се губи...а уж трябва да е фонетичен!!:) Все пак питай ако имаш нужда, ако знам ще се радвам да ти помогна. Виж корекцията в горния текст. Елемаг 01:18, 21 март 2007 (UTC)

освен че ме трият като пиша, ако не е по македонския стандарт, и ме и блокират като пиша неудобни неща, ето например в статията Прабугари картинката, която има този текст: "Реконструкција на лик на Прабугарин од 9-тиот век (преземен од книгата на татарстанскиот историчар Алфред Халиков „Што сме ние: Бугари или Татари?“.", не е изобщо адекватна, тъй като българите нямат нищо общо с татарите и изобщо с монголоидните народи, понеже имат европеидни черти и това е доказано не само исторически и генетически, но и е просто видимо с просто око. Обаче те държат тази картинка да е там, а аз имам затруднения да го обясня на македонски--Svik 01:26, 21 март 2007 (UTC)

Да ти кажа не им обръщай внимание, тях единствено ги топли вярата, че прабългарите са татари. Ако я загубят и нищо няма да им остане. Някои наистина са убедени в това, а други от чиста злоба държат на картинката. Така или иначе аз също съм я сложил на същата снимка на статията за ичиргубоила Мостич на БГ википедията. Доколко е вярна възстановката никой не може да каже засега. Правил я е някакъв руснак навремето. Това май е единставения монголоиден череп, койето е намерен в прабългарско погребение. А за да не те трият трябва да поне някои думи да опиташ на македонски да напишеш, те другото ще го коригират. Аз доста съм спорил с тях по форумите и наживо и знам горе-долу как да процедирам. Елемаг 01:42, 21 март 2007 (UTC)

Престани со пропагандата.За тоа ли си дошол овде ,во туѓа куќа ?--Ajax 21:56, 22 март 2007 (UTC)

Svik, какво ще кажеш инфото Регистарска ознака да вкараме в карето? Така както е отделно нещо виси в пространството в безтегловност и не ми харесва. Виж как направих Ајтос. Елемаг 10:54, 23 март 2007 (UTC)

Да, и аз си го мислех това, супер--Svik 01:19, 24 март 2007 (UTC)

bg.wikipedia.org[уреди извор]

Доколку мислиш дека се наоѓаш на горепосочената страна, време е да се свестиш дека не си таму. Пропагандите, лагите и фалсификатите кои што си ги пишувате таму и кои што ги наметнувате и на англиската верзија никогаш немој ни да помислиш дека ќе ги шириш и на македонската Википедија. Смирете си ги страстите и доколку сакате да дадете некој придонес, тогаш сте добредојдени, во спротивно, секоја злоупотреба и намера за омаловажување и непочитување на Македонија, Македонците, нивната историја и култура како и користењето на прокси и нерегистрирани корисници поради вандализирање треба да резултира со бан. --Amacos 03:07, 26 март 2007 (UTC)

Лиценци[уреди извор]

Па дај ако си така вреден стави шаблони на сите слики што немаат лиценци, а не само оние за прабугарите :) --Б. Јанкулоскиразговор 02:55, 30 март 2007 (UTC)

Видел сам теа--Svik 02:58, 30 март 2007 (UTC)
Па, имено :) --Б. Јанкулоскиразговор 06:18, 30 март 2007 (UTC)

Да, лавот е македонски симбол уште од антички времиња па се до денес. Исто како што бугарски симбол е коњската опашка. :)

Антички симбол е на грците звездата от Вергина, конска опашка е на прабугарите грбот, а на денешните македонци грб е планината Пирин - коjа е во Бугариjа и е во грбот на Р Македониjа, но и трета планина на Балканот и част от Родината Бугариja.
  • Дека се занимаваш со пропаганда јасно ни е на сите, нема потреба да го докажуваш тоа. Античките Елини немаат никаква врска со античките македонски симболи: лавот и сонцето. Бугарите (Булгарите или измислените од вас "Прабугари") си имале симбол коњска опашка на која што ти како "Бугар" треба да си горд. Официјалниот грб на денешна Р. Македонија во себе ги содржи: сонцето, планината Пирин, а водената област има двојно значење, реката Вардар и Егејското Море. Тоа се всушност териториите кои што ги населувал македонскиот народ. Но, лавот е историски симбол на Македонците и како таков се употребува. --Amacos 06:02, 30 март 2007 (UTC)

Шаблон[уреди извор]

Ето го шаблона: {{Без лиценца}}, Елемаг 17:10, 30 март 2007 (UTC)

за ВМРО[уреди извор]

Здравей! Можеш ли да ми помогнеш с една статия? Това абзацче: На 14 април под звуците на химна на България и химна на ВМРО бе открита паметна плоча до гроба на Яне Сандански край Роженския манастир. На фона на красив двуметров бял мраморен блок е вградена плоча от черен гранит, на която пише: „Няма да се спра и пред най-страшните терористични действия, за да извоювам съкровената си мечта - свободна българска Македония". Това са думи на Яне Сандански, изречени през 1913 г. и изографисани на паметника. Отслужена бе панихида в памет на всички загинали в борбата за освобождението на Македония от игумена на Роженския манастир архимандрит Варнава.

ако го преведеш на македонски, и да го сложим в статията за ВМРО. Много ще съм ти благодарен!

Македонци во Бугарија[уреди извор]

За да може позицията на българското правителство да е влкючена в статията трябва да се напише в енциклопедичен стил. Поздрави, --Брков 08:02, 17 мај 2007 (UTC)

Дали зборуваш македонски јазик[уреди извор]

Пријателе дали зборуваш навистина македонски јазик? На твојата корисничка страница велиш дека зборуваш македонски јазик како мајчин јазик. Јас гледам дека воопшто не зборуваш македонски јазик. Можеби само разбираш.--brest 08:10, 17 мај 2007 (UTC)

Јас немам намера да бришам добри статии. Сепак не може да остане статијата Бјала (Русенска област) во оваа состојба. Твојот македонски јазик е многу далеку од она што може да помине како задоволително. Имаш доволно време да извршиш редакција на статијата или пак ако некој друг тоа да го направи место тебе. Но не може да остане статијата во оваа форма во која се наоѓа сега.--brest 23:51, 10 јуни 2007 (UTC)

Немам намера да ја омаловажувам твојата работа на македонската википедија, но мора да се употребува стандарден македонски јазик за уредување на статиите. Ја разбирам твојата позиција и напор да направиш добри статии. Тоа го ценам. Те молам потруди се да го користиш македонскиот јазик или барај помош од другите википедијанци. Јас исправам грешки колку што можам, а кога не можам да ги исправам сите или се од поголем обем ставам шаблон - превод за полесно да ги пронајдеме спорните статии.--brest 01:33, 13 јуни 2007 (UTC)

Jaс сакам да употребувам стандарден македонски јазик. Кога имам грешки, сум се потрудил да зборувам верно. Но кога македонски корисници ми дават помош, а македонски админи говорат дека сум вандал и дека техните статии не могут да останат во оваа форма која се наоѓат сега, jас сакам нов диалог.--Svik 02:06, 13 јуни 2007 (UTC)
Па, кориснику Svik те предупредувам во иднина да не го бришеш шаблонот превод во статиите бидејќи може да превземам и други мерки. Твојата активност може да се окарактеризира како вандализам.--brest 07:20, 13 јуни 2007 (UTC)
Да објаснам за шаблонот mk-N на твојата корисничка статија, оти некој рече дека не знаеш македонски: ти знаеш бугарски, а македонскиот е само дијалект од бугарскиот (нели), оттаму, ти знаеш македонски како мајчин. НЕЛИ?! Епа еве ти една тајна: не знаеш да го говориш македонскиот јазик. Како ни јас словено-бугарскиот (оти оригиналниот бугарски е оној во Татарстан и Чувашија) Поречанец 14:09, 6 септември 2007 (UTC)
Зошто Поречанец - прапотомок на древните МАКЕДОНЦИ - не го зборува грчкиот како маjчин, а пишува на бугарски? Затоа зошто има заслуга за српско-македонско пријатељство. Види [1]. Поздрав и не се лути. Податотека:Bgsmile.png--Svik 04:15, 10 септември 2007 (UTC)
Затоа што Поречанецот е прапотомок на древните МАКЕДОНЦИ, а не на грците. Затоа го зборува македонскиот јазик. А има заслуга за „српско-македонско пријателство“ затоа што ја преведе статијата за БИТОЛА, за што еден србин долго молеше. Можеше и порано да прашаш. А исто така има и друга корисничка кутија што вели дека не знам бугарски (што е точно). А ти, ти си патетичен со она што го замислуваш. Можеби можете пак да нѝ дадете ропство (како пред 70ина години), но никогаш нема толку да нѐ прелажете за да ве сакаме, можеш слободно да ги заборавиш територијалните претензии (а ги имаш на корисничката статија на бугарски). И не се лутам, затоа што не ми рече ништо што би ме навредило. Поречанец 08:50, 12 септември 2007 (UTC)
Потомак на древните македонци... Древните македонци се зборували грчкиот јазик! Нели не си убеден дека Александар Македонски и античките македонци се говореле словенскиот (бугарски), на коj говориме сега со тебе? Немам територијални претензии, сакам да не се краде од бугарската историjа и бугари како Сандански, Делчев, Александров, Миладиновци, Вапцаров и многу други да се пишуват со македонската национална свест.--Svik 01:04, 22 септември 2007 (UTC)
И престани да навредуваш, ние не зборуваме никаков смрдлив бугарски јазик, туку си го зборуваме нашиот мајчин, роден и прекрасен МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК, кој е различен од вашиот бугарски јазик, но сепак има сличности кои овозможуваат да се разбираме! Разликите во јазикот се гледаат токму во тоа што вие колку и да се трудите сепак не можете убаво и целосно точно и правилно да зборувате македонски јазик. А дека древните Македонци не „се зборували грчки јазик“ (што е чиста лага) туку зборувале на свој македонски јазик различен од грчкиот, најголемиот доказ е дешифрирањето на средниот текст од Каменот од Розета, кој покажа неверојатна сличност (како лексичка така и граматичка) со денешниот македонски и останатите словенски јазици. Затоа не е ни чудно што јазикот на Хунзите во Пакистан, иако со тешкотии е разбирлив за денешните Македонци и е категоризиран како „прото-словенски“ јазик. Ние сме МАКЕДОНЦИ, зборуваме МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК и сме прапотомци на ДРЕВНИТЕ МАКЕДОНЦИ. Доколку го негирате тоа, би сакал да ми докажеш ти на мене колку врска имаш ти со Ханот Аспарух??? Сигурно не помала отколку врската што ја имам јас со Александар Македонски, или грешам??? - Македонец 14:24, 26 септември 2007 (UTC)

МАКЕДОНЦИ[уреди извор]

Имаш 30 и кусур години, а си ми пишал коментар што би го напишало 12 годишно дете. ЕТНОС (на грчки НАРОД) т.е. етничка припадност е всушност народносна односно национална припадност, припадност кон некој народ т.е. нација. Јас не знам вие бугарите од која планета доаѓате, па да не можете да сфатите толку едноставни работи. Со жал, можам да констатирам дека ти си етнички Македонец (поради твоето македонско етничко потекло) но за жал со бугарска свест (или самос'знание како што милувате вие да велите), и би ти порачал национално да се освестиш дека си етнички Македонец, а не Бугарин, иако тоа е многу тешко за човек кој живее во Бугарија, која е една од најнационалистичките и најжестоките шовинистички општества во Европа, посебно во однос на припадниците на МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА (т.е. МАКЕДОНЦИТЕ). Имаш целосна моја поддршка во твоето национално освестување и осознавање како Македонец (не Македонски Бугарин, туку МАКЕДОНЕЦ). Втора работа, јас не пишувам лаги. Пиринска Македонија административно и политички е дел од Република Бугарија, но таа сепак си е дел од етничката територија на Македонија (внимавај: Македонија, не Република Македонија) и таква ќе биде засекогаш, како што и Корушка и Штаерска административно и политички се дел од Австрија, но сепак се етнички територии на Словенија. Ај поздрав, и голем успех во твоето национално освестување и зацврстување на чистата македонска национална свест во тебе! - Македонец 14:18, 26 септември 2007 (UTC)

Не мислам дека е тешко во Бугариjа некоj да се освести како македонец - затоа зошто во Бугариjа живеат повеке од 400000 македонци. Етнос означува народ - да, но нациjа е нешто сосема различно. Во САД има многу етноси - италиjанци, потомци од Ирска, Латинска Америка, црни луѓе - но сите се американци по националност. Во Бугариjа има шопи, македонци, добруџанци, балканци, родопчани и тракиjци - кои се от бугарско-словенско потекло. Те прават заедницата на бугарите. Има и други етноси, како турци, ерменци, евреи, цигани, но те не се бугари, а просто грагани на Бугариja. Jас не познавам ни един македонец од Пиринска Македониjа коj има македонско национално самосознание - сите се определат како бугарски македонци. За разлика од твоjат став, моjат е дека макенодците се дел от бугарскиот народ. Денешните Вардарски македонци (во РМ) веке се друга нациjа - то е видно, но тоа не означува дека македонците од Пиринска Македониjа не се бугари. Ти исто имаш целосна моја поддршка во твоето национално освестување и осознавање како Македонски Бугарин. Поздрав --Svik 18:49, 27 септември 2007 (UTC)

Благодарам за промената направена на бугарската статија за бугарски владетели - се надевам дека промената нема да биде вратена и дека вака ќе може да се решаваат сите проблеми на Википедија. Најпосле, НГТ значи придавање еднаква важност на двете гледишта на една иста тема. Досега, во илјадници дискусии и дебати, јас забележував само агресивно бранење на едно единствено гледиште. Од двете страни. Очекувам нештата да се променат. --Виктор Јованоски 00:45, 30 септември 2007 (UTC)

Jас сушто се надевам, но тоа не зависи од мене само. Поздрав --Svik 00:49, 30 септември 2007 (UTC)

10 години Википедија[уреди извор]

      Здраво, Svik!
Голема благодарност за Вашите придонеси на Википедија, која веќе 10 години е со нас и нуди слободен пристап кон слободното знаење. По тој повод, насекаде во светот ќе бидат организирани настани за прослава на овој јубилеј, а прослава ќе се одржи и во Скопје на 15 јануари 2010 година во кафе-барот Ла Кања во Старата скопска чаршија. Повеќе информации за настанот може да добиете на страницата посветена на истиот. Во рамките на настанот ќе биде организирана и Вики средба, на која како и обично Вашето присуство може да го најавите на соодветната страница. Се надевам дека ќе присуствувате на оваа прослава и ќе се запознаете со многу останати корисници, кои придонесуваат за споделување на знаењето како и Вие.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:30, 13 јануари 2011 (CET)Одговори[одговори]