Разговор со корисник:Strich

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Prosirite clanak o Bitolju

Секоја чест за знамето! Поздрав! МАКЕДОНИЈА на МАКЕДОНЦИТЕ! - Македонец 22:52, 11 август 2007 (UTC)


Ахмед Мухтар-паша[уреди извор]

Здраво! Има ли причина да биде Ахмед Мухтиар-паша, а не Ахмед Мухтар-паша? И на турски е Gazi Ahmed Muhtar Paşa. Поздрав, --Антон 15:18, 10 септември 2007 (UTC)

Сликата ја најдов пребарувајќи на Гугл, ама има слободна лиценца. - Македонец 10:23, 13 септември 2007 (UTC)

Тој идиотот Неутрон ли ти бара извор? Па оригиналниот печат на Македонското востание (Кресненско востание) се наоѓа во Музејот на Македонија, во Чаршија во Скопје. Што сака тој дебил? - Македонец 10:26, 13 септември 2007 (UTC)

Ај ќе се потрудам да побарам, од кој документ е сликан печатот, па да го замолчиме тоа дебилче. Иако не знам што му е на тој искомплексиран идиот, кога тоа си е официјалниот печат на Штабот на востаниците, кој не го негираат дури ни најголемите бугарски шовинистички историчари. - Македонец 10:34, 13 септември 2007 (UTC)

забелешка[уреди извор]

ако не сте приметиле целата македонска википедија е достапна од сите други, вклучително и „разговор“ страниците, така да би било добро да се употребува малку понеутрален јазик, затоа што се што се кажи овде може да се употреби како аргумент на англиската википедија. -поздрав 216.18.66.2 03:59, 14 септември 2007 (UTC)

Веројатно затоа ти се потпишуваш со твојата IP адреса (демек конспиративно). А за да бидеме сигурни дека сме ептен неутрални можеби подобро е да си молчиме оти така нашите зборови нема да може да се употребат како аргумент на англиската википедија. Арно ама проблем би било тоа што молчењето (или во поблага форма понеутралноста) може убаво да се искористи како аргумент дека се сложуваме со ставовите на оние кои не молчат. Другарче, имај храброст, биди праведен, отворен, јасен и чесен, тука на википедија на македонски јазик, на други јазични изданија на википедија и било каде на друго место. Тоа ќе биде во најмала рака во твоја полза, а можеби ќе им помогнеш и на другите.--brest 04:55, 14 септември 2007 (UTC)

Јас се извинувам за моите навреди искажани кон великодушниот европеец Неутрон, од чија страница за разговор можев да забележам како некој му праќа линк од оваа страница за разговор за да види како го нарекувам искомплексиран идиот. Инаку навистина како Македонец, припадник на една од најстарите нации во Европа и светот, позната по својата култура, не ми личи така да се изрзазувам. Но сепак, за оние кои ревносно се ставени во служба на негирањето на македонската национална самобитност до степен на патологија, можам навистина само да речам дека се искомплексирани идиоти, кои треба да отидат на лечење. Македонија е земја со прекрасна природа (планини, реки, езера, села) па може да дојдат на неколку дена, оваа наша македонска убавина да им ги смири главите и душите, а и патем да се уверат дека во МАКЕДОНИЈА живее засебен МАКЕДОНСКИ народ, и луѓе кои себеси се сметаат само за МАКЕДОНЦИ!!! Поздрав Неутрон!- Македонец 09:51, 14 септември 2007 (UTC)

После овој коментар, не ми е баш најјасно дали зад параграфот потпишан со IP адреса 216.18.66.2, стоиш ти (Македонец) или некој друг?--brest 12:21, 14 септември 2007 (UTC)
На секое се чудам кога ќе помислам како е развиаена мрежата на бугарската агентура на интернетов. Се’, буквално се’ е набљудувано и во моментот на постирањето веќе цела мрежа знае за постот.

п.с. Мислам дека АјПи-овецот не е Македонец, но самиот ќе си кажи--strich 15:31, 14 септември 2007 (UTC)

п.с. 216.18.66.2 , јас не реков ништо не легално па би можело да се употреби против мене, јас само видов дека сликата е уплоадирана од Македонец па го прашав од каде ја презеде. Поздрав ТуѓинецуОдИсток (новиот username na Miss Neutron)--strich 15:41, 14 септември 2007 (UTC)
Не сум јас тој, кој што се потпишал со IP адреса. Инаку, Стрич, печатот е скениран од учебник по историја, а инаку печатот е превземен од писмо на штабот на востаниците до џумајскиот благотворителен комитет „Единство“ кој ги застапувал бугарските интереси. Кога сме веќе кај англиската википедија, мислам дека мора да реагираме на бугарските лаги и импровизации во однос на повеќето македонски револуционери. Имено, како од шаблон, кај секој револуционер ќе видите дека тој е „бугарски револуционер“ (дело на Неутрон, најверојатно), па така многу се зачудив кога видов дека Петар Поп Арсов наводно се борел за поголема застапеност на македонските дијалекти во бугарскиот литературен и печатен јазик!!!! Ма ајде ти се молам. Тој во тоа време бил осуден за сепаратист, а во 1908 дури и бил уапсен од бугарските власти како анти-бугарски елемент. Па сега видете дали тоа што го пишува таму е вистина или една гнасна пропагандистичка лага на Неутрон, која нема ни грам вистина. (Се знае дека Петар Поп Арсов бил еден од најнационално освестените македонски револуционери, па во 1910 бил во контакт со К.Мисирков и Т.Гологанов да отворат педагошка школа во Скопје на македонски јазик!!!) Исто така слични примери има и во статијата за Димитар Поп-Георгиев Беровски, каде што на пример неговата соработка со некои бугарски дејци како Раковски во Белград е запишана како негово наводно учество во некаков си „бугарски полк“ при турското бомбардирање на Белград во 1862, иако Беровски пред да се врати во Македонија бил офицер на српската војска (вклучувајќи го периодот на случувањето на овој настан)!!! Мора да ги сопреме гнасните бугарски лаги и фалсификати таму, подметнати од Неутрон, и неговите соработници кои будно ги следат нашите страници за разговор како господниот ГригорГ кој најверојатно во моментов го чита ова и во исто време го известува Неутрон, како ние за него велиме дека пласира лаги! - Македонец 17:17, 14 септември 2007 (UTC)
А пак најсмешна/чудна работа ми е бугаризирањето на Ѓорѓија Пулевски. Тоа е една од најгоемите глупости на буагрската пропаганда. Јас не знам како можат толку да се понижуваат.--strich 12:15, 15 септември 2007 (UTC)

Зар се обиделе да го прикажат Ѓорѓија Пулевски како бугарин? Леле мајко, до кај дотераа! - Македонец 00:09, 16 септември 2007 (UTC)

Предлог редизајн на Главна страница[уреди извор]

Кажи го твоето мислење на порталот. --Милош 19:58, 23 септември 2007 (UTC)


хахаха[уреди извор]

кој си ти бе :D не бе матурирав лани јас ама нема врска мора да те знам... :D :D

--Guitardemon666 10:37, 24 септември 2007 (UTC)

не бе оти порано са ќе наполнам 19 за 1 месец :) имам помали другарчиња од генерацијата... многу помали :) глеам збораш полски петка, кажи де кој си мора да те знам шо се тајш :D

--Guitardemon666 09:54, 25 септември 2007 (UTC)


кур да ме отепа не те знам :) а ако ти треба нешто кажи, оти админ сум (демек јак сум се испофалив) :D не стварно ако имаш мака нешто ако треба бришење ова она да ти се најдам... ајт поздрав... и понездрав :D

--Guitardemon666 12:24, 26 септември 2007 (UTC)

Англиска Википедија[уреди извор]

Здраво Стрич. Ти испратив email од англиската википедија. Го напишав во кирилица - ако не се гледа во email-от, кажи ми. Поздрав, BalkanFever[1]

Здраво пак, Стрич. Ако имаш време, можиш да ја преведуваш статијата Македонско девојче во полски? Сакам да направам интервикии во сите словенски јазици. Поздрав. Балканец Да? 06:18, 15 март 2008 (UTC)

Иницијатива 22,222[уреди извор]

Иницијатива 22.222
         Здраво, Strich!
Голема благодарност за Вашите придонеси во остварувањето на бројката од 20 000 статии на Википедија на македонски јазик. Но, сепак тоа веќе е минато, а мора да се стремиме кон иднината, па затоа покрената е нова иницијатива, според која очекуваме бројот на статии на Википедија на македонски јазик да ја достигне бројката од 22 222 до крајот на оваа година. Во време кога македонската Википедија е под револууционерни промени, кога очекуваме започнува со работа и ВикиПроектот Рецензија кој ги дава насоките во оценување на квалитетот на статиите, од особено значење е да се постигне многу и во зголемување на бројот на статиите. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

Yes check.svgОкВи благодариме за Вашите придонеси во остварувањето на целите на иницијативата.

--Kiril Simeonovski (разговор) 22:50, 9 ноември 2008 (UTC)

Иницијатива за квалитетни статии[уреди извор]

Иницијатива
Cscr-featured.svg          Здраво, Strich!
Сакам да Ви се заблагодарам за досегашната помош во остварувањето на целите на иницијативите на Википедија на македонски јазик. Инцијативата за квалитетни статии има за цел е новиот предизвик, кој бара подобрување на квалитетот на постоечките статии, правејќи ги поверодостојни и обемни за да го привлечат вниманието на читателот. Во функција е и ВикиПроектот Рецензија со рецензијата која овозможува ситни промени во статиите. За повеќе информации видете:Википедија:ВикиПроект Квалитетни статии Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 02:06, 13 декември 2008 (UTC)

Иницијатива 25.000[уреди извор]

Иницијатива
         Здраво, Strich!
Сакам да Ви се заблогадарам за големиот придонес во достигнувањето на бројката од 22 222 статии на Википедија на македонски јазик. Пред нас е нов предизвик, а тоа е постигнувањето на бројката од 25 000 статии. Имено, сакам да Ве повикам во интензивното уредување на нови статии, со што за краток период би ја достигнале и оваа бројка, со што би добиле енциклопедија, која во вистинско светло го афирмира македонскиот јазик. За повеќе информации видете: Википедија:ВикиПроект Нови статии Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 02:06, 13 декември 2008 (UTC)

Иницијатива за градови во Македонија[уреди извор]

Иницијатива за градови во Македонија
         Здраво, Strich!
Сакам да Ви се заблагодарам за Вашите скорешни придонеси и да Ве известам дека во рмките на ВикиПроектот Македонија се покренува иницијативата за подобрување на квалитетот и проширување на статиите за градовите во Република Македонија. За повеќе информации посетете ја листата на градови кои бараат промени, поделени по региони, ВикиПроектот Македонија, како и ВикиПроектот Географија. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 20:35, 30 декември 2008 (UTC)


Иницијатива 2009-година на астрономијата[уреди извор]

Иницијатива
Crab Nebula.jpg          Здраво, Strich!
Голема благодарност за Вашите придонеси во исполнувањето на целите на досегашните иницијативи. Како што веќе знаете 2009 е прогласена за меѓународна година на астрономијата, па затоа на Википедија на македонски јазик е покрената иницијатива за зголемување на бројот на статии поврзани со астрономијата, како и проширување на постоечките, создавање на нови портали, шаблони и инфокутии во тековната година. Во функција на оваа иницијатива е ВикиПроектот Астрономски објекти. Секој Ваш придонес е добредојден. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 14:17, 23 јануари 2009 (UTC)

Иницијатива 500 (избрани) статии[уреди извор]

Иницијатива 500 (избрани) статии
Featured article star - check.svg          Здраво, Strich!
Најпрвин сакам да Ви се заблагодарам за Вашите придонеси во остварувањето на целите на претходните иницијативи. Сакам да Ве известам дека на Википедија на македонски јазик се покренува иницијативата за уредување на 500 (избрани) статии, која ќе има за цел проширување на постоечките и уредување на нови квалитетни статии, кои без поголеми промени може да бидат избрани на Главната страница. Може да придонесувате со уредување на квалитетни статии од сите области. Подобрените квалитетни статии или новите квалитетни статии додадете ги во порталот со 500 статии. Порталот служи и како увид за тоа како напредуваме во остварувањето на целта, а е и помагало за полесен избор на избрана содржина. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:57, 1 февруари 2009 (UTC)

Лидери по година[уреди извор]

Здраво. Со создавањето на ВикиПроектот Години, започна иницијативата за пополнување на статиите за години на Википедија на македнски јазик. Првата активност е пополнување на списоците за лидери на држави по години. Доколку сте заинтересирани да помогнете во извршувањето на оваа задача, може да се пријавите на страницата наменета за оваа активност, на која и може да дадете свој коментар. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:36, 12 октомври 2010 (CEST)Reply[одговори]

10 години Википедија[уреди извор]

10yrs-oldbazaar-skopje-mk.png       Здраво, Strich!
Голема благодарност за Вашите придонеси на Википедија, која веќе 10 години е со нас и нуди слободен пристап кон слободното знаење. По тој повод, насекаде во светот ќе бидат организирани настани за прослава на овој јубилеј, а прослава ќе се одржи и во Скопје на 15 јануари 2010 година во кафе-барот Ла Кања во Старата скопска чаршија. Повеќе информации за настанот може да добиете на страницата посветена на истиот. Во рамките на настанот ќе биде организирана и Вики средба, на која како и обично Вашето присуство може да го најавите на соодветната страница. Се надевам дека ќе присуствувате на оваа прослава и ќе се запознаете со многу останати корисници, кои придонесуваат за споделување на знаењето како и Вие.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:42, 13 јануари 2011 (CET)Reply[одговори]