Разговор со корисник:Sehrg

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Добре дојдовте!

Здраво, Sehrg, и добре дојдовте на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, погледајте ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата разговорна страница, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојдовте! --Kiril Simeonovski (разговор) 11:12, 23 септември 2011 (CEST)Reply[одговори]

Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 година[уреди извор]

Изготвен е предлог „Програмски план на Викимедија Македонија за 2012 година“. Оваа година би сакале да ги вклучиме и членовите на вики заедницата и јавноста во процедурата на усвојување на програмскиот план, со јавно изложување на работната верзија на овие планови неколку месеци пред годишното собрание на Викимедија Македонија, кое ќе се одржи во втората половина на месец декември 2011 година. Сите заинтересирани имаат можност да дебатираат околу предлог целите. Како еден од активните корисници на Википедија ве повикувам да дадете свој придонес. Поздрав. --brest (разговор) 15:07, 19 октомври 2011 (CEST)Reply[одговори]

Уредување[уреди извор]

Не знам како си запознаен со македонскиот јазик, но драго ми е што гледам вакви активности, и драго ми е што има некој од таа убава земја што го познава нашиот јазик. Инаку транскрипцијата треба да се прави според она што го кажав на Разговор:Запорошка област (за транскрипцијата и следењето на руските верзии). Тука треба да напоменам и за членувањето. Имено, кога еден збор завршува на „-т“, членот (-та, -то) губи една буква „т“ за да нема удвојување. Постојат мал број исклучоци, главно многу кратки зборчиња (на пр. пот -> потта), но мислам дека нема да дојдеш до нив во твојата работа. Оваа страница може да биде од помош: Удвоени согласки во македонскиот јазик. Благодарам на придонесите и секое добро --Б. Јанкулоски (разговор) 04:12, 26 октомври 2011 (CEST)Reply[одговори]

Мојов Македонски не е добар --Sehrg (разговор) 04:30, 26 октомври 2011 (CEST)Reply[одговори]

Не Sehrg, мислам дека вашата македонски добра и може да се пишуваат статии за тоа --Vova-goc 00:05, 12 мај 2012 (CEST)Reply[одговори]