Разговор со корисник:Makedonij/Архива 2

Содржината на страницата не е поддржана на други јазици.
Од Википедија — слободната енциклопедија

Статијата за Виница[уреди извор]

Здраво и тука Македониј! Би те замолил да пазиш на македонскиот правопис, бидејќи тоа што го пишуваш не е на македонски, туку на некоја словенско-српска верзија на македонски. Поздрав! -{админинстратор}- гитардемон 19:58, 27 април 2009 (UTC)

Здраво, јазикот нее Битолски, мош и тука те мачи тоа, па исправи го ако не ти чини, Словенско српски е знаеш шо....!
Словенско-српски не знам што е, ама тоа што ти го користиш сигурно не е правилен македонски (што се однесува до правописот). Само ти реков, внимавај на правописот. Ако по форуми мислиш дека е во ред да не се пишува на литературен јазик, тогаш на википедија не е (провери и сам ако не ми веруваш). Добро е тоа што се трудиш да придонесеш, никој не рече дека не е, баш и е добредојдено, но тоа дека треба да се навредиш ако не си во право, епа не е точно. Само ти кажувам, види, и две букви се нешто (а не беа две букви), бидејќи не се случајни/ненамерни печатни грешки, туки е друго работата, како што реков погоре (српско-словенски „дијалект“). Зошто би се лутел не гледам, тоа беше забелешка за друг пат, да не мора да ги поправаме сите статии во кои пишуваш и после да се чувствуваш баш вака, дека ми смета дека не било на 'битолски'. -{админинстратор}- гитардемон 22:49, 27 април 2009 (UTC)
Забелешките се само од тебе, имаш некој комплекс со јазикот. Мојот диалект е чист Македонски.--Makedonij (разговор) 06:58, 28 април 2009 (UTC)
Види вака, немам намера да ти објаснувам што е дијалект што е говорно подрачје, ама ако твојот дијалект е македонски тогаш ти сигурно си образован во Бугарија. А бидејќи сега не ти е јасно ништо, само сакам да ти кажам дека постојат буквите њ, ѓ, ќ и љ во нашиот јазик, и јазикот не е ијекавски дијалект на српскиот, имај го тоа на ум кога пишуваш, а кога го имаш тоа на ум, не заборавај дека тоа не значи дека секаде каде што мислиш дека има ј, нема. Или да ти олеснам: ако мислиш дека се пишува без ј, стави ј, ако мислиш дека се пишува со ј, изостави го ј (пример: твоето населеније VS литературното население и (бугарското) твоето диалект VS литературното дијалект). Тоа што никој не ти се побунил е поради тоа што никому не му е гајле кој уредува и што уредува. Јас ти кажав, не ти мислам лошо, само припази како пишуваш да не поправаме по 100 пати иста статија. Инаку провери ја статијата правопис на македонскиот јазик, можеби ќе ти разјасни неколку работи за кои ти напишав погоре. Ако потоа сè уште мислиш дека ти пишуваш правилно, а јас сум будала и не знам што зборувам, слободно кажи ми. -{админинстратор}- гитардемон 16:24, 28 април 2009 (UTC)
Значи сега веќе сум Бугарин? Најубаво да прошеташ преку источна Македонија и да ги предупредиш дека се Бугари шо думат Србско Словенско и дека требе да думуат и пишуват македонски, оти инаку се Бугари и секој кој нема Македонски јазик 5-ка, мајчинот јазик не му Македонскиот.:)

Инаку те сватив, но пробај ти да пишуваш Њ,Ѓ,Ќ на словенска тестатура, и како администратор занеш убаво да навредуваш сопствени браќа. Ај господ со тебе, а јас ќе пробам да не ти го навредувам егото.--Makedonij (разговор) 17:20, 28 април 2009 (UTC)

Guitardemon666, не е убаво ово однесуванье кон корисникот, и jас немам ове букви на бугарската тастатура, по разговорите ги разложувам, инаку многу време ке отиде да ги копирам, тек во статиите секогаш ги копирам. Молам те, немоj да се льутиш на корисникот, ако во статиите пишува сите букви, како се користат, а исто тако и не користи словото бугарин како навреда или како прекор, не е убаво, када бугари го читат. Аj со здраве. Потребител:Bogorm (разговор) 19:44, 28 април 2009 (UTC)
Гитар и ти истото го праеш когај си у Елада, и никој ништо не ти вика. Употребуеш латиница и викаш дека тастатурата ти нема подршка. А сега му се љутиш на нашиот корисник од Словенија! --Р ашо 19:10, 28 април 2009 (UTC)
Значи за сите вас тука: Прво, ако сум администратор не значи дека не смеам да бидам поостар, секој има право на мислење, ама ако некој се навредува од моето мислење не можам јас да ја мислам за сите. Колку што гледам корисникот има проблем со тоа што сум атеист и религијата е еднаква на нула за мене (мое право, не ви кажувам в лице), па тој ми се смее в лице (како во погорниот одговор) и ми зборува за бог/бога/богови, со што автоматски ме навредува, а јас во ниеден момент не го навредив него (српско-словенски не е навреда, тоа е факт, исто како што е дека не пишува на литературен јазик, а ако мислите дека е навреда, прочитајте што значи 'навреда'). Второ, Богорм нема што да се меша тука кога со Богорм се расправаме веќе повеќе месеци за истата приказна и за неговиот словио2 интересен јазик (многу сличен на оној на македониј), но богорм сепак во статиите си пишува на македонски. Инаку Богорм, Бугарин не е навреда, но ти не разбираш македонски доволно за да сфатиш што сакам да кажам, но ете сепак да ти објаснам: му реков на Македониј дека штом смета дека зборува на македонски дијалект тогаш мора да е Бугарин, бидејќи само Бугарите сметаат дека македонскиот јазик е дијалект (корисникот мислеше на говорно подрачје или наречје на македонскиот јазик, но со самото тоа што рече македонски дијалект ме навреди, исто како што вие Бугарите си ги редите дијалектите на бугарскиот: шопски дијалект, македонски дијалект итн.). Трето Рашо, јас сум во Грција едно 18-тина месеци, и последен пат пишав на латиница еднаш пред 15 месеци на страница за разговор а никогаш во статија. Затоа, сите што имате нешто против мене (кои и да сте) не мора да ме плукате мене, туку размислете малку логично (кој сака може и по античко-македонски да размислува, секој си има свое право), и видете што ви кажувам. Ако е корисникот во Словенија не значи дека смее во статиите да си пишува на словио (како богорм, кому сите му пишувате сè и сешто и тогаш немате проблем да со вашите 'навреди'), и да ми кажувате дека зборови како населеније демократиа користник се правилни, и дека не можел да пишува со македонска тастатура (layout) кога очигледно пишува на кирилица (и во статиите има напишано неколку њ и љ, ако ги нема на тастатурата има конвертери полно, или последна опција копирај -> залепи), или па да ми кажувате дека јас сум пишувал на латиница па сум бил штетен или не знам што. Ако сакате да си пишувате на дијалект ги имате страниците за разговор и форумите по интернет. Што се однесува до навредите, јас бев навреден во неколку наврати, тоа со македонски дијалект и господ да ме чува или не знам кој, не ми е баш ќеф да го читам, ама не ме засега доволно за да се пожалам (освен ако не се жал тој што ме навредил од мене). Ако имате проблем со мене, слободно кажете ми, не изигравајте жртва. Нема смисла муабетот, цела работа беше да пишува со македонски правопис, јас разбирам ако му избега некому по некоја буква, но тој сам си кажа дека тоа бил правилен македонски дијалект (дијалект!?), а јас сум имал проблем бидејќи сум бил битолчанин. Поздрав и да знаеш дека си добредојден да уредуваш како и сите, само со малку усул не е ова форум! -{админинстратор}- гитардемон 17:11, 29 април 2009 (UTC)


Гитар, јас немам никаков проблем со тебе, ниту со некој друг македонски корисник на википедија. Јас сум против конфротирање, но само малку ме подналутi кога во повеќе наврати го предупреди Македониј.--Р ашо 18:26, 29 април 2009 (UTC) PEACE


PEACE Само проблемот е што сите мислат на квантитет а никој на квалитет, што ме лути и мене и ме прави да мислам дека никој не ја цени википедија, само се обидува да пишува било како колку да се пишува. -{админинстратор}- гитардемон 20:15, 29 април 2009 (UTC)
I sega ako si administrator šo? Pa blokiraj! A za drugoto ke ti kažam na drugo mesto!--Makedonij (разговор) 16:33, 30 април 2009 (UTC)

Predupreduvanje[уреди извор]

Предупредување! Вашите архивирани разговори ги оставате во главниот именски простор, што не е правилно и допуштено. Престанете со тоа, бидејќи тоа може да се протолкува како вандализам од ваша страна.--brest (разговор) 17:59, 30 април 2009 (UTC)

Дали сега е во ред?--Makedonij (разговор) 18:17, 30 април 2009 (UTC)

Ej kako e? Što ima novo? Inaku ne si zemaj se za srce od tie komentari što ti gi pišaa za jazikot, ova e enciklopedija i mora taka malku da se forsira standardniot jazik, no dijalektite se bogatstvoto na jazikot, taka? Pozdrav i pod koe ime si na forumot, začlenet sum no ne sum mnogu zapoznaen so sodržinata.--MacedonianBoy 22:06, 30 април 2009 (UTC)

Стандардно, MacedonianBoy :) Не ми текнуваат нови имиња па тоа си го користам.--MacedonianBoy 22:23, 30 април 2009 (UTC)