Разговор со корисник:Makedonij

Содржината на страницата не е поддржана на други јазици.
Од Википедија — слободната енциклопедија
БЛА-БЛА
АРХИВИ АРХИВ ЗА ВРЕМЕ
Лански снег 2008
Сегашен облак 2009

КАЖИ БЕ БРАТУЧЕД, ШО ТЕ МАЧЕ?[уреди извор]

За Википедиjа и во бг вики и во мк вики нормално се пишуват само двете имиња. Изклучоци има само во особени случаи, например "Христо Луков" (овде имаме 2-ма генерали со истото прво и трето име => се пишуват со 3 имина). Ако едениот не беше генерал, а поет => ке да бидеха Христо Луков (генерал) и Христо Луков (поет). А MacedonianBoy го прашав, затоа зашто го премести Васил К’нчов како Васил Иванов К’нчов, кое е странно. Овоj човек е познат просто како "Васил К'чнов".

  • Google: Резултати 1 - 10 от около 242 за "Васил Иванов Кънчов". (0.36 секунди)
  • Google: Резултати 1 - 10 от около 11 100 за "Васил Кънчов". (0.15 секунди)

Ама тоj е администртор и си ги пишува како си сака. --Стан (разговор) 18:44, 20 мај 2009 (UTC)

Извини не користам Google, ништо злонамерно, само сакав да кажам каква е причината за трите иминја.--Makedonij (разговор) 18:47, 20 мај 2009 (UTC)
Jас не сум го приел како злонамерено, туку напротив, се согласувам со тебе дека е нормално да се со 2. Сѐ најдобро! --Стан (разговор) 18:52, 20 мај 2009 (UTC)
Добро и корисно би било да се даде целосното име. Тоа би се препорачало на познати личности, тие што не се многу познати ги користиме стандардните општоприфатени имиња. Нема никакво правило, само од естетски и информативни причини. Еве мој коментар за ова прашање :) --MacedonianBoy 18:53, 20 мај 2009 (UTC)
:) --Makedonij (разговор) 18:56, 20 мај 2009 (UTC)

Шаблонот за МПЦ[уреди извор]

Од кај го превзеде шаблонот или сам го правеше? Ми треба за да споредам кај е утнато.--Никола Стојаноски 17:09, 8 јуни 2009 (UTC)

Ок Готово е со шаблонот. Таму имаш и како се користи, копирај и пастирај, и се е ок. Поздрав и имаш пример.--Никола Стојаноски 17:51, 8 јуни 2009 (UTC)
ПС:Одлично фунционира, види статијата Светите Климент и Пантелејмон.

Вики средба[уреди извор]

Здраво. Ве известуваме дека на 29 август, сабота, со почеток во 12:00 ќе се одржи Вики средба во трговскиот центар Ramstore во Скопје, на која главно ќе се разговара за здружението Викимедија Македонија, за чие основање сте заинтересирани. Ве поканувам да присуствувате да оваа средба, а Вашето присуство може да го потврдите овде. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:01, 24 август 2009 (UTC)

Лидери по година[уреди извор]

Здраво. Со создавањето на ВикиПроектот Години, започна иницијативата за пополнување на статиите за години на Википедија на македнски јазик. Првата активност е пополнување на списоците за лидери на држави по години. Доколку сте заинтересирани да помогнете во извршувањето на оваа задача, може да се пријавите на страницата наменета за оваа активност, на која и може да дадете свој коментар. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:22, 12 октомври 2010 (CEST)[одговори]

10 години Википедија[уреди извор]

      Здраво, Makedonij!
Голема благодарност за Вашите придонеси на Википедија, која веќе 10 години е со нас и нуди слободен пристап кон слободното знаење. По тој повод, насекаде во светот ќе бидат организирани настани за прослава на овој јубилеј, а прослава ќе се одржи и во Скопје на 15 јануари 2010 година во кафе-барот Ла Кања во Старата скопска чаршија. Повеќе информации за настанот може да добиете на страницата посветена на истиот. Во рамките на настанот ќе биде организирана и Вики средба, на која како и обично Вашето присуство може да го најавите на соодветната страница. Се надевам дека ќе присуствувате на оваа прослава и ќе се запознаете со многу останати корисници, кои придонесуваат за споделување на знаењето како и Вие.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:35, 13 јануари 2011 (CET)[одговори]