Разговор со корисник:L.djinevski

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Добре дојде!

Здраво, L.djinevski, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде!

Античка vs Древна[уреди извор]

Може ли да образложите што е проблемот со античка. Колку што знам тоа е збор кој се употребува во македонскиот јазик.--brest 11:14, 26 март 2008 (UTC)

Самиот збор на англиски Antient во превод на македонски значи древен. Антика како период е подразбира хеленистички период. Во македонскиот јазик во поново време се повеќе се користи зборот дрвен, како на пример Антички Македонци се почесто се нарекува Древни Македонци.

Статии на странски јазик[уреди извор]

Не е пракса статиите да бидат на странски јазик. Подобро е да напишете мал дел ама да е на македонски јазик отколку поголекиот дел да остане на странски јазик. Доколку тоа не се поправи статиите ќе бидат делумно или целосно избришани.--brest 09:00, 9 април 2008 (UTC)

Се согласувам, моја грешка.