Разговор со корисник:INkubusse/Архива 9

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ова е архива на минати разговори. Не ја менувајте содржината на оваа страница. Ако сакате да почнете нов разговор или да разговарате за стара тема, ве молиме обратете се на сегашната разговорна страница.
Архива 9


Yo[уреди извор]

Еј, 'busse!

AVN 2008 Three Models.jpgSexy Grid Girl.jpgThree girls working for Konami are wearing vinyl clothes 20060701.jpg

ДОБРЕДОЈДЕ НАЗАД!


--Brainmachinewtf? 18:51, 17 јули 2008 (UTC)

Ааах, што си ти лисица... хаха. :D Фала ти за добредојдето, ама (да ми простиш) ќе ги смалам сликите, оти женет сум, па не смеам многу да шантрам (лажам, ќе ги смалам оти неќум големи слики на токпејџ). :P Ај да видиме што се случува тука. Се надевам нема драстични промени, оти имам страв кога се враќам и сѐ се променило. Затоа полека ќе се враќам „на сцената“ хаха. :) --iNkubusse A? 19:20, 17 јули 2008 (UTC)
P.S. Страв ми е да стиснам на Дневник на подигнувањата... :S Ај ти стисни, па кажи ми дали е за стискање! :D Оти ако стиснам и видам ЛОШО, едно што ќе се изнервирам, друго што ќе се залепам на столицава до задутре заради средување и бришење... И барање „од кај ја нашол сликава“ или „што авторски права важат за сликава“ итн итн. Оф леле... --iNkubusse A? 19:27, 17 јули 2008 (UTC)
Welcome back, добредојде, mirë se erdhet... Поздрав! --MacedonianBoy 19:31, 17 јули 2008 (UTC)
OK, ne znaev za toa dve točki pred en. Inaku probav da go stavam ama ne ideše. Pamet za drug pat. pozdrav!--MacedonianBoy 21:07, 17 јули 2008 (UTC)
Aj и од мене едно срдечно ДОБРЕДОЈДЕ. Се надевам дека сонцето не ти удрило у глава, па да земеш сега сите слики да ги испоизбришеш. :-D --Raso mk 21:19, 17 јули 2008 (UTC)

Без сомнение најубавата страница на Википедија (добро, благодарение на Brainmachine). Еве и јас да се приклучам кон поздравите. И, патем, Brainmachine не му верувај на овој овде: 100% сум сигурен дека лаже - прво нешто што има направено по враќањето (значи, уште пред да се истушира) го има видено Дневникот на подигнувања. Поздрав, --Виктор Јованоски 22:29, 17 јули 2008 (UTC)

Хехе, море луѓе, ова ми станува втор дом, малку почнува и да ме плаши... Да не сум станал гик/н’рд/фрик. :S Од сите блиски, овде најубаво ме пречекуваат и ме поздравуваат, можеби зашто не ме сакаат во вистински живот (видете: en:Real life). :D Фала ви на сите, многу ви фала! Патем, Викторе, гррр, ме откри! :P Уште попатем, што е муабетот со најубавата страница? Не пратам баш. --iNkubusse A? 01:03, 18 јули 2008 (UTC)

За сликите ти зборував. Оние горе. --Виктор Јованоски 10:15, 18 јули 2008 (UTC)

Што ќе ти жени... Напаст. :) --iNkubusse A? 19:15, 18 јули 2008 (UTC)

Лиценца[уреди извор]

ЗДР! Подигнав една слика за монголска пара, арно ама не можам лиценца да и ставам. Треба лиценцата да биде {{Non-free currency}} но на мк Вики такво чудо не постои. Каква лиценца треба да ставам или пак да се направи ваков шаблон. Сликата е на инфоктијата на Монголски тугрик. Поздрав --MacedonianBoy 00:07, 19 јули 2008 (UTC)

Во такви случаи, најдобро би било да ставиш еден линк до англиската верзија на сликата и да пишеш дека таму е наведена лиценца, а потоа да побараш превод на шаблонот од некој што му е интересно да го прави тоа (како мене :P). Инаку, соодветната ознака кај нас е {{Неслободна валута}}. Инаку инаку, уште некој совет:
  • Користи го шаблонот {{tl}} за да направиш внатрешна врска до шаблон заедно со заградите. Пример {{tl|Неслободна валута}} дава {{Неслободна валута}}.
  • За да направиш врска до шаблон од (пример) англиската Википедија, пиши (пример) вака: [[:en:Template:Non-free currency]]. Ова дава en:Template:Non-free currency.
  • За да направиш врска до некоја слика, користи ја финтата со две точки, односно [[:Слика:ИМЕНАСЛИКА]] (истото важи и за категории, а и за шаблони).
  • Ако ти треба некој шаблон од англиската, а не знаеш кој е соодветен шаблон кај нас, најдобро ти е да го отвориш шаблонот на англиската, па да видиш во интервикијата. Второ најдобро ти е да ме прашаш. :) --iNkubusse A? 01:27, 19 јули 2008 (UTC)
Thanks buddy!--MacedonianBoy 09:29, 19 јули 2008 (UTC)

Како не го забележав ова[уреди извор]

Можеш ли да ми објасниш зошто анонимните корисници можат да создаваат нови страници? --Brainmachinewtf? 13:10, 19 јули 2008 (UTC)

Зашто никој кај нас не се погрижил да го поправи тоа. Анонимните корисници не смеат да создаваат нови страници. Искрено, јас не знам како се средува тоа, ама ќе видиме. --iNkubusse A? 01:39, 20 јули 2008 (UTC)
Анонимните можат да создаваат нови страници на повеќето „мали“ википедии. Балканец What man, what? 06:12, 20 јули 2008 (UTC)
Ааа, значи ќе можат сѐ додека немаме xx број на статии? Тогаш едвај чекам да го достигнеме тој број. :) --iNkubusse A? 12:36, 20 јули 2008 (UTC)
Нема проблем, удираме 20к статија и ја менуваме политиката//начелото :S (policy-то). Повеќето статии кои се создаваат од анонимните корисници се тест-уредувања, мислам дека ги мрзи да се регистрираат па потоа да спамираат (сигурно не е без причина така направено). --Brainmachinewtf? 12:45, 20 јули 2008 (UTC)
Не, мислам дека системот автоматски забранува создавање страници од IP-ја откако се достигне тој број на статии... Или не? хаха --iNkubusse A? 12:47, 20 јули 2008 (UTC)

Ете токму за ова ми е - Параграф. Btw, го прашав Балканец на en.wiki. Можеби и fut.perf. знае нешто. --Brainmachinewtf? 13:01, 20 јули 2008 (UTC)

Искрено, не ја знам технологијата, но повеќето од интервиките за Македонско девојче се создадени од мене, анонимски. Не знам ни ако е збор за големината, ама така ми изгледа. Балканец What man, what? 13:05, 20 јули 2008 (UTC)
Не знам, јас не знам друг одговор. Или е до бројот на статии или е до локалните подесувања. --iNkubusse A? 13:09, 20 јули 2008 (UTC)

Моја грешка: на сите други википедии освен англиската можат анонимните да создаваат статии. ЈАс ќе си легнам сега, извини што не можам повеќе да одговорам.Балканец What man, what? 13:11, 20 јули 2008 (UTC)

Ах, требаше да провериме пред да зборуваме. :) Ај добра ноќ. --iNkubusse A? 13:14, 20 јули 2008 (UTC)
Лека ноќ. О-к... сега сум крајно збунет. Чудна работа. Патем, busse, почнувам да создавам листа на ботови. --Brainmachinewtf? 13:18, 20 јули 2008 (UTC)
Знам. ;) Епа, кога ќе ја составиш, еве јас ќе ги побарам ботовите на англиската, па потоа заедно ќе просиме од нив. :P --iNkubusse A? 13:18, 20 јули 2008 (UTC)

Uhm, you guys are trying to figure out how to prevent anons from creating pages? [1], just in case you didn't find it yet. Future Perfect at Sunrise 13:20, 20 јули 2008 (UTC)

We love you fut. perf!! --Brainmachinewtf? 13:21, 20 јули 2008 (UTC)
On second thought, I'm not too certain how you actually go about changing that. It's not a file that you get access to through the wiki software itself. You probably need someone with direct access to the files on the server, i.e. request it from the developers at meta. Future Perfect at Sunrise 13:32, 20 јули 2008 (UTC)
Yeah, that's what I just found out. But I think we should consider other possible changes before asking someone at meta to make them. --iNkubusse A? 13:49, 20 јули 2008 (UTC)
Не знам ако е баш истото нешто, ама можи да ги направиме потписите да имат (автоматски) линкови до страната за разговор? Малце ме нервира... Балканец What man, what? 12:01, 23 јули 2008 (UTC)
Мислам дека тоа е прилично лична работа на секој корисник, но сепак мислам дека треба да инсистираме секој да има врска до страницата за разговор. Добра идеја. --iNkubusse A? 15:27, 23 јули 2008 (UTC)
За  И јас сум за такво нешто. Можни формати кои би можеле да ги усвоиме - Brainmachine (разговор) • Brainmachine (разг.) • Brainmachine (разговор)Brainmachine (разг.)
Лично највеќе ми се допаѓа овој - Brainmachine (разговор)
Хм? Да се сетиме на уште некои промени кои ќе ни требаат и да ги изнесеме за гласање за да ги усвоиме. Brainmachinewtf? 15:51, 23 јули 2008 (UTC)

Еве ви нешто за гласање: БЕЗ ГЛАСАЊЕ! :D Знам дека се согласувате, на двајцата ви е добро позната англиската Википедија. Инаку, мојот став е дека не треба да им наметнуваме на корисниците каков ќе биде нивниот потпис, но да инсистираме да имаат некаква врска до страницата за разговор. Самите нека си одберат како, ако сакаат нека биде и најпростачки што може (како кај мене), важно да има врска. --iNkubusse A? 16:04, 23 јули 2008 (UTC)

Мислам со технологијата да има стандарден потпис, која дава врска до страната за разговор. Така не треба воопшто да им наметнуваме на другите да си го менат потписот. Балканец What man, what? 08:19, 24 јули 2008 (UTC)
'busse, не те баш сфаќам што сакаш да кажеш со тоа погорното, за инсистирањето и наметнувањето. Ние предлагаме да се смени стандардниот потпис кој без измени со четири тилди сега ќе дава автоматски линк до стр. за разговор. За тоа дискутираме, нели? Elaborate pls. Brainmachinewtf? 12:44, 24 јули 2008 (UTC)
Ааа, па тогаш јас не сум ве сфатил. Сега сфаќам. Ама како би го направиле тоа? Мислам дека тоа си зависи од МедијаВики софтверот и е исто за сите викија. Добро, веројатно може да се смени, ама кој знае како? --iNkubusse A? 15:52, 24 јули 2008 (UTC)
Епа мислам ќе биде негде во МедијаВики, и ако прашаме некој да го смени тоа за анонимните, да го прашаме да го смени и ова. Балканец What man, what? 08:47, 25 јули 2008 (UTC)
Ок, тогаш, имаме две работи на листата за МедијаВики. Други предлози? --iNkubusse A? 15:13, 25 јули 2008 (UTC)

Важно[уреди извор]

Еј друже „Лиценца“, дали оваа слика од Фликр може да се користи на википедија. Од страна пишува дека е под комонс и слично. Значи има слободна уотреба во секој сличај, нели?--Raso mk 13:38, 20 јули 2008 (UTC)

Ќе ја подигнам сликата во комонс. Има посебна процедура за импортирање слики од фликр. Ок ли е тоа? --Brainmachinewtf? 13:52, 20 јули 2008 (UTC)
Не таа скикааааааааа. Тоа ми беше само пример. Има други. Вевчански. Бидејќи пишувам за вевчани. Ај ке ти пуштам тука линкови па подигај. --Raso mk 13:58, 20 јули 2008 (UTC)
Еј, извини што те оставив да чекаш малку. Да, оваа слика е лиценцирана со {{Cc-by-sa-2.0}} и може да се подигне тука, а може и на комонс. Само стави го изворот, авторот (може и линк до неговиот профил на фликр), тури ѝ соодветно име на сликата и посочи ја соодветната лиценца (CC-BY-SA, и тоа 2.0). --iNkubusse A? 14:00, 20 јули 2008 (UTC)
Аха, значи за друга слика прашуваш. Локално можеш да подигнеш со било која слободна лиценца, а на Ризницата можеш да подигнеш слика со лиценца иста како на оваа слика (cc-by-sa-2.0). --iNkubusse A? 14:04, 20 јули 2008 (UTC)
Ај партал ќе направам сега со сликиве. Фала еј--Raso mk 14:01, 20 јули 2008 (UTC)

Чекајте малку! Можеби подобро е во ризницата да ги подигнеш сликите. Види ја оваа алатка - 1 и оваа страна - 2 --Brainmachinewtf? 14:06, 20 јули 2008 (UTC)

Да, да, дефинитивно. Подигај ги на Ризницата ако имаат слободни лиценци. Можеш и со процедурата на Ризницата, а гледам и алаткава е бајаги корисна! --iNkubusse A? 14:08, 20 јули 2008 (UTC)
Ај кажи ми и за овие слики. Лиценцирани се во Creative Commons Attribution-Noncommercial-No Derivative Works 3.0 Unported или на википедијски би било??????? Tell me_______________ --Raso mk 20:35, 20 јули 2008 (UTC)
Yes check.svgОк Ја средивме работата. Brainmachinewtf? 23:52, 20 јули 2008 (UTC)
Ах, фала ти Шин, што би правел без тебе. :P --iNkubusse A? 14:49, 21 јули 2008 (UTC)

Сликата[уреди извор]

Фала ви инкибусе. Ви ја пратив до Јаху. Кажете кога и ако успеете молам. Сликата е од државен памфлет, нема лиценца.--Johan1298 02:34, 22 јули 2008 (UTC)

Слика:Firemk.png - ја подигнав како .png, многу е попаметно така. Сега те молам посочи го оригиналниот извор (веројатно ова е превод на некоја друга слика) со тоа што ќе дадеш линк до оригиналната слика, за да можеме да ја одредиме и лиценцата.
Патем, никот ми е инкубус, не инкибусе. :) Исто така, те молам почнувај нов наслов кога почнуваш нова тема (сега јас го ставив насловот, но за во иднина). --iNkubusse A? 02:47, 22 јули 2008 (UTC)

Извинете Инкубус, оригиналниот извор е од следниот сајт - http://www.cfa.vic.gov.au/documents/housefires.pdf но не знам како да го вклучам во самата информација на веќе подигнатата слика. Ако можете уште оваа услуга да ми ја извршете молам ;)--Johan1298 14:27, 22 јули 2008 (UTC)

Не е баш едноставно да се одреди нејзиниот статус, бидејќи е заштитена, а сепак е многу лесно заменлива (за праведна употреба мора да биде уникатна и незаменлива). Те молам кажи ми на која статија сакаш да ја користиш сликава, за полесно да одредам. --iNkubusse A? 14:41, 22 јули 2008 (UTC)

Туку што ја креирав статијата. --Johan1298 15:02, 22 јули 2008 (UTC)

Превод[уреди извор]

Здраво INkubusse, одамна не сме се “слушнале“... Може превод на пораката која ми ја прати:(--Астрион 19:38, 23 јули 2008 (UTC)

Е.и му мајката, кога човек својата работа не си ја започне од почеток така е!!! Преку глава ми дојде само шаблон, шаблон, шабнлон... Поздрав и ако сакаш погледни го шаблонот не можам да се снајдам, треба малку да се подреди како англискиот.--Астрион 12:26, 24 јули 2008 (UTC)

Јеее![уреди извор]

Фала :D Живеам за графички симболи (кориснички кутии, на пример) Патем, можеби подобро ќе беше гик (да не испадне дека сум мн. социјално неприлагоден). Отсега ќе воспоставам режим на пошарена и поовална Википедија. Хајл! Brainmachinewtf? 16:39, 25 јули 2008 (UTC)

Англиската[уреди извор]

Да знаеш, тој "Јанис" е админ. Не треба да се "пазиш" како со други админи, само ти давам tip. Балканец What man, what? 03:03, 26 јули 2008 (UTC)

Хм, да ти кажам искрено, воопшто не приметив. Но не се ни чудам зошто не сум приметил: неговото однесување воопшто не одговара на администратор (па не сум ни помислил да проверам)! Мислам, тоа е жива срамота. Едноставно, човекот не е во право. Инаку, немам никаква причина да се „пазам“. Воопшто не сум направил ништо лошо, ни од далеку. Моите намери се добри и моето поведение е добро, чист сум и се гордеам. Сепак, фала ти за вниманието. ;) --iNkubusse A? 03:08, 26 јули 2008 (UTC)
Гледај му го барањето за статусот. Двеста долари ако знаеш кој народ беа повеќето од тие кои гласаа. Балканец What man, what? 03:21, 26 јули 2008 (UTC)
Без да гледам: ЈАПОНЦИ! Не? Хмм... Навахо? Хм, не... Хм, Лилипутанци? Аааа, не, не, не, знам: ИВОКИ!!! --iNkubusse A? 03:25, 26 јули 2008 (UTC)

За сликите, можеме ли да ги прашуваме другите тука ако имат камера (или камера-телефон) да сликаат било што убаво во нивниот град? Балканец What man, what? 13:41, 26 јули 2008 (UTC)

Да, да, тоа е многу добра идеја. Размислував за нешто такво и мислам дека ќе имаме полза од тоа. Прво да направиме една листа на потребни фотографии, односно на места што треба да се фотографираат, па ќе ги прашаме сите Википедијанци што се во градот што ни треба. Инаку, јас бев во Охрид и имам некои слики (од Тврдината, Канео, Плаошник), а во Скопје ќе сликам деновиве. --iNkubusse A? 14:51, 26 јули 2008 (UTC)
Исто така, добро е за учењето на правилата за качување слики и различните лицензии, нели? Балканец What man, what? 15:08, 26 јули 2008 (UTC)
Добра е идејата. Јас сега одам во Дојран и ќе земам неколку слики од таму, а и од Штип планирам да направам некоја галерија. Патем, сите слики обавезно во ризницата, не овде. И бааги треба и да префрламе од овде таму, за да ни се достапни и на нас и на некој друг кој ќе пишува статии за нашите градови на други викија. Brainmachinewtf? 15:14, 26 јули 2008 (UTC)
Точно. Точно. Двете. :) --iNkubusse A? 15:51, 26 јули 2008 (UTC)

Local upload marker[уреди извор]

Hi, you may wish to check this out: Корисник:Spiritia/monobook.js and copy it in your monobook.js (if Monobook is the skin you use, of course). Enables you to determine whether an image is locally uploaded or commons stuff only by putting the mouse over an image. No need to click and wait for the image to load, and saves time and server workload. Handy for quick determining what is due to transfer. By the way, we disabled our local uploads a week ago. Feels good. :-D Spiritia 14:58, 27 јули 2008 (UTC)

I bet! Oh my, you gotta tell me how to do that, it's very likely we're gonna need it on this wiki. Or maybe you can tell me how to ban a certain user from uploading? I'm definitely gonna need that! Anyway, the Local Upload Marker seems very handy, I'm copying the code already. Thanks. --iNkubusse A? 15:16, 27 јули 2008 (UTC)
Umm... How does it work? --iNkubusse A? 15:45, 27 јули 2008 (UTC)
Open article Битола and just roll your mouse over the images, a little tip pops up, right? When an image is taken from Commons, its tip contains the filename. When the image is uploaded locally, the filename is preceded by LOCAL. If the image is not evident fairuse this script tips you which images are eligible for transfer. I have some ideas for improvement, for instance the pop-up contains info of whether the image contains license tag or not, what the tag is. But these are still not discussed with Borislav and I can't promise they will be implemented. Yet, it saves clicks and time and server resources, so might be of use for users interested in sorting out issues with images.
I dont think you can ban a particular user from uploading. It's nothing-or-everything situation.
About local uploads disabling. We were advised to send a request to the developers on bugzilla:. A link to community vote is expected in support of such decision. You may require to have the uploads kept for sysops only, just in case, for technical purposes. But... bugzilla is slow, awfully slow, already 10 days I dont have any response... in the meanwhile Borislav discovered that the uploads can be disabled by hiding the file upload form from Special:Upload. Two lines of code are to be added in MediaWiki:Common.css. The upload link is not hidden from the interface, still there and still opens the MediaWiki:Uploadtext. Yet, the upload form is gone. On our bg:MediaWiki:Uploadtext we left a long list of instructions and useful Commons links and then a soft redirect to the upload form on Commons. Good think is that whenever you may need to make an upload, it's possible, by removing the two lines of code. Spiritia 16:54, 27 јули 2008 (UTC)

By the way, do you have an active 'crat who handles user rename / usurpation requests, or can you please tip me which project page is devoted to these? Thanks. Spiritia 10:29, 28 јули 2008 (UTC)

Riiight, the 'LOCAL' did not show up yesterday, but now I see. Yes, it saves a lot of clicks, bandwidth AND time, especially when your internet provider is a pain in the ass sometimes. And a nice idea you got there, with the info if the image is tagged!
We haven't even discussed disabling local uploads, I asked for instructions just in case we do, cuz we have a lot of problems. Thanks for the info anyway, it looks pretty easy.
The 'crat you're looking for is User:Misos. He's not really active, but you can reach him easily by email. You should get response within a day. --iNkubusse A? 12:04, 28 јули 2008 (UTC)

Сметам дека треба да се избрише Србофилија, зашто ако не се избрише ќе треба да има и статии за Бугарофилија, Гркофилија (човек што сака грчка музика, грчка култура), Албанофилија, Германофилија. Мислам... каква е поентата. Поздрав --Revizionist 10:15, 31 јули 2008 (UTC)

Yo[уреди извор]

Еј, 'busse!

AVN 2008 Three Models.jpgSexy Grid Girl.jpgThree girls working for Konami are wearing vinyl clothes 20060701.jpg

ДОБРЕДОЈДЕ НАЗАД!


Хм....чекај малку...deja vu!! Ај, нема врска... :S


Dedicate, dedicate
This one goes out to our lost 'pedian
Yo, yo...
Check it out:
From Skopje he hails
to Ljubljana he rides
meet our Jimmy Wales
from wiki work he hides
He's the G of this track
and everybody knows he's back
clean up dis mk/wiki
is what he'll do демек
'busse is his name
admin is his play
pics are running scared
cause deletion is his game
You're a newcomer?
he might just shed you some light
cause he stays up late at night
and all his templates/cats are tight
N to the P to the O the V
all you 'pedians here are going to see
it's not a policy, nor a guideline or an essay,
it's a {{fact}};
(ч-к ч-к) Uh..uh..
Inkubusse is back...

Поздрав :P , Brainmachinewtf? 15:23, 18 август 2008 (UTC)

Ти си луд, еј! хаха!! Ај да не ти кажувам пак, ти кажав по мсн, тука само едно „фала“ :) --iNkubusse A? 15:42, 19 август 2008 (UTC)

Ајронфорџ[уреди извор]

Хехех кога ке одиш во Ајронфорџ викни, и јас сакам да дојдам :D

Претпоставувам си WoW играч така? И јас играв едно време, warlock, ragnaros ,ally...

Поздрав... Tomsaso 00:44, 19 август 2008 (UTC)

Мислам дека нема веќе да одам во Ајронфорџ... Се заколнав дека нема! Ако ме сфаќаш. :) Инаку, домот ми беше Ајронфорџ, светлината ми беше алатот, а правдата ми беше целта. Хаха, што зборам?! Пу-пу, Боже спаси ги сите што играат вов! --iNkubusse A? 15:44, 19 август 2008 (UTC)

Додавање на роденден[уреди извор]

Еј. на 28 октомври се родил Бил Гејтс, ама на оваа страница незнам како да го додадам. Ај ти додади го, или кажи како јас да го додадам. --Dav 21:45, 20 август 2008 (UTC)

Види ТУКА. Позз --Raso mk 21:48, 20 август 2008 (UTC)
фала --Dav 21:59, 20 август 2008 (UTC)
E bitte, bitte--Raso mk 22:01, 20 август 2008 (UTC)
Фала и од мене. :) Ова почнува да ми се свиѓа :P --iNkubusse A? 01:13, 21 август 2008 (UTC)
Еј, абе кај си ти??? Или ти се одмили википедијава? Те нема нешто во последно време :-( --Raso mk 07:45, 21 август 2008 (UTC)
Не бе, 17 дена бев на пат, па сега ми треба време додека се прилагодам пак. Ама ќе се вратам со полна сила. ;) --iNkubusse A? 13:53, 21 август 2008 (UTC)

Ветар[уреди извор]

Па зошто ветер а не ветар? Види ова. --203.221.86.148 10:10, 21 август 2008 (UTC)

Сега ќе прверам во правопис и ако е ветар ќе ја преместам јас. Поздрав!--MacedonianBoy 10:12, 21 август 2008 (UTC)
Во правопис пишува дека се правилни двете форми иако најчесто се користат со заврчетокот -ар.--MacedonianBoy 10:14, 21 август 2008 (UTC)
Тогаш сеедно е како ќе го пишуваме. Верувам дека никому не му пречи ни едното, барем тука нема политика. :P --iNkubusse A? 13:55, 21 август 2008 (UTC)

Полето „Опис“ (предлог) + ВП:КЗББ[уреди извор]

Еј, не знам така по некоја случајност дали си забележал, ама луѓето на оваа википедија како да не се свесни дека постои поле „Опис“ долу кое треба да се потполни. Комбинирај го тоа со омразеноста кон копчето „Прегледај“ и создавањето на еден куп верзии на една иста страница, имаш долги истории на страници во кои не се знае на прв поглед што се променило меѓу верзиите. А не е убаво ни за патролирање на скорешните промени. Тоа планирам да го смениме (мухахаха). Експериментирав малку со јава скрипти и предлагам да додадеме еден краток код во МедијаВики:Monobook.js. Функционира вака: the unsuspecting Википедијанец прави измена без ништо да напише во полето Опис. Кликнува на „Зачувај ја страницата“ и оп! Се јавува мало прозорче од прелистувачот кое вели дека не го потполнил полето и му дава едно поле за потполнување во кое ќе ги опише на кратко промените. Наскоро сите ќе се одвикнат од непотполнување на полето опис (за да не им досадува тој pop-up!) и сите ќе си бидеме многу среќни :D Кажи ми што мислиш за таа идеја, да го направиме ли? И второ, не знам дали си забележал, но малце почнувам да го унифицирам бришењето - ВП:КББ - еве едно официјално „начело“ демек. Ти прегледај го и види ако треба нешто да се среди (до пола е завршено, можеш и да го дополниш). Откако ќе биде готова таа страница, ќе направам промени во опциите за бришење (што се селектираат од паѓачкото мени) за да бидат ориентирани кон специфичните критериуми, плус може да направиме и посебни шаблони за бришење за секој критериум (ама тоа ќе биде непотребно сега за сега и не се зафаќам да го правам). И ајде доста к'цаш GT2, треба слики да бришеш! --Brainmachinewtf? 03:33, 26 август 2008 (UTC)

Хаха, батко, тоа одамна сакав да го направам, копнеев! Само чекав да се појави некој како тебе, реализатор... Всушност, што мислиш, зошто те номинирав... муахахаха... хаха.. ха.. му! Само мислам дека пропушти нешто. На неколку изданија на Википедија анонимните корисници не можат да зачуваат страница без да притиснат прегледај (односно без да им се појави преглед). Е тоа МОРА да го направиме.
За бришењето, прави што ти душа сака, моментално стварно не можам (гледам дека сакаш да ме активираш малку оти замрев). Како што најавив, ќе се вратам (аз ще се върна), ама морам прво да ги завршам лајњава со факултетов. :S ГТ2 4ЕВЪР!! :D --iNkubusse A? 11:48, 26 август 2008 (UTC)

Вандализам[уреди извор]

Некој корисник стално вандализира на страната на Бритни. Ај пи адресата му е 77.29.12.51, па блокирај го кога ќе го прочиташ ова. -- dav(разговор) 09:18, 26 август 2008 (UTC)

Веќе е блокиран од страна на brest. :) --iNkubusse A? 11:42, 26 август 2008 (UTC)

Google translate на Македонски јазик.[уреди извор]

Прво да те поздравам, долго време не сум работел на Википедија од пусти обврски, малку разгледував на Google translate (сигурно го имаш користено до сега), и пробував со текстови на Википедија од англиски на хрватски, ама не можам да видам каде има информации за тоа дали ке има и македонски јазик и кој тоа треба да го побара ? Ако знаеш нешто напиши. Поздрав.Nesho 21:15, 27 август 2008 (UTC)

Жал ми е, немам појма. Ако дознаеш ти, и ти напиши! :) Поздрав. --iNkubusse A? 01:52, 28 август 2008 (UTC)
Ако го употребувате "detect language" и пишувате нешто во наша кирилица, вика "We are not yet able to translate from Macedonian into English". Барем можи да го примети јазикот :). За преведување во македонски, сигурно ќе треба тим од македонци да ги контактираат Google (или било кој друг) и да им кажат "имаме речник, можете да го употребувате ако стандардот е доста добар". Еве јас малце се занимавам со македонски речник за фајрфокс (како овие). Усрамен сум дека горнолужички има речник таму а ние немаме! А јас не ни сум програмер, само знам да додавам зборови, а не да го уредувам кодот. Пробав да достапувам во контакт со on.net оти нивниот речник е доста добар ама немам одговор. Основно, треба неколку луѓе (не е битно ако се лингвисти или програмери или обични македонци) да се обидат да создават речник или преведувачки систем, а досега нема никој. Балканец What man, what? 08:36, 28 август 2008 (UTC)
Ај да се умешам и ја. Јас го преведувам Google но ги преведувам услугите нивни како бета групс и пикаса и уште една нивна услуга остана да се допреведе, останатите се преведени. Што се однесува за речникот, треба да се изготви најмалку билингвален речник со мислам не помалку од 500 збора. Ако сакате да се организираме и да направиме една листа и да им го испратиме. Понатака они си знаат работата. Поздрав MacedonianBoyOui? 09:23, 28 август 2008 (UTC)
Ајде и јас сум тука ако треба да помогнам во врска со Google, поздрав. LazialeStojakovo 09:57, 28 август 2008 (UTC)
Здраво дечки пак. Сакам да ве информирам дека јас и Балканец отворивме Google Group за полесна работа околу овиа прашања. Групата е оваа и сега за сега сме само двајца. Ако сакате давајте мејлови да се регистрирате и да почнеме со работа за подготвување на речникот. Покрај речникот се планира и изработка на Macedonian spell checker па ако сте заинтересирани да го изработиме и тоа. Поздрав MacedonianBoyOui? 10:13, 28 август 2008 (UTC)