Разговор со корисник:Hanzo~mkwiki

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Добредојде[уреди извор]

Добре дојде!

Здраво, Hanzo~mkwiki, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде! (види бе Ханзо, сум почнал администратор да изигравам :D)

Поздрав[уреди извор]

Здраво Филипе (и официјално ти посакувам добредојде)! За БИЛО ШТО во врска со википедија (ти реков не ме прашувај за женски!) можеш најслободно и без двоумење да ме прашаш, би бил повеќе од среќен да ти помогнам. За почеток, би сакал да ти посочам некои од основните принципи на википедија:

1. НГТ (неутрална гледна точка) значи дека треба секогаш да се придржуваш до објективната вистина и да пишуваш со крајна непристрасност. Целите се јасни, но сепак, ваква е ситуацијата: на англиската википедија, постои просечна НГТ, но на бугарската и грчката, постојат само БГТ и ГГТ (бугарска и грчка гледна точка), соодветно, додека на македонската постојат и двете, исклучувајќи ја НГТ. Доколку некаде се забележи МГТ (македонска гледна точка), грешниот корисник веднаш се банира трајно, му се суди за велепредавство на науката и крајно нарушување на мирот и за т.н. титовистички или србокомунистички национализам и се беси следниот ден на википедијанскиот плоштад во светиот град, Атина.

2. Воздржување од вандализам: Википедија е енциклопедија што се базира на меѓусебна соработка и поддршка од сите нејзини членови, па и нерегистрирани гости. Како таква, секогаш се стреми да не навреди никого, но тоа е едноставно невозможно, што доведува до ВАДЕЊЕ ОД ТАКТ и на крај - вандализирање. Имено, тоа е кога некој корисник ќе избрише цела статија, ќе промени некои податоци без дозвола, некогаш и по неколку десетици пати, што е познато како „уредувачка војна“ (edit war (нема наш превод на поимот)). Ова најчесто се случува на англиската википедија за статиите поврзани со Македонија и Македонците (СИТЕ), што на крај доведува до крајно неправедно банирање на застапниците на НГТ (оние против БГТ и ГГТ). Еден пример за вандализирање е статијата за поимот Македонизам; погледни во историја и отвори ја верзијата од 19:35, 17 април 2007 уредена од 85.187.30.167!!! Исто така можеш да ја отвориш и статијата за >>>најголемиот Македонец на сите времиња и најголемиот бугаромразач кој има напишано цела студија за тоа<<< и да погледнеш во историја; патем, монголското вандализирачко копиле не е ни банирано. Сепак, не влегувај во такви војни, не вандализирај ничии статии, а ако наидеш на проблем, консултирај се со локалниот моќник (администратор). Доколку и покрај тоа што си во право и си чесен, не се промени статијата во понеутрална (помалку БГТ или ГГТ), едноставно стисни го копчето икс (x) што се наоѓа во крајниот горен-десен агол (доколку користиш икс-пе) и изиграј една партија [ХОЈ] (Heats of Iron).

3. На кратко: труди се по секоја напишана статија или уредување на напишана статија да оставаш коментар со објаснување на твоето уредување и, ако е потребно, причини за измената. Секогаш кога ќе наидеш на проблем со гледната точка, изјасни ги твоите гледишта, спроведи извори (вообичаено тоа се бугарски книги кадешто некои си бугарски фалсификатори си пишуваат што ќе им текне, а за википедија тоа е ДОВОЛЕН ДОКАЗ!) од кадешто ги црпиш твоите информации и по некоја надворешна врска (исто така до некој бугарашки блог најчесто хехе), и СЕКОГАШ, на крајот од твојата порака (текст) во страницата за разговор околу статијата, напиши го твоето име така што ќе внесеш четири тилди (~~~~ го оставаат ова: Поречанец 17:25, 10 јули 2007 (UTC)). Така автоматски ќе се запише твојот потпис (потписот можеш да го смениш во „подесувања“) и часот и датумот на пишување.

Има уште многу принципи под коишто се води википедија, ама ги заборавив пред пет минути (а имав план да ти напишам повеќе:D). Википедија користи многу интерактивни алатки и поддржува внесување на кодови од други скриптинг јазици и мислам дека ќе се изненадиш од практичноста на сите алатки што ги гледаш под прозорот за уредување (кога уредуваш текст), но сепак, за било што што те интересира, не ти е јасно или ти е потребна помош, можеш најслободно и без двоумење да ме прашаш! Поздрав од еден Поречанец 17:19, 10 јули 2007 (UTC)

Вашата сметка ќе биде преименувана[уреди извор]

04:44, 18 март 2015 (CET)

Направено е преименување[уреди извор]

22:48, 21 април 2015 (CEST)