Разговор со корисник:Dragana Grozdanovska

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Добре дојде!

Здраво, Dragana Grozdanovska, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде! --Kolega2357-Bot (разговор) 23:08, 4 јануари 2013 (CET)Одговори[одговори]

Џек Спероу[уреди извор]

Уредување[уреди извор]

  • Во {{Infobox royalty}} преведувај само десно од знакот |, од неговата лева страна не се преведува, бидејќи тоа се називи на параметрите. Исто така таму каде што ќе сретнеш File, Податотека, Слика, Image и сл. не се преведува називот на датотеката, значи тој дел не го менуваш, го оставаш како што го имаш копирано од англисата википедија. Исто таа наместо да пишуваш, пример: Податотека:Http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b9/The Scots Holding Their Young King's Nose To the Grindstone.jpg, треба да биде само Податотека:The Scots Holding Their Young King's Nose To the Grindstone.jpg. Поздрав. --brest (разговор) 19:34, 5 јануари 2013 (CET)Одговори[одговори]
  • Кај секоја Слика/Податотека, замени ги зборчињата |рамка|лево| со |thumb|left|250px| каде 250px е посакуваната големна, што поголема бројка тоа поголема слика. 250 е некој стандард. со параметарот left ја поставуваш сликата лево на страницата а со параметарот right десно. Поздрав. --brest (разговор) 20:32, 5 јануари 2013 (CET)Одговори[одговори]
  • Имаше неколку мали грешки: (1) го имаш преведено називот на шаблонот а не требало, (2) шаблонот не постоеше на македонската википедија, јас го креирав, (3) екстензијата .JPG беше со големи а треба со мали букви. Ако сакаш може тука да ги погледнеш измените кои јас ги направив. Поздрав. --brest (разговор) 21:32, 5 јануари 2013 (CET)Одговори[одговори]

Мида[уреди извор]

Ослободено е место за новата статија „Мида“, постоечката е префрлена во „Мида (село)“. Поздрав. --brest (разговор) 00:29, 26 април 2013 (CEST)Одговори[одговори]

Сирени[уреди извор]

Во статијата не беше креиран соодветниот шаблон {{Infobox mythical creature}}, можеш да го провериш преводот дали е во ред. Поздрав. --brest (разговор) 08:30, 26 април 2013 (CEST)Одговори[одговори]

Слики[уреди извор]

Забележувам дека постојано ја правиш истата грешка, а тоа е дека сликите ги поставуваш со целата врска. Сликите не се поставуваат како нешто надворешно, туку тие се наоѓаат на Ризницата, па затоа по Податотека: или File: зависи како ќе ти се појави, ископирај само тој дел натаму, а не да ги поставуваш целите врски. Се надевам ќе се снајдеш, но ако нешто не ти е јасно, слободно постави прашање. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 23:18, 27 април 2013 (CEST)Одговори[одговори]

Мислам дека најдобро е да видиш како гласи стручниот превод на македонски на Илијадата, па оттаму да го напишеш, сепак ова не е обичен текст, па да преведуваме, плус текстот е првично напишан на грчки, па после на англиски и затоа можни се вакви случаи --Ehrlich91 (разговор) 00:36, 28 април 2013 (CEST)Одговори[одговори]

Тезеј[уреди извор]

Секоја чест со статијата, но морам да ти укажам на една работа, а тоа е дека доколку преземаш наводи од англиската верзија, особено како во статијата, каде има текст на друг јазик, мора да ги преведеш и самите наводи. --Ehrlich91 (разговор) 15:56, 28 април 2013 (CEST)Одговори[одговори]