Разговор со корисник:Brainmachine/Архива 2

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањетоОва е архива на минати разговори. Не ја менувајте содржината на оваа страница. Ако сакате да почнете нов разговор или да разговарате за стара тема, ве молиме обратете се на сегашната разговорна страница.
Архива 2


Корисник firefox[уреди извор]

Еј, види ги Корисник:Brainmachine/Кориснички кутии/firefox и Шаблон:Корисник Firefox. Мислам дека е најдобро едноставно да го преместиме вториот во првиот (како ова), односно да го ископираме вториот во првиот, па да направиме да пренасочува. Да го направиме ли тоа? --iNkubusse A? 12:32, 22 јуни 2008 (UTC)

Ок, може тоа. Патем, внимавај на Корисник:Brainmachine/КК/mozilla_3.0, тоа е за верзијата 3.0. Инаку планирам да ги средам евентуално корисничките кутии, само има поприоритетни задачи. --Brainmachinewtf? 12:50, 22 јуни 2008 (UTC)

Известување[уреди извор]

Brainmachine дали може на Википедија да се направи на пример да се каже уште колку време има до некој настан ( на пр. сега Европското првенство бидејќи тоа е актуелно ). Еве како пример да направиме нешто што ќе ни кажувауште колку минути има до натпреварот на пр. Шпанија-Италија. Бидејќи знаеме дека натпреварот почнува во 20.45 ние треба то време да го направиме да се минусира од моменталниот сат, а кога ќе помини 20.45 моменталниот сат да се одзема од 20.45, ова шое е италик не мора. Дали ова на википедија е возможно да се направи ? Ако можи кажи како и ли направи го. И дли има на Википедија некои други “text-decoration“ како на пр. blink ? и ако има кои се тие --Stefan40-3e3e 15:21, 22 јуни 2008 (UTC)

Еваа... :D Абе ајде, што ти треба тоа? Не знам, најверојатно може. Види m:Help:ParserFunctions, навистина не знам. А за текст декорации, види на Google и барај некој HTML tutorial што објаснува сѐ, тоа се html команди. --Brainmachinewtf? 17:20, 22 јуни 2008 (UTC)

Ништо[уреди извор]

Хахахаха, за малку ќе ја избришев Разговор за Википедија:Почетен курс (Страници за разговор) хахаха =) --iNkubusse A? 12:55, 23 јуни 2008 (UTC)

Предлог[уреди извор]

Другар, добро е што ти текнало да направиме редизајн на главната страница. Јас предложувам дека е добро да се посвети внимание и на Олимписките игри во Пекинг, односно да ставиме одбројувач до денот на настанот. Исто така мислам дека е добро за слика на месец август и во редот дали сте знаеле? да поставиме податоци од Олимписките случувања во минатото. Поздрав. --Корисник:Kiril Simeonovski 21:43, 21 јуни 2008 (UTC)

Слика:Пекинг 2008 олимпијада.svg.png[уреди извор]

Еее, колку се чудев јас додека сфатив како се зачувуваат SVG слики. ;) Оваа слика има име „Пекинг 2008 олимпијада.svg“ (без екстензија), а е во формат .png. Треба да биде во векторски формат, како .svg, без други наставки. Тоа се прави вака: стисни на сликата на англиската (en:Image:Beijing 2008 Olympics logo.svg), стисни десен клик и стисни „Сними ја сликата како...“ (или „Save image as...“ на англиски, веројатно...). Така ќе ти се зачува баш во .svg и како таква подигни ја на мк.вики. Те молам извести ме кога ќе завршиш со тоа, за да ја избришам оваа сега. Инаку, прочитај повеќе за SVG и векторските формати, многу паметна работа се. ;) --iNkubusse A? 21:32, 24 јуни 2008 (UTC)

Ок, оде. :) --iNkubusse A? 23:10, 24 јуни 2008 (UTC)
Yes check.svgОк Готово, ти си знаеш што. ;) --iNkubusse A? 01:05, 25 јуни 2008 (UTC)

Неврохиругија[уреди извор]

Кажувај ми да ги бришам ваквите грешни наслови, мислам ако се апла грешни. --iNkubusse A? 15:37, 27 јуни 2008 (UTC)

Yes check.svgОк Примено. Мислев дека не е проблем ако стои пренасочувањето, на пр. ако некој грешка го внесе во пребарувањето, овде ќе го пренасочи. --Brainmachinewtf?

Средено[уреди извор]

Не дека нема да видиш, но само да те известам дека е блокиран. И благодарност за воочувањето. --Виктор Јованоски 01:45, 29 јуни 2008 (UTC)

Известување[уреди извор]

Brainmachine види тоа со парсер функција да кажува до кога има определено време ( во овој случај Олимписките Игри ). Арно го напраив ама не знам да го направам кога ќе стаса на пример минутите поголеми од 08 ( во толку миути почнува олимпијадата ) да не ми ги кажува во минус туку да ги кажува точно ај те молам сториго тоа за мене бидејќи незнам како --Stefan40-3e3e 16:17, 2 јули 2008 (UTC) WTF here?

Ти одговорив на твојата страница за разговор. --Brainmachinewtf? 10:56, 3 јули 2008 (UTC)

се бара извор?[уреди извор]

Brainmachine Може ли на статијата -Душко Гошевски- да ги тргнеш ,,се бара извор,, бидејќи вториот и третиот извор што ги ставив се релевантен податок за конкурсите и објавувањата. Претходниот непотпишан коментар е од Корисник:Duskogosevski.

Yes check.svgОк Готово, Ви одговорив на Вашата страница за разговор. --Brainmachinewtf? 10:56, 3 јули 2008 (UTC)

АХА[уреди извор]

А да ставам {{ГЛСД-корисник}}? --MacedonianBoy 11:42, 3 јули 2008 (UTC)

Па да нормално јас се регистрирав најмноги поради креирање на нови статии. Инаку планирам да уредувам статии за писатели и неколку статии за југоисточниот регион на Македонија и секако се друго што ќе ме заинтересира.Ми завршува сесијата сега и во јули почнувам ( малку треба и да се обуам околу уредувањето) . Поздрав

Саут Парк[уреди извор]

Ја отстранив таа категорија бидејќи саут парк е американска анимирана серија и не сваќам каква е таа категорија саут парк и што треба да содржи. Кога ја отворив таа категорија ја имаше само статијата за саут парк што би требало да спаѓа во американски анимирани серии не во поткатегорија саут парк. Ако би требало да има нешто друго во таа поткатегорија како карактери, епизоди или нешто друго, оставија, ама ако ќе ја има само статијата подобро избришија поткатегоријата, и статијата ставија во американски анимирани серии. Ти го викам ова бидејќи би било глупо ако би отварале поткатегорија за секоја статија. dav 12:27, 5 јули 2008 (UTC)

Шаблон:Инфокутија Изгубени карактер[уреди извор]

Еј, незнам ти дали си администратор, но како што гледам се разбираш од википедија. Го направив шаблонов за да можам да ги направам статиите за карактерите на серијата. Но на оваа статија шаблонот оди доле. Ај те молам ако не ти е тешко види што е проблемот. Бидејќи навистијна сакам да ги преведам карактерите од Изгубени, како што се преведени за Вовед во анатомија. dav 12:17, 6 јули 2008 (UTC)

Архивирање на страница[уреди извор]

Гледам дека си ја архивирал твојата страницата за разговор. Па и јас се одлучив на таков чекор и решив првите 20 да ги наречам одговори/прашања да ги архивирам и не знаев како и затоа оти видов дека ти си ги архивирал те молам кажи како бидејќи онака е се натрупано и е потешко да се разбери --Stefan40-3e3e WTF here!! 15:21, 6 јули 2008 (UTC)

Ботови[уреди извор]

Што се тоа ботови? Зошто некои уредувачи ги пишува вака : “некое име“ и на крајот пишува БОТ. Што е всушност тоа, дали тоа е некој посебна група на уредувачи или нешто слично ? --Stefan40-3e3e WTF here!! 12:26, 7 јули 2008 (UTC)

Toa се компијутери автоматски работат програмирани се. Сеа неможат да пишуваат статии ама можат да додадат потпис пример вака сеа јас тебе ти објаснувам ама не оставам потпис и сеа некој бот ќе земе ќе ми види ај пи адреса и ќе ме пише такви некои ситници праат. Јас толку знам еве Брејнмашин нека ти каже поубаво. Позз до двајцата. --Макс(разговор) 14:15, 7 јули 2008 (UTC)
Бот ти е кратенка од „робот“. Тие се општо кажано компјутерски програми или скрипти кои прават автоматски уредувања на страниците без потреба на човеково размислување. Тие програми/скрипти најчесто се програмирани да прават репететивни, механички задачи како на пример создавање на категории, додавање на интервики, архивирање на страници и сл. en:Wikipedia:Bot policy - оваа страница ти е за дополнително да прочиташ ако сакаш. --Brainmachinewtf? 14:28, 7 јули 2008 (UTC)

важи нема проблем, мислев дека така треба. уште едно прашање за слики може да закачам некако или? (Претходниот непотпишан коментар е од Корисник:DJ LoPaTa)

Категории[уреди извор]

Претходно ми напиша да не ставам статии и во категориите и во поткатегориите. Ако ова што го напиша јас добро го сватив тогаш и статијата за Саут Парк не би требало да биде во категорија саут парк и во категорија Американски Аникирани Серии. Бидејќи категоријата саут парк е подкатегорија на Американски Аникирани Серии. Така?dav 16:18, 7 јули 2008 (UTC)

За Хари Потер сликата!!![уреди извор]

Да нема проблем како ќе кажеш ќе направам. Туку сликава е подигната од хрватската википедија. Не ја најдов на интернет бидејќи Алек(инкбус) ми кажа да барам од интернет туку да земам од англиската Википедија или ако ја има во комнс. И јас викам чим може од англиската тогаш и од хрватската. Нема везе позз. Фала што ме извести.--Макс(разговор) 07:55, 8 јули 2008 (UTC)

Бришење на празни статии[уреди извор]

Brainmachine дали не треба да се избришат следниве 6-7 страници поради што сите се празни а на една има само еден збор и како поискусен сакав да те прашам Еве ги страниве види дали треба да се бриша ??????????:?????? ?? 1000??????????:?????? ?? 1626 ??????????:?????? ?? 1627??????????:?????? ?? 1628 ??????????:?????? ?? 1629 ??????????:?????? ?? 1625 1626 Превод --Stefan40-3e3e WTF here 10:24, 8 јули 2008 (UTC)

Знам, ги забележав од вчера. По грешка се создадни од бот, ќе ги избрише евентуално некој админ. --Brainmachinewtf? 10:36, 8 јули 2008 (UTC)

Имам некои прашања во врска со неврохирургија и кардиохирургија!!![уреди извор]

Можеш ли да ми објасниш што се случува со статиите за овие хирургии. Ме интересира бидејќи јас ја правам страната на Вовед во анатомија и таму ако знаеш улогите се доктори и сега еве ми го проблемот со инкбус баравме ама не се снајдовме. Кај еден доктор напишав дека се занимава со НЕУРОХИРУРГИЈА тоа ми беше најпрво но потоа видов дека било НЕВРОХИРУРГИЈА и затоа не ми е јасно кое е сега точното. А имам поголем „проблем“ од ова кај кардиохирургијата ако можеш да ми објасниш и да ми помогнеш те молам. Ако си заинтересиран пиши ми и ќе ти објаснам кој ми е „проблемот“ со кардиохирургијата. Позз --Макс(разговор) 15:21, 8 јули 2008 (UTC).

Хахахаха не е проблем!!![уреди извор]

Вака сеа овој Бурк незнам по што е по некои работи заклучив дека е Кардиоторакален хирург ама јас мислев дека е Кардио Хирург што кја нас би била Кардио Хирургија = Срцева Хирургија. Се ми се испомеша. Мислам дека Бурк е кардиоторакална ама незнам види очаен сум хахахахахха. Позз --Макс(разговор) 21:40, 8 јули 2008 (UTC)

Слики[уреди извор]

Brainmachine зошто на некои слики има позадина со црно-бели коцкички и тие кога ќе ги ставиш во некоја статија се дава само она што е сликата а не како кај другите слики каде што се додава и позадината ( бела или црна без разлика ). Во кој формат се снимени тие --Stefan40-3e3e[[Разговор со Корисник:Stefan40-3e3e|WTF here!!]] 12:02, 10 јули 2008 (UTC)

Тоа се векторски графики. За разлика од растер-фајловите, векторските графики не користат пиксели во зачувувањето и со нив се создава линиска уметност, или од елементарни форми, бои, линии и точки (кои се базираат на математички формули, а со тоа и на компјутерски код). Тие можат да го елиминираат белиот простор и ги сочувуваат само линиите и формите. Нефотографски слики - икони, знамиња, логоа, знакови, дијаграми, мапи и слично најчесто се наоѓаат во scalable vector graphics - .SVG формат или во portable network graphics - .PNG формат. Заедничката ризница ги претпочитува .svg фајловите, бидејќи се XML базирани и можат да се зголемуваат/намалуваат без заматување или создавања на пиксели, лесни се за уредување и создаваат разумно мали фајлови. Ако сакаш да создаваш .svg фајлови, потребен ти е векторски уредувач на графики од типот на CorelDraw, Adobe Ilustrator, Dia, може и во OpenOffice, но најмногу ти препорачувам да си го симнеш и да си го користиш Inkscape за сета манипулација со векторски графики. Еве овој линк те води до страницата за симнување. Најдоброто за Inkscape е тоа што е слободен софтвер и не треба ништо да плаќаш. --Brainmachinewtf? 12:49, 10 јули 2008 (UTC)
А бе се напрајв ја снимив во СВГ формат ама кога че го аплоадирам не ми се покажува слика туку текстот --Stefan40-3e3e[[Разговор со Корисник:Stefan40-3e3e|WTF here!!]] 15:00, 10 јули 2008 (UTC)
Како да ги направам то белата позадина да не се гледа туку да се гледа само предметот што е нацртан го сметнав Инскапе и како тоа да го направам да не се гледа позадината назад, и да го зачувува во SVG-scalable vector graphics, а не во Inkscape SVG --Stefan40-3e3eWTF here!!] 14:01, 11 јули 2008 (UTC)
Ова со сликиве некако можам да ја напраам ама треба да го нацртам па да го напраам СВГ, а како да направам СВГ од слики оти кога ги прам сликиве и позадината одназад со нив се корира. А да го нацртам не се прави така е како да направам од слика ( ЈПГ на пример ) да се земи само цртаното а позадината не. --Stefan40-3e3e 14:39, 15 јули 2008 (UTC)

Слики[уреди извор]

Ќе ги бришам... и без и да се трудам да ги проверам, Зоки... Поздрав, --Виктор Јованоски 10:37, 12 јули 2008 (UTC)

Ок, и јас го направив истото овде. --Brainmachinewtf? 10:45, 12 јули 2008 (UTC)

Нови корисници[уреди извор]

Види ако можеш некако најуспешно справи се со новите корисници, мислам дека се симпатични и пред да отидат на забава може нешто да научат. Не ми е по ќеиф да ги блокирам веднаш.--brest 09:06, 14 јули 2008 (UTC)

Капираа дека не се сами, упссс ...--brest 09:13, 14 јули 2008 (UTC)
Сигурно дека нема да ги блокираме, тоа ѝ го реков за да престане во моментот да создава статии, а потоа следува добредојде. Мене ми е најмногу грижа да ги пречекувам добро новите корисници, затоа и ги направив овие шаблони, разгледај ги, стварно се корисни - {{Регистрирајсе}}, {{Добредојде-анон-вандал}}, {{Добредојде2}}. Ти велам, тоа го реков само за да прекине во моментот. Туку едно не ми е јасно: зошто може анонимните корисници да создаваат нови статии?! Како е тоа можно? Првин треба да се регистрираат, па потоа. --Brainmachinewtf? 09:14, 14 јули 2008 (UTC)
Што капираа? :D Не ми е јасно. --Brainmachinewtf? 09:15, 14 јули 2008 (UTC)
Анонимните корисници се речиси потполно рамноправни со регистрираните освен во некои случаи, тоа не е проблем. Проблем е што некои се затскриваат зад некоја IP адреса за да вандализираат. Мислам дека капираа дека не се сами на википедија и дека некој ги следи, претпоставувам дека немаат точна претстава како функционира википедија. А веројатно ги има повеќе во некоја училница. Навистина ми се симпатични.--brest 09:28, 14 јули 2008 (UTC)
Ок е, ама јас цело време мислев дека анон не можат да создаваат статии и мислам дека така треба и да направиме. Така е на сите други википедии и мислам дека значително ќе го намали бројот на вакви уредувања (бидејќи прво ќе треба да се регистрираат, а обично вандалите се мрзливи). Ако некој има намера да создаде нова статија, ќе се регистрира. Меѓутоа, тоа не е до толку проблем за кај нас. Инаку брест, ми треба помош за некои работи. Се обидувам да направам еден потфат, сега ќе ве известам, ќе треба да преведете и некои системски пораки во МедијаВики кои случајно ги забележав. Почекајте, сега ќе покажам. --Brainmachinewtf? 09:34, 14 јули 2008 (UTC)
Сакам да ја прилагодам оваа страница за употреба на македонски. За да не одам во детали, видете на кој начин се создавани линковите подолу, ќе ви стане јасно. Видете дали можете да направите такви верзии на Специјални:Upload со користење на uselang=именаверзија. Ај пишете ми. Ова многу ни треба за подигањето на сликите. --Brainmachinewtf? 10:01, 14 јули 2008 (UTC)
Зошто да не би можело, почни со преведување на обичниот текст, јас ќе гледам да ги средам другите работи.--brest 10:18, 14 јули 2008 (UTC)
Изгледа дека е малку покомплицирано одошто мислев. Сепак ќе почека малку, сега имам некои други обврски.--brest 10:38, 14 јули 2008 (UTC)
Yes check.svgОк Ок, ќе пробам и со Виктор и со Аце кога ќе се врати да го средиме ова. Вклучи се кога ќе се ослободиш малце. Поздрав, Brainmachinewtf? 10:44, 14 јули 2008 (UTC)

Леле Брејнмашин не ми се верува!!![уреди извор]

Фала многу за подршката не ми се верува дека така мислиш за мене. Неможам да опишам колку сум среќен и колку сакам да ти се заблагодарам. Уште толку сега имам самодоверба да продолжам во работата. Знаев дека не требаше да се брзам толку да се жалам. ЛЛЕЛЕЛЕЛЕЛ Фала многу фала неможам доволно да ти се заблагодарам. И фала за шансата што ми ја пружаш за ВвА суб-портал не ми се верува дека сеуште постојат чесни луѓе ко тебе. Фала многу ми го разубави денот многу многу ми го разубави. И искрено не те лажам ама стварно кога ја видов твојата корисничка страница решив да станам член а потоа го запознав Алек и не обрнав внимание на тебе тогаш ништо незнаев за тебе. Фала фала уште еднаш ми го разубави денот фала. ЛЛЛЕЛЕЛЕЛЕ фала. Фала и позз --Макс(разговор) 11:40, 14 јули 2008 (UTC)

Па делумно!!![уреди извор]

Гледај за сликите сега знам отприлика, вики врски да средувам знам, речникот на зборови ми е на задоволително ниво така да мислам дека можам. Глеј не сум до толку искусен но видов дека нема многу членови во тој проект па си реков тие нека ги работат најтешките работи а за мене нешто колку да се моткам околу најлесните работи колку да им олеснам работа на тие што знаат да можат тие да се посветатат на нешто што треб да се посветат. Ако мислиш дека ми е рано да се приклучам нема проблем ќе почекам уште неколку месеци. Позз!!!--Макс(разговор) 14:38, 15 јули 2008 (UTC)

блог-записи[уреди извор]

јас едвај се снајдов да почнам да ставам статии, а имам еден куп за пишување, кога - сликата не ми била во ред... сликата со име блог записи е сликана на промоција на книгите. Таму сликаа еден куп блогери и мои пријатели, кои потоа сликите ми ги испратија по меил. Навистина немам појма кој од нив ја сликаше токму оваа слика... Јас сум издавачот на книгите, и планирам да ги ставам сите по ред 14 книги на посебни статии, сосе насловната слика на секоја книга. Е сега, не знам прво ни дали на вистинско место пишувам за `разговор`, а не па како да обележам дека сликата е за јавна употреба ;) за да немам вакви проблеми, те молам кажи како да обележувам на сликите... поздрав виолетова, 16:54, 15 јули 2008 и уште нешто - ставив една корица на книга, ама огромна излегува... не знам како да ја намалам

За сликите[уреди извор]

Фала за помошта, јас со сликите изгледа нема најдобро да се снајдам... ставив една слика на корица од книга, и огромна е, не знам како да ја намалам. Ако има некоја лесна опција од овде - помагај, ако не - ќе морам прво кај мене на компјутер да ја уснимам намалена, па да ја закачам овде. Ете и извори ставив за [Блог-записите]
[Виолетова] 18:00 15јули 2008

Thanks[уреди извор]

Thanks a lot! Да ти кажем мислев нема некоја ваква финта ама сега барем си знам. Фала и поздрав!--MacedonianBoy 22:39, 16 јули 2008 (UTC)

Знам ама сакам да го нервирам малку заш и он тоа сака. Инаку, на англиската и јас и Рашо сме блокирани заради тој дечко од БГ. Тоа е шо да се прае премногу БГ и ГР пропаганда има таму. Инаку брест го известив уште од прееска ама нема блок сеуште. Поздрав!--MacedonianBoy 23:39, 16 јули 2008 (UTC)

Слика[уреди извор]

Вистина е дека не отидов на стајтот да ја видам лиценцата на сликата, но јас само ја ископирав лиценцата на истата слика од англиската Википедија. Бидејќи знам дека таа слика таму седи веќе долго време со таа лиценца без никаков проблем, мислев дека нема потреба да ја проверувам. Добро, во тој случај, треба да се стави друг шаблон за слика. Поздрав --Б. Јанкулоскиразговор 20:58, 17 јули 2008 (UTC)

Благодарам за помошта[уреди извор]

Многу убаво си ги средил статиите. Фала многу, се надевам дека ќе успеам по тој терк да ги довршам и другите :) виолетова 19:45, 18 јули 2008

Ех, и уште нешто: зошто не се појавуваат на google search овие статии? Дали треба да се пријават некако посебно? мислев дека тоа оди автоматски... [виолетова] 19:48, 18 јули 2008

Молам за мал совет[уреди извор]

Другар, дали би било подобро, сликите што ги симнувам од пребарувањето на google да ја имаат за извор веб-страната, а при тоа лиценцата за симнување на слики со знамиња да остане: не знам ја најдов некаде на интернет. Прими голем поздрав од мене.--Корисник:Kiril SimeonovskiРазговор со корисник:Kiril Simeonovski 20:31, 18 јули 2008 (UTC)

За статијата Боја[уреди извор]

Статијата не е баш преведена од англиската Википедија, не спорам дека има и делови од таму, бидејќи е напишана од стручно лице од таа област, а за викиврските и белешките накнадно ќе се погрижам. Фала за коментарот. Поздрав, --Владимир Ѓорѓиески 11:54, 20 јули 2008 (UTC)

Re[уреди извор]

Danke, danke Mann :-D. Мислам да ги средам ама многуууууу се. Ама ќе биде--Raso mk 12:43, 20 јули 2008 (UTC)

Награди, конечно[уреди извор]

Оти немаш потстраница за награди, ќе ги турам тука. Инаку, ќе турам неколку, затоа што тооолку долго одложував, а тооолку многу заслужуваш. Ајде нека ти расте... Волјата! :P

Tireless Contributor Barnstar.gif Награда за неуморниот уредувач
Јас, iNkubusse, ти ја доделувам оваа награда на тебе, Brainmachine, за ноќите непреспиени во мисија за подобрување на македонската Википедија на сите достапни полиња. Браво човеку, заслужуваш восхит (н’рд)! --iNkubusse A? 04:36, 25 јули 2008 (UTC)


Barnstar of Humour3.png Награда за добар хумор
Јас, iNkubusse, ти ја доделувам оваа награда на тебе, Brainmachine, за сите шеги со кои ги завршуваш нервозите на Википедија. Хе-хе! --iNkubusse A? 04:36, 25 јули 2008 (UTC)


Lots of barnstars.png Многу награди
Јас, iNkubusse, ти доделувам на тебе, Brainmachine, многу награди за сите придонеси на македонската Википедија, за големата поддршка што си ми ја дал мене и за сета помош што си им ја пружил на другите корисници. Ти си еден добар Википедијанец и на тебе треба да се угледаат сите. Само продолжи така! ;) --iNkubusse A? 04:36, 25 јули 2008 (UTC)