Разговор со корисник:Boyan/Архива 1

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Добродојде Бојан се надевам дека ќе имаме успешна соработка ((c) FlavrSavr). Инаку кога ги пишувај статиите, гледај да оставаш празно место по интерпункциските знаци, ова важи како правило во нашиот јазик. --Misos 13:25, 5 Септември 2005 (UTC)

И јас се надевам на добра соработка. О.К. за интерпункциските знаци.

Содржина

Златна тегла ајвар![уреди извор]

За исклучителни придонеси на македонската википедија

Ај со здравје да ја јадеш! :-)Навистина правиш исклучителни напори, мораше да го добиеш ова "признание" . Англичаните имаат Barnstar, ама јас направив нешто помакедонско за нашата Википедија! --FlavrSavr 23:51, 12 Септември 2005 (UTC)

Ааа, фала, фала за ајваров! Добро ќе ми дојде :-) - Boyan

Патем, еден другар (Sikavica) предложи дека треба да ти дадеме цел камион пиперки за твоите придонеси, а не само златна тегла ајвар! :-) --FlavrSavr 16:29, 28 Септември 2005 (UTC)

Еве ја си го потврдувам ставот. Навистина се покажа на википедијава. Мислам дека заедно со администраторите, Ски, и некои други ликови, имате направено и правите огромна работа. Ти особено во последно време, во кое админите, па и јас, имаме бајаги испити на факултет, не дозволи ниту еден ден да помине, а македонската википедија да нема ново вики. Тоа е голем успех, кај некои википедии што се неколкупати поголеми од нашата тоа е честа појава. Продолжи така, и да се надеваме дека и останатите од нас ќе почнат барем малце да ги прифаќаат твоите „работни“ навики. --Sikavica 20:10, 28 Септември 2005 (UTC)

Aromanian language wiki[уреди извор]

Hello Boyan. I am one of the founders of the Aromanian Wikipedia, at http://roa-rup.wikipedia.org . As you can see on the main page, there are several translations of a text, in Aromanian, Romanian, Greek and respectively English and Esperanto. We need a translation in Macedonian. If you would like to help, please translate this text into Macedonian.

Aceasta este Wikipedia în limba aromână. Aromâna este o limbă din grupul estic al limbilor romanice. Unii lingvişti consideră că aromâna este un dialect al limbii române. 500.000 de aromâni din Grecia, Macedonia, Albania, Serbia, România şi Bulgaria vorbesc aromâna.

Also, if you speak Bulgarian (that I found out is close to Macedonian), please help translating the English text in a mixt version of the both languages, I mean, a version that if it is read by a Macedonian it is correct, if it is read by a Bulgarian it is also correct. Hopefuly you can help me do that, but at least help me translate the text into Macedonian. Here you have the Bulgarian text, translated by another user:

Това е ароманската Уикипедия. Ароманският е език от езиковата група на романските езици. Някои лингвисти считат ароманския за диалект на румънския език. 500 000 aромъни от Македония, Гърция, Албания, Сърбия, Румъния и България аромански.

Thank you very much for your time. Have a nice day. --Danutz

OK, it is translated in Macedonian. But, I have difficulties with Bulgarian-sentence construction, so I'm not able to translate it into that language. Regards. BTW, I wish you luck in constructing the Aromanian Wikipedia! :-) Boyan 17:19, 1 Декември 2005 (UTC)

Браво бе, Бояне, как така не разбираш български, като носиш такова хубаво българско име?

Thank you very much. I moved it a little bit higher above the English version, and eliminated the Esperanto version (it is not very useful in this Wikipedia). Ups now I see I gave you the Romanian version of the text when I asked you to do the translation instead of the English version, but I see you managed to do the translation. Cheers. --Danutz

Епа ај честито :)[уреди извор]

По се изгледа, сум имал право да те поставам за бирократ :). Бидејќи 100% од гласовите беа За, не верувам дека некој ќе има против ти, освен новите sysop привилегии да можеш да именуваш администратори. Освен тоа, нема никаква смисла ти да бидеш некако под мене или Милош (misos). Ако нешто не ти е јасно слободно прашај. --FlavrSavr 20:10, 3 Декември 2005 (UTC)

Честито и од мене! Верувам дека македонската википедија ќе стане голема, добра и неутрална (бугарската, дека користиш, исто така). Голем поздрав. --5ko 01:50, 4 Декември 2005 (UTC)

Браво бе[уреди извор]

Гледам дека доста страници уредуваш сам и дека се трудиш да ги преставиш темите за Македонија најдобро што можеш. Браво и секоја чест.

Честито! Најважно е да бидеме националисти! И да не им попуштаме на татарите, шиптарите... Ти си баш потребниот човек ... --Кукушанец 17:53, 6 Декември 2005 (UTC)

Видов дека шовинзмот е многу јак. За жал!--Иван 18:27, 6 Декември 2005 (UTC)

Хм, Бојан, свесен си дека во статијата Бугарија, ме нарекуваш вандал? Мислам дека освен информацијата за постоењето на Татари во Бугарија (која што ненамерно ја изоставив), се друго во статијата е на место? Да не се соживеа со советот дека најважно е да бидеме националисти или се работи за некакво недоразбирање? --FlavrSavr 12:19, 7 Декември 2005 (UTC)

Извини FlavrSavr! Не видов дека после анонимниот корисник 134.91.239.20 ти си ја вратил статијата. Уште еднаш, извини. А, не знам што сакаат да кажат во горните пораки. Во никој случај не сум националист. Поздрав Boyan 12:45, 7 Декември 2005 (UTC)
Уживај! :)... Се прашував што е причината зошто некако нагло започнаа повторно дискусии за чувствителни теми, и видов дека си бил активен на Бугарската Википедија. Тоа е добро! И јас одамна требаше таму да се логирам, со тоа што мислам дека тешко ќе најдам време за решавање на сите спорни прашања. Е па тоа е тоа, засега. Поздрав! :) --FlavrSavr 20:13, 7 Декември 2005 (UTC)

Да,Бојан,сега видов,т.е. и порано ја видов статијата,ама со милијарда обврски сум и заборавив.Добра е статијата,подобра од мојата,која,искрено,ја напишав само за да направам линк до Хеликобактер,која ја правев вчера.Само,сепак една забелешка стои-преименувај ја статијата Бактерии во Бактерија,зошто тоа е,мислам,поточен и поопшт термин,кој побрзо би му паднал на ум ако сака нешто да дознае на таа тема.И пиши ми што да направам со таа мојата ,,Бактерија,,,бидејќи ми треба линкот со Хеликобактер.ПОЗДРАВ!!!

Добро,а јас ќе ја избришам таа ,,Бактерија,, што јас ја напишав.

:))[уреди извор]

Само тоа-:))-од мене!


Уф :)[уреди извор]

Добро е што се врати, помислив дека и тебе те изгубивме :). Деновиве ќе постирам нешто на ВикиПорталот наш, да го видиш и да ми кажеш мислење - во принцип се работи за мал overview што е направено минатата година и што треба да се направи да се реши проблемот со стагнацијата на македонската Википедија. Поздрав! --FlavrSavr 17:02, 16 Јануари 2006 (UTC)

Не, не се одлепувам од мк. Википедија. Него имав некои гадни колоквиуми, знаеш како ти е тоа ;-) Инаку, ОК за ова, оverview-от. Поздрав, Boyan 17:17, 16 Јануари 2006 (UTC)

П.C. Што мислиш за новата почетна страна? --FlavrSavr 17:03, 16 Јануари 2006 (UTC)

Мислам дека е cool. Дури и ми се гледа и подобра (квалитет, среденост, естетика итн.) и од некои поголеми и поразвиени Википедии

(како на пример, бугарската). Него, кога ја преуредивте (Ти или Милош или некој друг)? Boyan 17:17, 16 Јануари 2006 (UTC)

Ја преуредивме пред неколку дена јас и Милош. На моја иницијатива, Милош заврши поголем дел од работата. Поголемиот дел од сликичките се под GFDL лиценца (обично од Линукс програми), а јас дадов скромен дизајнерски придонес со тоа икончето со македонско знаме. Инаку, приметувам дека рачно ги враќаш статиите во првобитната верзија - бидејќи сега си администратор, можеш, кога ќе споредуваш две верзии, едноставно да кликнеш на Врати (Rollback на англиски) за да вратиш на претходната верзија. --FlavrSavr 21:40, 16 Јануари 2006 (UTC)

Еј, па се е тоа навика :-) Boyan 21:52, 16 Јануари 2006 (UTC)


Добродошлица[уреди извор]

Хвала ти на добредојде. --Јованвб 00:45, 17 Јануари 2006 (UTC)

Само ја не многу много да помогнем. Углавном додајем интервики, пошто незнам да пишем и говорим македонски, али разбирам што зборите :). Понеки пут и додам неки хиперлинк, али ништа више --Јованвб 16:13, 17 Јануари 2006 (UTC)

Па да, али саћу нешто стварно да додам, само ти преправи језичке грешка ако неје проблем --Јованвб 16:29, 17 Јануари 2006 (UTC)


Вандал[уреди извор]

Имаш вандала на википедији, а пошто мислим да си ти админ блокирај га. --Јованвб 00:00, 18 Јануари 2006 (UTC)

МК Електронска музика[уреди извор]

Браво бе „Boyan“, си се потрудил околу поимите врзани за електронската музика. Ама кажи право се исплаши кога дојде на овој линк. :)) Хееехехехе, ајде ќе го средиме полека-полека. Поздрав! --DeeJay 13:00, 27 Јануари 2006 (UTC)

Kurów[уреди извор]

Could you please write a stub http://mk.wikipedia.org/wiki/Kur%C3%B3w - just a few sentences based on http://en.wikipedia.org/wiki/Kur%C3%B3w ? Only 2 -5 sentences enough. Please. Pietras1988 09:30, 28 Јануари 2006 (UTC)

It's done. Now there is a stub about Kurów in the Macedonian Wikipedia. Cheers, Boyan 13:54, 28 Јануари 2006 (UTC)

Thx, good. You see: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Kur%C3%B3w_%28powiat_pu%C5%82awski%29&action=history . Pietras1988 14:05, 28 Јануари 2006 (UTC)

Хахаха... Куров... :)))) --FlavrSavr 14:37, 28 Јануари 2006 (UTC)
Се смеам Уште почудно е што има и град Куров. Поздрав! Boyan 14:38, 28 Јануари 2006 (UTC)

Трябва да се чете "Курув", на полски "о" с ударение се чете "у".

За лорандитот во Алшар[уреди извор]

Е другар Бојан пред малку во статијата за Општина Кавадарци напишав дека се наоѓа рудникот Алшар со реткиот минерал лорандит, па ти како хемичар би можел нешто повеќе за него да напишеш,имам чуено дека стапува во реакции со сончева светлина,па прави олово или така нешто,а сум чул дека е поврзан со настанокот на Земјата. Јас како лаик ништо не знам па можеш да напишеш една статија за лорандитотр во Алшар. Што се нема нашата скапоцена Македонија!

Како може да не сум чул за Сланско и солените извори кај Македонски Брод јас дури 3 пати го имам посетено тоа место!

Zdravo![уреди извор]

Hello Boyan, could you check your e-mail. Thanks. From yours truly ;-) Другар 14:14, 8 Февруари 2006 (UTC) (I think I'll make a new home here)

Реквием за еден сон[уреди извор]

Си ја читал книгата или си го гледал филмот? Јас само го имам гледано филмот... Ако не си го гледал, глеј го претходниот филм на Дарен Аронофски - Пи. Реквием е супер, ама мислам дека Пи е уште подобар. --FlavrSavr 13:59, 11 Февруари 2006 (UTC)

Иако филмот е малку морничав, е еден од моите фаворити. Книгата ја немам читано. А ни Пи го немам гледано... :-) Boyan 14:16, 11 Февруари 2006 (UTC)

Help[уреди извор]

Hi Bomac, you you go to en:Talk:Arvanites and vote oppose at the poll at the bottom of the page, please. Greek propagandists are at it again.

Уште еден повик за помош[уреди извор]

Хилфе! (види ја страницата за разговор) :) - [1] --FlavrSavr 02:15, 13 Февруари 2006 (UTC)

Слика на ср.вики[уреди извор]

Кад нас(на ср.вики) се појавила слика о етничком саставу Македоније,која је рађена према попису из 1998.Пошто ми декује сумњиво,замолио бих те да бациш поглед([2]) на њу,ако си у могућности да потврдиш или негираш њену аутентичност. --Црни Бомбардер!!! (†) 10:48, 16 Февруари 2006 (UTC)

Бојане замолио бих те да следећу антонову измену на чланку македонски језик не враћаш. Ја ћу то учинити, а ако и после тога настави са враћањем блокираћу га на 2 сата као упозорење --Јованвб 21:05, 16 Февруари 2006 (UTC)

Дреново (Велешко)[уреди извор]

Би те замолил Бојане ако можеш да ми ги пратиш сите досегашни промени на статијата, бидејќи незнам од каде толкава заинтересираност за менување (ништо националистички не напишав во нејзе)

Добро де стално заборавам да ги категоризирам, ќе се поправам, давам чесен пионерски збор :) Македонец 21:51, 15 Март 2006 (UTC)

Здраво[уреди извор]

Здраво, Бомаке. Јас променав твојата страна на англиски Википедија затоа барав се поправа неколку грешки. Јас надева тоа не досадува ти. --Латинец 19:48, 11 Март 2006 (UTC)

Твойто блок[уреди извор]

Здрасти, Бояне. Извинявам се те блокират. Аз надежда че ще съгласяваме за как ще е страницата. Аз не искам войните на версите и сигурен съм че ти нито искаш неговите. Ти трябвиш да сътрудничиш. Поздрави, --Латинец 19:08, 14 Март 2006 (UTC)

Аз се обърквам. Казваш че "славомакедонски" е излишно, защото не намире друг македонски език - да? Внушаваш че трябваме да отместваме английското "Macedonian Slavic" или само македонското "славомакедонски"? По мое мнение е разумено алтернативно име и е POV да не го споменаваме. Ако съгласяваш да употребаме "Macedonian Slavic", можеме ли да поставяме "славомакедонски" на бележка под линия или нещо подобно? --Латинец 17:03, 15 Март 2006 (UTC)

Macedonian Slavic е веќе напишано. Не би било логично да се наведува името "Славомакедонски" (на македонски јазик), бидејќи тоа воопшто не е во употреба во секојдневниот македонски говор. Boyan 19:53, 15 Март 2006 (UTC)

С други думи противопоставиш употреба на името "славомакедонски". Не дори като бележка под линия или с изрично изложение че не се употребяве от македонците? --Латинец 20:45, 15 Март 2006 (UTC)

Дубликат Бугарија[уреди извор]

Бојане направих дубликат за да може когато некој бугарин напише Бугарија (со сите букви кирилски и само ј латинско ) да може да ја најде страницата.

Поздрав,

Недко

За „Статија на неделата“[уреди извор]

Благодарам што ме одмени во Походи на Александар Македонски, ми заштеди доста работа, а јас и така треба да продолжам со изработка на статиите и шаблоните за битките + да продолжам со комплетирање на статиите за кралевите на Античка Македонија. *Јас Misos предложив воведување на „Статија на неделата“ бидејќи сега веќе имаме доволно (на број и по квалитет) добри статии за да можеме да направиме една ваква витрина за нивно изложување. Се надевам дека со тоа ќе привлечеме повеќе уредници, а и читатели. Суште не добив одговор од него дали тоа е изводливо и практично, но еве ти пишувам и тебе, за да добијам повеќе мислења. Претпоставувам дека истово треба да го ставам и на Портал за размотрување, но мислев прво да ве прашам вас, администраторите дали е тоа можно од технички и др. аспект пред воопшто да се почнат разговори на таа тема. --Б. Јанкулоски 23:11, 3 Април 2006 (UTC)

За предлогот[уреди извор]

Еве, се самопредложив за администратор (како знам и умеам :-) на страницата и сега очекувам гласање. Претпоставувам дека ова треба соодветно да се разгласи (на Портал или?) како корисниците би имале в предвид и би почнале да гласаат. Исто така би сакал да се заблагодарам за комплиментите и да вратам барем еден комплимент - за темелноста и финесата во изработката и преведувањето на статиите. Доколку бидам изгласан ваше е да ми ги објасните правата и должностите на неофицијално ниво, т.е. што тоа конкретно значи на нашава Википедија и какви сѐ проблеми за решавање нѐ очекуваат. Доколку имаш нешто да додадеш или побараш, стојам на располагање.

  • Е баш слатко се изнасмеав кога видов дека во статијата Античка Македонска војска некој кумановец (или србин) ми додал: Се смета дека су били хомосексуалци Немам коментар :-) Ти благодарам што го избриша. Поздрав. --Б. Јанкулоски 13:22, 4 Април 2006 (UTC)

За биолошки и ботанички шаблони[уреди извор]

Како што и самиот знаеш моите интереси се протегаат широко, на најразлични полиња. Баш помислив да почнам со изработка на статија за некои ендемски новозеландски дрва (како Каури) кога увидов дека го немаме шаблонот за таксономија - en:Template:Taxobox. Ти се обратив директно на тебе како на љубител на биологијата, а можеби и професионалец (незнам која ти е всушност струката :-) Шаблонот е крајно комплициран (езотеричен е), нас нас ни треба само основната седмоделна поделба, ама неможам да ги лоцирам саканите зборови што треба да се заменат зошто сѐ некако ги мешам со синтаксата. Од тебе барам совет и помош на таа тема.

  • Друго прашање: До кога ќе се гласа? Недела дена од започувањето или порано? Би ве молел сите администратори да ме инструирате во администраторството најдобро што можете и за најкраток можен рок одкога ќе го добијам звањето. Поздрав. --Б. Јанкулоски 07:55, 7 Април 2006 (UTC)

Биодиверзитетот во Нов Зеланд[уреди извор]

Еве, ја завршив страницата Биодиверзитет во Нов Зеланд, прегледај ја и кажи ми дали имаш некои примедби (терминолошки, содржајни и сл.). Сега ќе почнам да пишувам и за некои Новозеландски видови (флора и фауна). Навистина, можеби сме единствен (или речиси единствен) пишан извор на на информации за природата во Нов Зеланд на македонски јазик. Тоа ме прави особено горд!!!!! (се чувствувам како Америго Веспучи кога ја отрил Америка) :-) Поздрав. --Б. Јанкулоски 04:42, 8 Април 2006 (UTC)

  • Го изработив таксономскиот шаблон. Малку е езотеричен, ама успеав да ко декодирам :-) Шаблонот се вика Таксономија, а како се користи, мислам дека веќе знаеш. Во случај да не знаеш, шаблонот не се користи сам по себе туку пред него има отворена заграда, па синтаксата за саканите елементи. Види во „уреди“ на статијата Каури што ја пишувам, таму го имам ставено. Од тебе ми треба помош за класификација. Не ми е јасно за кои имаме тотално македонско име, а за кои латинско.--Б. Јанкулоски 09:25, 8 Април 2006 (UTC)
  • Еве на статијата Каури ја изработив таксономската кутија најдобро што можев, па би те замолил да одиш да ја провериш и да ми дадеш твое мислење.--Б. Јанкулоски 10:43, 8 Април 2006 (UTC)

Фердинант[уреди извор]

Не може без да имаш никакво доказателство да пишеш дека Фердинант убил Jaне Сандански. Без източници това си е провокациja!

Thanks[уреди извор]

It's so nice to be welcome :)

If you need my help, you know how to contact me.

Bye

Gaudio 12:05, 9 Април 2006 (UTC)

Благодарам![уреди извор]

Ти благодарам за поздравите, ветувам објективност. --Комита 19:13, 13 Април 2006 (UTC)

Од Википедија[уреди извор]

Ставив „Од Википедија, слободна енциклопедија“, се надевам дека е во ред. Инаку можеше ова да бидне и порано, ама чекав од мета да ги средат именските простори, таа поправка оди заедно со нив. --Милош 20:44, 18 Април 2006 (UTC)

Награда[уреди извор]

Јас, корисник Б. Јанкулоски му го врачувам овој медал (barnstar) на мојот колега Boyan за неговите инзвонредни доприноси на тема природни науки. Само така!

Чудно...[уреди извор]

Воопшто не ми е јасно што се случува со енциклопедијава во последно време. Нити некој пишува на портали, нити уредува страници нешто...мнооогу слабо, Практично грото од уредувањата ги правиме јас и ти во последно време... Кажи ми какви статии работиш моментално, за да ти се предружам, да ти притекнам во помош. П.С. Ама ник има новион корисник :-) Поздрав. --Б. Јанкулоски 11:49, 6 Мај 2006 (UTC)

Демир Хисар или Мургашево[уреди извор]

Да те прашам уште нешто - градот во Демир Хисар е официелно Демир Хисар или се уште е Мургашево?--Мико Ставрев 17:31, 10 Мај 2006 (UTC)

Поплака :-)[уреди извор]

Баш нешто правев прилагодувања (оние на врвот на Википедија) што може да се види по мојот нов потпис подолу :-) кога приметив дека наместо „прекар“ стои „надимак“! Па ние пред секој нов корисник задолжително се брукаме - каква енциклопедија сме, ако дури и опциите ни се во сленг? Незнам дали ти можеш нешто на таа тема или треба да го чекаме Милош да се појави. Тоа е една работа.

Друга работа е дека во последно време приметувам колосално намалена активност на енциклопедијава, а да не спомнувам дека Порталот со сите негови делови е мртов со недели. Многу чудно. Знам дека еднаш разговаравме на таа тема, ама сепак неможам да се изначудам!!! Се некако ми се чини како енциклопедијава да е „уан мен шоу“ :-) (особено што последните 3-4 „одбрани статии“ ги ставав јас по своја волја). Што се случи со сите редовни уредници? Јас се раскостив од правење статии, додека нив, помалку или повеќе, живи ги нема. Сега знам дека тоа не е никаков минус за мене, ама пак незнам, некако изиграно се осеќам (не дека сум лут некому, скраја).

Кажи ми ако ти треба помош во изработката на било што.--Б. Јанкулоскиразговор 12:34, 11 Мај 2006 (UTC)

За сите грешки во преводот на интерфејсот веќе неколку пати напоменав, обраќајте се кај мене, ќе поправам во најкраток можен рок. Ова е завршено :) --Милош 23:20, 15 Мај 2006 (UTC)

Западна Европа[уреди извор]

Супер е, ама дома си е дома, нели :). Какви проблеми имаме на англиската и македонската Википедија, поточно? --FlavrSavr 20:38, 15 Мај 2006 (UTC)

Слики[уреди извор]

Friendly handshake to you,about your gest with the flag, OK you are not Gypsies but you have darker skin than us! Македонец 23:00, 23 Мај 2006 (UTC)

За книгите[уреди извор]

Па нормално Бојане дека се поткрепени со докази и документи од Турските институции, црквите, патеписците и странските пропаганадисти. Книгите се во издание на ИНИ (Институт за национална историја), а знаејќи какви се нашите Македонци-историчари неможе да стане збор за претенциозност,прпаганда итн, туку за вистинити податоци. Македонец 21:32, 24 Мај 2006 (UTC)

ЗА ЗНАМЕТО !!!!![уреди извор]

ВИДИ БОЈАН, САМО ПОРАДИ ТОА ШТО САКАМ ОВОЈ ПРОЕКТ ДА БИДЕ УСПЕШЕН ЌЕ ГО ПОСЛУШАМ ТВОЕТО БАРАЊЕ ДА НЕ ЗАПОЧНУВАМ УРЕДУВАЧКА ВОЈНА.НО ИМАМ ЕДНО БАРАЊЕ: ДА УРГИРАТЕ ИСТИОВ БАНЕР ДА СЕ НАЈДЕ И НА ГРЧКАТА ВИКИПЕДИЈА Т.Е. ДА ИМА ЕДКИВИВАЛЕНТНОСТ! НЕМОЖЕ САМО НИЕ ДА ПОПУШТАМЕ. ТИЕ ЌЕ СЕ ВАДАТ ДЕКА ГИ ПОВРЕДУВА НИВНИТЕ НАЦИОНАЛНИ ЧУВСТВА НАШЕТО ЗНАМЕ, НО ЈАС ДА БИДАМ ИСКРЕН ОВА НИВНО СМРДЛИВО ЗНАМЕ ПРЕМНОГУ МИ ГИ НАВРЕДУВА МОИТЕ НАЦИОНАЛНИ ЧУВСТВА ШТО ВЕЌЕ НЕСАКАМ ДА ЈА ПОГЛЕДНАМ СТАТИЈАТА ЗА МАКЕДОНИЈА!!! Македонец 19:52, 25 Мај 2006 (UTC)

Баш затоа брате, ние тука ќе треба да објаснуваме на народот кои се вистинските цели на бугарските, српските, грчките и албанските шовинисти (како што направив со нивното знаме!), да им стане јасно на граѓаните дека конкретно тоа знаме Грците го користат само за да докажат дека е нивно и дека Македонија е нивна, затоа брат, а ако сакаме да правиме меѓусебна почит треба и тие да го стават истиот банер на нивната википедија. Македонец 11:42, 26 Мај 2006 (UTC)

Како што знам јас Мико е Македонец, а и да не е, неговото однесување е за поздрав и за пример за другите Бугари. Македонец 13:32, 26 Мај 2006 (UTC)

Здраво[уреди извор]

Еве ме конечно и мене тука. Се надевам дека овде ќе одморам малку од стресовите на англиската Википедија (а и секако сум блокиран во моментов од едитирање таму:). Секако, паузата ја искористив максимално (одлучив да се позанимавам малку и со едитирање на википедијата на еден наш сосед). Се надевам дека брзо ќе се вклопам во тукашната средина. Поздрав! Матрикс 11:28, 26 Мај 2006 (UTC)

Телекс, Латинус, Астераки, исто нешто (знаеш што мислам кога велам нешто:))) Само ќе мора малку да одмори Астераки на српската денес:) Матрикс 16:04, 26 Мај 2006 (UTC)
Всушност, не сум корисник Астераки. Простете :-) --Telex 21:53, 26 Мај 2006 (UTC)

Глосар[уреди извор]

По мое наоѓање глосар и речник не се исто (анг. glossary и dictionary). Се разбира, пред да почнам да го употребувам тој збор го проверив во англиско-македонски речник каде стои дека „glossary“ може да се преведе како „глосар“. Од тие причини користам „глосар“, а не „речник“. --Б. Јанкулоскиразговор 12:22, 27 Мај 2006 (UTC)

Прашање[уреди извор]

Се прашувам зошто не го блокираше бугарскиот „шундер“... Да не ти треба некоја помош? Кажи ако сакаш да работам со тебе на некоја тема. Поздрав. --Б. Јанкулоскиразговор 11:25, 28 Мај 2006 (UTC)

За одбраната статија[уреди извор]

Веќе 5 месеци како уредувам тука, не паметам да имеше една одбрана статија што не е моја. Не се бунам, не ми пречи Smiley.png. Туку драго ми е што ете, ја одбра баш Суоветаурилии за на главна. Инаку „Суоветаурилиите“ е еден празник, но со повеќе адети во неговите рамки и затоа имам напишано „бил“, а не „биле“. А за одбрани статии имам стотици (од моите) што можам да ги предложам како многу солидни од секој аспект. Гледам дека никој не го запазува гласањето, па така имаме изговор за да ставаме статии кои нас ни се допаѓаат Smiley.png. Или тоа, или некако да ги активираме корисниците. Ти кажи што мислиш дека е најмудро. --Б. Јанкулоскиразговор 23:51, 31 Мај 2006 (UTC)

Еј, кога ме сме кај тоа, Guitardemon666 предложи статија овде. Се работи за статијата Ласер. Мислам дека би било добра промена од општествено-ориентираните статии.Суоветаурилии е одлична статија. Сепак, мислам дека во малиот преглед што е даден на главната страница, треба да се скрати малку, зошто е предолго, и десната страна има огромен празен простор. Исто така, сакав да прашам: Добивате вие мејлови од мејлинг листата? Гледам пишуваме јас и Милош и никој не одговара, така што не знаеме што е работата...--FlavrSavr 00:39, 1 Јуни 2006 (UTC)

Вандализам[уреди извор]

Немој да нарекуваш вандализам добронамерни уредувања и покрај тоа што лошо се изведени. [3] Assume good faith! --FlavrSavr 18:11, 5 Јуни 2006 (UTC)

Латвијска[уреди извор]

и јас мислев дека е латвиска (фала богу) арно ама не било !? WTF иначе нема проблем да го смениш :) поздрав

--Демон666 20:07, 5 Јуни 2006 (UTC)

За врските со мапи[уреди извор]

Јас незнам што мисли Елемаг со тоа што ги става тие врски со мапи на кои Самуиловото царство е наречено Бугарија. Тоа е чиста провокација и затоа ги отстранив. Ако сите македонци тоа го сметаат за провокативно, сигурно никој нема да ги тероризира на сопствената енциклопедија. Му пратив еден постинг на разговорот за Самуилово царство (малку помек од ова, се разбира). --Б. Јанкулоскиразговор 12:56, 6 Јуни 2006 (UTC)

Извини... :-)[уреди извор]

Ептен ме изнасмеа твојава реакција. Извини за изразот, мислев дека тоа е некој англиски израз, па го преведов директно. Немој да мислиш дека не консултирав речник - кога пребарав ми излезе баш мрсул, па си викам ај штом не е нелитаратурно, ќе го ставам. Smiley.png А јас понекогаш пишувам шеговни статии чисто од забава. Други примери за тоа се Митар Мириќ и Шабан Шаулиќ Smiley.png Сега не сватив, дали зборот „мрсул“ ти е одбивен или целата статија ти е одвратна?? --Б. Јанкулоскиразговор 12:57, 9 Јуни 2006 (UTC)

Здраво![уреди извор]

Можеш ли да го видиш: Википедија:Портал/Правопис и граматика? Има една дискусија во врска со употреба на времињата во статиите, која создаде доста негативна енергија во Википедијава, и би сакал да ја решиме со некакво заедничко решение. --FlavrSavr 23:05, 11 Јуни 2006 (UTC)


Селата во Пиринска Македонија[уреди извор]

Бојане, дали ќе ти биде тешко да го пренесеш уште еднаш списокот на селата во Пиринска Македонија. Сега се во Разговор. Направив неколку ситни корекции. Однапред благодарам. --Filip M 16:37, 19 Јуни 2006 (UTC)

Ватерполо[уреди извор]

Здраво, Бојане! Јас сум од македонско потекло, и живеам во Србија. Сакам да направам неколку статии на македонскиот јазик, т.е. да ги преведам, да ја обогатиме македонската Википедија. Како ги преведувам на српски, сакам да ги направам верзиите и на македонски. Можеби дека мој македонски не е сосема добар, и те молам да исправуваш се што сметаш да не е граматички точно и литературно, ОК? Можеби дека ќе имам многу србизми, ама тоа е нормално за мојата ситуација :) Поздрав од Нови Сад! Жика.

Тоа е вистината[уреди извор]

Мораш да ми веруваш. Не сум Корисник:GrekoMakedonski. --Telex 22:34, 6 јули 2006 (UTC)

За категоризирањето[уреди извор]

Фала за комплиментот :) Ок се трудам секогаш да најдам соодветна категорија, но некогаш искрено сум гроги од пишување или преведување и едноставно заборавам :). Ќе се обидам да не го правам тоа во иднина.

Поздрав

Тихи океан[уреди извор]

Извињавам се, тек сад сам видео твоју поруку. Знам да на слици има грешака (сазнао сам то тек кад сам је поставио на чланак). Одмах након постављања слике ме је о грешкама неко обавестио на мојој страни за разговор на српској Википедији [4]. Када сам ово видео, кренуо сам у измену натписа на слици, али сам увидео да је ово поприлично компликовано (гадно сам се напатио око Марјанског рова, тачније брисања слова која иду преко архипелага). Ово ме је грдно мучило и кад сам преводио на српски, и схватио сам да стварно немам воље да то опет радим. Стварно ми је жао што слика не одговара македонском језику и правопису.

Постоје три решења. или да слику неко други преведе на македонски, или да узмете енглеску (уколико вам се више свиђа енглеска верзија од српске, ћириличне), или да уклоните непреведену слику. Што се мене тиче, сва три решења су прихватљива, и није на мени да вам кажем шта да радите. Још једном се извињавам што сам лоше преведену слику постављао овде. Није ми била намера да правим компликације :(. Поздрав из кишног Београда. -- Обрадовић Горан 01:06, 30 август 2006 (UTC)

МПС код[уреди извор]

Бояне здрасти! Абе искам да те попитам как се казва на македонски МПС кодът (Моторно превозно средство, демек автомобил). Става въпрос за табелите с номерата на автомобилите - Bulgaria license plate with flag for older-registered cars.jpg. Питам е защото бих искал да вкарам и тая информация в шаблона:Области во Бугарија. Блгародаря ти предварително. --Пакко

Во Македонија се вика Регистарскa ознака. --Милош 11:39, 20 септември 2006 (UTC)
Демек като на сръбски :))) ОК, а съкращтение нема ли, примерно РО или нещо такова?--Пакко

Нема кратенка. Инаку, не е во ред сè што е слично меѓу македонски и српски да го сметаш за српско. Бугарското "МПС" е премногу сложено и комплицирано, па затоа и има кратенка. Зошто едноставно не викате "автомобил", така вика повеќе од половина свет? ;-) Поздрав, Boyan 11:48, 20 септември 2006 (UTC)

Викаме и автомобил, и кола, МПС му вика пътната полиция.

Пиринска Македонија[уреди извор]

Бојан, можеш ли да ја вратиш статијата за Пиринска Македонија во состојбата пред Пакко да ја направи салата. Сега носи име Благоевградска област, а дел од статијата се повторува во друга статија под истото име. Благодарам. --Filip M 20:21, 20 септември 2006 (UTC)


Избори[уреди извор]

она горе за изборите остана вечно... ај трнете го нема смисла, завршија изборите а ние сме ПОСЛЕДНА википедија (нормално) шо уште го има то за изборите (ај некој не ни имаја такво)

Inverted Pentagram.svg guitardemon666 Inverted Pentagram.svg муабет Inverted Pentagram.svg guitardemon666 Inverted Pentagram.svg

Еј[уреди извор]

Завчера добив 5-ка хемија!

За пронаоѓањето на штитовите од почесната гарда на царот Деметриј кај с.Бонче сум многу радосен бидејќи тоа е еден од милионите факти дека ние не сме ФИРОМ, не сме Бугари, Славомакедонци и дека нашата територија била Јужна Србија-Вардарска Бановина.... Инаку точно е дека сонцата се исти како од Кутлеш само што се со 8 и 12 зраци. Сега ќе ја проширувам статијата за селото Ногаевци каде бев денес (цел ден) и извадив над 100 слики и имав пријатни средби и разговори со мештаните! Поздрав! - Македонец 19:19, 14 октомври 2006 (UTC)

Средношколец сум фала богу! И досега од 7 одделение немам добиено помалку од 5-ка по хемија! Многу ми оди! Незнам од кај! :) Според мене за почвата на МАКЕДОНИЈА има две правила: каде сакаш посади што сакаш, се никнува во изобилство и каде сакаш копај, ќе ја откриеш историјата на човечката цивилизација!:) Абре сте имале досега средба? Мислам на членовите. - Македонец 20:24, 14 октомври 2006 (UTC)

Проблем[уреди извор]

Дај помагај немозам да го решам проблемот со една слика која не сака да се појави ????!!!!

во : Железница

слика: Pampur mz depo1 180px.jpg‎

Дај објасни во сто е проблемот

Благодарам на одговорот, Владимир

категории[уреди извор]

Нигде не можам да најдам листа на КАТЕГОРИИ кој постојат, или такво нешто нема па ставаш како сакаш !!!!???

Vladimir petkov 20:16, 19 октомври 2006 (UTC)

Гласајте[уреди извор]

Гласајте во однос на мојата кандидатура за администратор на македонската Википедија, како и за започнување на Викицитат на македонски јазик.

иначе јас и ти не се знајме ич, па реков да се запознајме, за да не биди да барам да се гласа за/против мене без да се знајме. иначе од то шо го гледам гледам дека те бива баги многу за хемија, и супер шо имаме некој да пиши статии на та тема. да знаев хемија ќе поможев :) (ако имав петки дур учев хемија) Inverted Pentagram.svg guitardemon666 Inverted Pentagram.svg муабет Inverted Pentagram.svg guitardemon666 Inverted Pentagram.svg

нема проблемс ќе биди супер сè :) иначе веќе избришав пооооолно статии шо ги меркав да ги бришам уште пред да бидам админ... леле колку ги имало безвезни, мали со 2 збора внатре, само со врски до некој веб сајт... а уште појќе ги имало без текст... ама се ослободив од нив, мислам дека не е штета то...

КАТЕГОРИИ[уреди извор]

Извини, ја пак за категории .... Никако не успеав да го употребам твоето објаснување. Молимте погледај страната „Категорија:Изумители“ Прашањето е како [+] Англиски изумители, да влезат во Подкатегорија на [+] Изумители по националност Vladimir petkov 17:03, 1 ноември 2006 (UTC)

еее[уреди извор]

абе ако верваш се мислев 5 минути дали да го бришам или не... ама зборав со милош и ми рече да бришам сѐ шо има само 2-3 збора... е ова така ми се виде... знам дека е потребна статија, ама мала беше. ете ја вратив. не бришам појќе така. поздрав

Inverted Pentagram.svg guitardemon666 Inverted Pentagram.svg муабет Inverted Pentagram.svg guitardemon666 Inverted Pentagram.svg

За една дискусия относно Вапцаров и народността му.[уреди извор]

Здравей, Боян, ако имаш желание да обсъдим обективно народността на някои български/македонски писатели, кажи си mail, icq или skype.

Другарю македонец! Никола Вапцаров наистина е роден в Банско. Но както тогава така и сега Банско е част от България. Глупаво е да пишеш, че тогава Банско е било част от Македония, защото Македония тогава е била част от България:) Разбираш ли, държавата ви реално съществува от 90-та година. Айде наздраве и по-леко с присвояването на исторически личности.


"Роден: Банско, Пиринска Македонија"- Така пише в статията ти. Както и "македонски писател".

Е, па тогава ние за мвого български политици и общественици трябва да пишем например от Ресен, Югозападна България!

Понуда[уреди извор]

Гледам дека си се зафатил со помош, инструкции, ЧПП и слично. Ова одамна го имав на ум, ама немаше некое дефинитивно организано движење за превод на сите тие за да можам да се вклучам. Бидејќи во последно време видовме дека отсуството на прецизни, строги (или воопшто) преводи резултира со игнорирање на нормите и „правење партал“ од енциклопедијава, решив да ти притекнам во помош, но најпрво со твои инструкции за тоа што е приоритет а што не е, и доколку сакаш, да ја распределиме работата и како. Состојбата со корисникот е алармантна како што и самиот му напишав (а за тоа бога ми добив непријатен одговор во стил на ниеден начин доличен на администратор). Покрај тоа, тој е единствениот администратор кој константно употребува голем број на локализми и сопствен дијалект, што по мене е невкусно и недостојно на оваа енциклопедија, дури и во страниците за разговор. Администраторот треба да биде пример на секој план, а не на една да прави едно, а на друга друго. --Б. Јанкулоскиразговор 01:48, 20 ноември 2006 (UTC)

Благодарам[уреди извор]

Благодарам!
Гледам дека многу работи се менуваат на добро...
Petkov Vladimir 12:41, 20 ноември 2006 (UTC)

Па... гласајте...[уреди извор]

овде. Поздрав. Boyan 22:51, 23 ноември 2006 (UTC)

Преименување[уреди извор]

Молимте, ако сакаш да ја преименуваш старијата: Учителска школа - Скопје, во Учителска школа (Скопје), мислам дека така е некој стандард!!??

Ја незнам како може ова да се направи (да не зезнам нешто). Благодарам Petkov Vladimir 19:00, 5 декември 2006 (UTC)

Ми светна...[уреди извор]

го напишав ова на разговор за главна... ама никој не чита :)

„Мислам дека ова со актуелности нема смисла... нема никакви актуелности :) мислам дека е умно да имаме одбрана слика (треба да се вика избрана, како и избрана статија) или па да имаме како грчката википедија избран циклус на статии... таму вечно остана циклусот за џез, има неколку статии за џез поврзани, и избран циклус е џезот... тука можи да биди ете гитарата (имам напишано баги работи за то) или за нов зеланд (за то имаме уште појќе). шо викате, нешто поинтересно од „новостите“ (веќе застареа)“

и друго, ко веќе имаме статии за сите села во македонија (пиринска и вардарска) шо викате и за тие во егејска... таман имам статии напишано за префектурите во егејска македонија, имињата на грчките села ќе пренасочват кон македонските имиња... има веќе категорија села во егејска македонија... шаблонот ист нека биди (како тој шо е во села од пиринска македонија)... мислам ете идеја за плус 200-300 статии... и ги имаме сите имиња од грчки на македонски (ги има на германската википедија во една статија види богати :) )...

ај ете да те прашам шо викаш и за ова, и за погорното

Inverted Pentagram.svg guitardemon666 Inverted Pentagram.svg муабет Inverted Pentagram.svg guitardemon666 Inverted Pentagram.svg

секогаш ставам јазични интервики[уреди извор]

Изгледа сум заборавил...за која статија е работава молам? Дождовна шума ли беше?

Здраво![уреди извор]

Баш се прашував, абе кај го снема човеков?!? :) Добредојде назад! --FlavrSavr 17:07, 17 јануари 2007 (UTC)

Добро те најдов[уреди извор]

Од пред некој ден сум присутен тука. Денес добив „добредојде“ од тебе, Бојане. Не знам како се вика формата, но најгоре пишува „Разговор со корисник: Mice“, т.е. со мене. Добро те најдов.

Причината што ти пишувам тука е што имам забелешка на содржината на правоаголникот „Први чекори“ што стои во „Разговор со корисник: Mice“. Се плашам дека ќе исчезне ако ти одговорам таму, а ми треба, барем некое време, за да ти објаснам во што е забелешката. Имено, сметам дека редоследот на зборовите „како статиите треба да изгледаат“ е неправилен. Или, барем, не е во духот на јазикот. Правилно би било „како треба да изгледаат статиите“. Ми се чини дека имаш моќ да направиш измена во тој дел, или пак знаеш кој може. Ако се сомневаш во исправноста на мојов став, те молам прашај некој професионален филолог, јас не сум. Конечно и јас би сакал да да ми се развее заблудата, ако сум во заблуда.


Macedonia[уреди извор]

This article is POV and all of you are not valid members of wikipedia project. What you are trying to do is not acceptable by any member of E.U and moreover you are providing true evidence of what you are writing on this article. FYROM is the name that you are being recognized by all legal parties worldwide and this is what will be used forever. --85.75.56.63 21:43, 14 февруари 2007 (UTC)

Пловдив[уреди извор]

Преди време написах статия за родния си град - Пловдив. Били я погледнал, тъй като някой е сложил шаблон, че страницата трябва да се редактира. --Бурков 19:29, 16 февруари 2007 (UTC)

Литванија[уреди извор]

BRAVO! MERCI!

Каунас? :-) --Redagavimas 09:55, 17 февруари 2007 (UTC)

Шаблон:Бугарски владетели[уреди извор]

Еее, Бојане сега веќе многу се изложи!!! Како можа да го избришеш шаблонот бугарски владетели??? Дека беше пропагандата??? Ајде оди сега го избришај на англиската википедиа: http://en.wikipedia.org/wiki/Template:Bulgarian_monarchs , туку е истиот. Вистината е една Бојане не мора да ја менувате!!! Ајде ќе почекаме уште неколку години па барем го разберете оваа! Срамота!!!Елемаг 10:25, 22 март 2007 (UTC)

Бојане аз знам што е анахронизам, јас сакам да ми појасниш дека е анахронизмот за кој збориш? Елемаг 10:43, 27 март 2007 (UTC)

И това е јасно. Кое во таблицата е анахронично? Елемаг 21:17, 28 март 2007 (UTC)

Бугарски човекови права во Македониjа[уреди извор]

Благодаря за промените направени в страницата. Не знам дали трябва да е Бугари или Бугаромакедонци, защото става дума за бугарите от Македония. Искам да те питам дали ще свалиш защитата на Лерин. След толкова приказки по беседата и то напразно тя продължава да е защитена. Брков 03:16, 23 април 2007 (UTC)

Здрасти. За да не става отново редакторска война, ще напиша тук с какво не съм съгласен за Лерин. Сестра ми сега е студент там. В Лерин освен малък брой български студенти и неголям брой стари хора, които се считат за българи други няма. Не знам дали това е достатъчно за да се оповести в статията. Като ми е разправяла там не се е срещата с турци, но за сметка на това има немалък брой хора, които се считат за македонци. Това с което не съм съгласен е това изречение: Покрај Грците и Македонците, во градот живеат и помал број на Турци.. Или да се размени турци с българи или изобщо да се махне. Второ: Треба да се напомене дека во податоците од Васил К'нчов и бугарската егзархија од крајот на XIX век, Македонците од Лерин и леринско биле попишувани како Бугари. По окупацијата од страна на Грција во 1913 година па сѐ до денес, во Лерин и леринско не се забележани жители кои имаат бугарско самосознание. Според тези статистики не Македонците од Лерин и леринско биле попишувани како Бугари., а 1900 Лерин е смесен българо-турски град с 2 820 жители българи, 5 000 турци, 100 арнаути християни и 200 мюсюлмани, 84 власи, 20 евреи и 1 600 цигани. Така, че изречението трябва да стане така: Треба да се напомене дека во податоците од Васил К'нчов и бугарската егзархија од крајот на XIX век, Лерин е смесен българо-турски град с 2 820 жители българи, 5 000 турци, 100 арнаути християни и 200 мюсюлмани, 84 власи, 20 евреи и 1 600 цигани (имам и източник - ти го знаеш де Се смеам ). Останалото от статията, макар да не съм съгласен с написаното е вашата гледна точка и аз няма да се бъркам.
Виж каква промяна направих. Треба да се напомене дека во податоците од Васил К'нчов и Бугарската Егзархија од крајот на XIX век, Лерин бил претставуван како мешан бугарско-турски град. След Втората Светска војна, во Лерин и леринско почти не се забележани жители кои имаат бугарско самосознание. --Брков 18:03, 23 април 2007 (UTC)
По-горе в статията пише, че Покрај Грците и Македонците, во градот има и многу помал број на Бугари. а долу, че Меѓутоа, по Втората светска војна во Лерин и леринско не се забележани жители кои имаат бугарско или турско самосознание. Статията си противоречи. Какво означава Меѓутоа? - на англ. --Брков 18:27, 23 април 2007 (UTC)

Меѓутоа означава междудругото или впорчем ;). Поздрави! --Пакко

Не е точно. :-) Види го разговорот кај Брков. Тој збор нема егзактен превод на англиски или бугарски. :-) Boyan 18:35, 23 април 2007 (UTC)

:-) айде посебна македонска дума е... --Пакко И не е само таа... македонскиот јазик не е само тоа што го кажуваат Божидарката и Каракачанката... :-) Boyan 18:59, 23 април 2007 (UTC)

Значи изречението се превежда по този начин: По време на Втората световна война. Така ли? --Брков 18:44, 23 април 2007 (UTC)
Да, да, да... на вакви банални прашања веќе нема да одговарам. Boyan 18:59, 23 април 2007 (UTC)
Божидарката и Каракачанката. Хихи. Абе със здраве Бояне и благодаря за разбирането. Поздрави, --Брков 19:02, 23 април 2007 (UTC)

Предог за измена на Главната страница[уреди извор]

Предог за измена на Главната страница[уреди извор]

Те повикувам да го дадеш твоето мислење во поглед на предлогот за измена на Главната страница--brest 09:39, 16 јуни 2007 (UTC)