Разговор со корисник:Blagojcedisoski/Архива

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

ППЃП[уреди извор]

Формирана е вики-страница за координација на активностите на учениците од СОУ „Ѓорче Петров“ - Прилеп на Википедија. Може да се запишете во списокот на членови на проектот, да изберете една или повеќе статии на кои ќе работите, да помогнете околу дефинирање на целите на тимот. Поздрав. --brest (разговор) 07:44, 10 март 2013 (CET)

Дали може да биде избришана сликата која скоро ја подигнавте, со оглед на тоа што никаде не се користи?--brest (разговор) 12:10, 18 март 2013 (CET)

Шаблон[уреди извор]

Шаблонот ППЃП се додава на страницата за разговор на ново создадената статија од страна на членовите од Вики проектот ППЃП, а не на самата статија. Поздрав --M4r51n (разговор) 21:47, 19 март 2013 (CET)

Бришење слики со се податотека[уреди извор]

Додавате шаблон {{бб}} на страницата од сликата, некој администратор ќе ја избрише.--brest (разговор) 11:07, 20 март 2013 (CET)

Промени[уреди извор]

Здраво.. Ги избришав вашите промени овде затоа што кандидати за јубилејна статија се оние статии кои се создадени на денот кога се преминала бројката од јубилејна статија.. Поздрав! --M4r51n (разговор) 11:15, 23 март 2013 (CET)

За инфокутии и слики[уреди извор]

Здраво Благојче. Пишав овде (од жолтото кругче натаму) за инфокутиите, сликите и по некој друг стандард, и се надевам дека ќе биде корисно. Има и уште нешто како форматирање и меѓујазични врски, тоа не знам дали ти е познато, и ако не ти е, слободно обрати се. Ќе проследам што правиш и ќе ти укажам ако нешто заглавиш или биде неправилно, но гледај ти да бидеш тој. Поздрав --Б. Јанкулоски (разговор) 02:52, 4 мај 2013 (CEST)

Холестерол и анемија[уреди извор]

Здраво Благојче. Сакам да прашам, зошто си ги кандидирал овие две статии за бришење? Поз--Никола Стоіаноски 14:29, 9 мај 2013 (CEST)

Тоа е супер новост (имањето на материјали). Мој предлог е во постоечките статии да работите, односно додадете нови информации (може и целосно преуредување). Поз--Никола Стоіаноски 00:07, 10 мај 2013 (CEST)

Маче за Вас![уреди извор]

Red Kitten 01.jpg

Nagrada ti dodeluvam. Prijatna vecher

Kalinasimjanoska (разговор) 23:38, 12 мај 2013 (CEST)

Ти Благодарам --Благојче ДишоскиЧлен ППЃП 21:07, 24 август 2013 (CEST)

Лична слика[уреди извор]

Да секако може да се стави своја слика, доколку е твое дело, или на некој што дал одобрение да се издаде под соодветна лиценца. При прикачувањето ќе видиш кои сè постојат. Обрати ми се слободно за било што доколку не ти е јасно или ако имаш некоја идеја што не знаеш да ја изведеш или не испаѓа како што треба. Поздрав --Б. Јанкулоски (разговор) 01:34, 13 мај 2013 (CEST)

Благодарам --Благојче ДишоскиЧлен ППЃП 21:07, 24 август 2013 (CEST)

Коментар  Иако вакви инфокутии за уредници досега не сме имале (не само ние, туку на ниедна википедија, колку што знам), не гледам зошто да не биде вака (да напоменам дека ставањето на физички адреси и телефони не е дозволено), но сè што сакаш за себе можеш да ставиш. Мене баш ми е симпатично. Освен, да напоменам дека сантиметрите се пишуваат со „см“ :) Добро е што твоите колешки се решиле на розови букви, но ќе треба да се сепак нешто потемна розова бидејќи не се читливи. --Б. Јанкулоски (разговор) 10:03, 13 мај 2013 (CEST)

Да, во највеќето случаи се копираат постоечките слики од англиската. Чисто кодот се копира и се менува делот што дава опис на сликата, т.е. се преведува на македонски. --Б. Јанкулоски (разговор) 01:12, 16 мај 2013 (CEST)

Благодарам --Благојче ДишоскиЧлен ППЃП 21:07, 24 август 2013 (CEST)

:ре „Паркови на Динаридите“[уреди извор]

Здраво Благојче. Како прво гледам дека тоа е статија на уредникот Natalija.relovska, а како второ страната беше предложена за бришење. Е сега да не биде дека некој предложил, а јас сум ја избришал - еве неколку причини зошто таа страна е непотребна/штетна на оваа википедија:

  1. Статијата е несоодветна бидејќи содржи поими кои имаат веќе статии на википедија (види Пелистер, Маврово и Галичица или заедничката Национални паркови во Македонија)
  2. Самиот стил на пишување е неенцилкопедиски (повеќе личи на некоја репотажа)
  3. Сликите употребени во статијата не смееат да бидат на оваа вики. Сите се украдени од некој веб сајт и мора да се бришат. Википедија не дозволува подигање на слики од секаде. Мора да се на тој што ги подига или евентуално да се лиценцирани под соосветна лиценца
  4. И најважно од се е тоа дека корисничката копирала текст од некој веб сајт, односно го украла текстото од некого кој е автор на истиот и ги ужива сите законски права. Еве ти линк од статијата. Тоа е истиот текст што беше на оваа вики.

Последниве две точки се доста сериозни и за такви дела се добива и блок. Но нов корисник, па греши. Те молам во однина и ти да внимаваш на сликите. Незнам од каде е тоа идејата масовно да се ставаат слики на туѓи автори. Еве линк од заедничата ризница со слики, каде има преку 10.000 слики од Македонија. Тука слободно можат да се користат сликите на википедија. Поздрав и пријатно уредување.--Р ашоAero-stub img.svg 14:49, 16 мај 2013 (CEST)

Слики[уреди извор]

Здраво. Гледам дека ги игнорираш моите молби. Вукипедија не дозволува подигање слики доколку не си автор на истите или доколку авторот не го дозволува тоа. Сите слики ќе бидат избришани во рок од неколку минути. Погоре ти објаснив дека треба да ги користиш сликите од заедничката ризнца. Таму имаш 18 милиони слики и сигурно ќе ја најдеш таа што ти треба за статијата што ја правиш. Ако нешто не ти е јасно како се прави прашај. Еве ти пример за статијата увеитис. Гледам си подигнал слика која не е твоја. А еве ти слика од ризницата која може да ја ставиш во статијата [[Податотека:Hypopyon.jpg]]. Корирај ги кодот и вметни во статијата. Поздрав--Р ашоAero-stub img.svg 15:36, 17 мај 2013 (CEST)

Добро во ред нема проблем, јас не ве сватив предходно за тоа, затоа што во прирачников пишува дека можеме да користиме слика и да наведиме извор.Изгледа застарена верзија ви е, ке треба да си издадете нов. Поздрав --Благојче ДишоскиЧлен ППЃП 21:11, 24 август 2013 (CEST)
Значи слика е возможно да се подигне, но под услов да не е заменлива, односно не може повторно да се направи. На пример на некој починат, или на некој далечен настан. Се подигнуваат и слики од музички албуми или омоти, но исто и логоа. Е за нив се користи таа лиценца и објаснување на неслободна слика. А за се друго треба сопствена или слика од нашата ризница. Гледам си направил многу статии од болести. Такви слики имаме на стотици во ризницата. Треба само да ги најдеш и да ги вметнеш. Не е потребно од подигнување. Сликите од интернет се нечие дело и само авторот има право на неа како што налага законот за интелектуална сопственост. Ако имаш проблем во наоѓање на некои слики, јас сум тука на располагање. Позз--Р ашоAero-stub img.svg 17:23, 17 мај 2013 (CEST)
Сакам да ми објасните како се користи готово слика од заедничката ризница, нагласив и во предходната порака .--Благојче ДишоскиЧлен ППЃП 21:11, 24 август 2013 (CEST)
Најмногу би ми помогнало, доколку сте во можност да ми пратите директен линк од сликите за болести. Ви благодарам и Поздрав!!!!--Благојче ДишоскиЧлен ППЃП 21:07, 24 август 2013 (CEST)
Еве пример за статијата Онихомикоза. Како прво можеш дирекно да одиш на изтата статија на анлиската википедија (Onychomycosis) и на пример од таму да ги копираш кодовите на сликите. Иатото ќе ти се појави и на оваа википедија. Пример одиш на англисктата и го копираш ова: [[Image:Oncymycosis.JPG|thumb|Onychomycosis]]. Сликата ќе се појави во статијата. А на ризницата по полето претражи напиши: Onychomycosis и ќе ти се појави ова Category:Onychomycosis. Ете на ризницата имало некоклу слики за таа болест. Копирај го името на фајлот еве на пример на првата слика и вметни го баш вака во статијата: [[Податотека:Nagelpilz-3.jpg|мини|десно|220п|Опис на сликата]] и ете ти слика во статијата. Ајде пробај......--Р ашоAero-stub img.svg 17:37, 17 мај 2013 (CEST)
Ви благодарам за советот и воедно се извинивуам за тоа што упорно почнав да прикачувам слики, тоа го правев бидејќи не ве сватив(не учествувавме на ниедна обука ние и нашите ментори) Вака користење на готови слики значително е полесно, малку ке се помачиме со латинскиве имиња ние како деца сепак не знаеме се, имаме среќа што менторот ни е докторка па таа ни помага. Ви благодарм уште еднас и имајте убав ден --Благојче ДишоскиЧлен ППЃП 21:07, 24 август 2013 (CEST)
Нема на што. Многу е полесно кога се знае и насловот на истата статија и на англискта вики, па полесно е за уредување, односно може и многу да се напише во статијата и од другите јазици (доколку се знае некој од нив). Затоа при правење на статија не е лошо да се побара и стави врски до некоја вики на друг јазик. Еве на пример ако правиш статија за Gangnam Style (ние немаме, но имаат англичаните или србите) најдобро е на крајот од статијата да го ставиш ова: [[en:Gangnam Style]] (или за која било дргуга [[en:име на стаијата на англискта вики]]) и тојаш се појавува истата статија на многу јазици и полесно е за секој читател да дојде до посакувата информација. Позз--Р ашоAero-stub img.svg 18:06, 17 мај 2013 (CEST)
Ај видете дали вака би било во ред, ги изменав сите http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%90%D0%BA%D0%BD%D0%B8&stable=0&shownotice=1&fromsection=.D0.A0.D0.BE.D0.B7.D0.B0.D1.86.D0.B5.D1.98.D0.B0 --Благојче ДишоскиЧлен ППЃП 21:07, 24 август 2013 (CEST)
Супер е. Така треба. Е сега незнам дали ги забележа од лево сите јазици. За тоа мислев. Многу е поубаво кога статијата е сврзана со други. Шетајќи од проект до проект човек може повеќе да види и научи. Имам само една забелешка а тоа е инфокутијата што ја користиш за болест (мислам на таа горе десно). Таа е таксобокс {{Taxobox | name =Акни | image =Teenager-with-acne.jpg | image_caption =Отворени митесери(комедони) | species ='''Кожно заболување''' }} и се користи зарастенија и животни. Трена да ја користиш инфокутијата болест. Еве ќе одам во статијата Акни и ќе ја заменам. Па види за другите ти ако ти одговара.--Р ашоAero-stub img.svg 18:26, 17 мај 2013 (CEST)
Да забележав и јас сакам да ја користам оваа кутија но некако не ми се јасни кои бројки се коппираат на пример во e-med И останатите полиња --Благојче ДишоскиЧлен ППЃП 21:11, 24 август 2013 (CEST)
Ако можи да ми ги објасните следниве поими, што се става во нив кој дел од линкот.... ?
| DiseasesDB = 10765
| ICD10 = L70.0
| ICD9 = 706.1
| eMedicineSubj = derm
| eMedicineTopic = 2
| MedlinePlus = 000873
| MeshID = D000152
|
}}.... ---Благојче ДишоскиЧлен ППЃП 21:07, 24 август 2013 (CEST)
Да, тоа се базите на болестите. Првата е Меѓународна статистичка класификација на болестите и сродните здравствени проблеми, втората е базата на податоци за болести и сл. Тие се меѓународно признати бази. Затоа потруди се да ги наоѓаш статиите на англиската википедија, па тука копирај ја цела инфокутија. Најлесно е, и плус не се замараш со многу тражење. --Р ашоAero-stub img.svg 18:47, 17 мај 2013 (CEST)
Лесно оди се потрудив, ама незнам дали успеав ??? Оваа статија ја преправив http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%9A%D0%B0%D1%80%D1%86%D0%B8%D0%BD%D0%BE%D0%BC_%D0%BD%D0%B0_%D0%B6%D0%B5%D0%BB%D1%83%D0%B4%D0%BD%D0%B8%D0%BA&stable=0&shownotice=1&fromsection=.D0.9D.D0.B0.D0.B4.D0.B2.D0.BE.D1.80.D0.B5.D1.88.D0.BD.D0.B8_.D0.B2.D1.80.D1.81.D0.BA.D0.B8 --Благојче ДишоскиЧлен ППЃП 21:07, 24 август 2013 (CEST)
Да, да..Баш така. Е сега во инфокутијата каде што е на англиски насловот Stomach cancer. можеш да го ставиш на македонски. И описот на сликата е на англиски. И тоа можеш да го преведеш. Ако е тешко за превод тогаш нешто поосновно, некој попрост опис. Е вака е одлично. Сега се прави статии за оваа википедија. Браво и само напред--Р ашоAero-stub img.svg 19:02, 17 мај 2013 (CEST)
Ве изнамачив со основни работи. Ви благодарам за помошта... Поздрав--Благојче ДишоскиЧлен ППЃП 21:07, 24 август 2013 (CEST)
Тоа ми е работа. Уште позадоволен сум кога новите уредници брзо ќе се вклопат во уредувањето. Инаку за информација денес избришав 120 слики :) А успеав да создадам само една статија Позз--Р ашоAero-stub img.svg 20:03, 17 мај 2013 (CEST)


{{{1}}}
Награда за посветеност во работата
Доделил
Raso mk


Ви благодарам за наградава баш ми е интересна :)--Благојче ДишоскиЧлен ППЃП 21:11, 24 август 2013 (CEST)
Зошто ове статии Електрокардиограм - ЕКГ,Срцеви заболувања,Еритематозни дерматози,Алергиски дерматози ги има на списокот корисникот Никола Ивановски http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%81%D0%BD%D0%B8%D0%BA:NickyMKD . Кога ние лично ги подигнавме ? --Благојче ДишоскиЧлен ППЃП 21:11, 24 август 2013 (CEST)

Најпрво прочитај го ова начело :ВКП:СПСТВ и ќе ти се разјасни. Такви списоци се лични и се прават по свои потреби и желби. Тоа нема никаква функција. Јас имам напишано илјадници статии кои во почетокот ги броев, а сега најважен ми е квалитетот на истите и помошта кон други уредници.--Р ашоAero-stub img.svg 13:57, 18 мај 2013 (CEST)

Баклава за Вас. Бујрум![уреди извор]

Baklava - Turkish special, 80-ply.JPEG Баклава за Вас. Бујрум! Eleninviki (разговор) 22:25, 17 мај 2013 (CEST)

Бришење на лична слика[уреди извор]

Здраво Благојче. Личната слика што побара да се избрише е пријавена на администраторите на Ризницата (обичните корисници не можат да бришат). Дадов кусо образложение и би требало да ја избришат за некој ден. --Б. Јанкулоски (разговор) 09:55, 18 мај 2013 (CEST)

Ви благодарам !!! --Благојче ДишоскиЧлен ППЃП 21:07, 24 август 2013 (CEST)

Опција[уреди извор]

Не разбрав на што мислиш. Чија функција? --Б. Јанкулоски (разговор) 22:42, 19 мај 2013 (CEST)

Најактивен ученик[уреди извор]

Комисијата за избор додели прва награда за вашата активност во категоријата „најактивен ученик“ во текот на учебната 2012/2013 година. Повеќе информации Википедија:Во вашето училиште#Избор на најактивни.--brest (разговор) 15:00, 23 август 2013 (CEST)

Благодарам, мило ми е што имав чест да бидам прв. Задоволство ми е да ја уредувам Македонската Википедија, уредувањето ми стана и хоби со кое се занимавам во слободно време. Уште еднаш голема благодарност до целиот тим на Википедија исто така голема благодарност до моите членови односно членовите и менторите од викисекцијата во моето училиште за нивната подршка. Поздрав до нив и се гледаме наскоро... :)--Благојче ДишоскиЧлен ППЃП 09:50, 25 август 2013 (CEST)

Уредување[уреди извор]

Здраво, во последниов период се појавија повеќе статии од вашата вики-секција, што е за поздравување, и истите во поголем дел се уште не се одобрени, најмногу поради тоа што се во очајна состојба, односно не прилегаат на статии за на Википедија. Ти како уредувач го имаш правото да ги прифаќаш статиите, но тоа не значи дека имаш право да прифаќаш статии кои не се добро направени или кои не ги исполнуваат основните стандарди на Википедија. Затоа ти укажувам дека пред да ги прифатиш статиите, а сметаш дека статијата треба да биде прифатена, тогаш барем поправи ја самата статија. Исто така, сите статии треба да се поврзат со други статии од другите Википедии, а тоа се прави со одење на врската „додај врски“ на левата страна по создавањето на статијата. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 19:33, 9 ноември 2013 (CET)

Здраво, сето тоа е во ред и во право сте, има статии кои не се за на Википедија и не ги исполнуваат условите, меѓутоа децата се нови се обидувам да ги воведам што се треба да пишуваат и да праваат на Википедија. Статиите не се прифатени од моја страна затоа што не ги имам прочитано, ја чекам наредната вики средба па ке ги корегирам тие статии што заслужуваат да бидаат објавени на Википедија, доколку не се во ред ке ги корегирам. Поздрав -- Благојче

Преместување.[уреди извор]

Здраво Благојче. Твојата страница „Prodonesi:Blagojcedisoski“ е преместена на „Корисник:Blagojcedisoski/Придонеси“ затоа што не може да има страница со таков наслов т.е. можеш да создаваш страници за тебе само на твојата корисничка страна. Поздрав. --M4r51n (разговор) 19:54, 10 ноември 2013 (CET)

Благодарам, неможев да се снајдам и незнаев дека требало така. Поздрав.-- Член ППЃП 20:46, 10 ноември 2013 (CET)Благојче