Разговор со корисник:Aleksandar SK

Содржината на страницата не е поддржана на други јазици.
Од Википедија — слободната енциклопедија

Добре дојде!

Здраво, Aleksandar SK, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде!

Здраво![уреди извор]

Здраво! Деновиве не бев тука, само сакав да кажам дека твоите придонеси се супер, и фала што си реагирал неколкупати против вандализам. Москва е супер статија, иако е недовршена. Поздрав. --FlavrSavr 01:35, 5 Март 2006 (UTC)

Па што друго да кажам освен фала и на тебе :) --Aleksandar SK 02:57, 5 Март 2006 (UTC)


За Macedonians (ethnic group)[уреди извор]

Во принцип, времето што го имам е екстремно малку, така што не можам да ти помогнам, но можам да ти потпомогнам (обврски со факултет, организација на самофинансирана изложба, едвај сврзувам крај со крај). Вака, како прво, ќе ми објасниш ли точно кои конкретни делови од текстот се спорни? Кои се нивните ставови, а кои твоите? Мислам, фокусот на дискусијата се смени од тоа дали античките Македонци се поврзани со денешните, па после отиде на политика, па продолжи со Тито... Ти препорачувам, при спорови, секогаш да се фокусираш на конкретната структура на текстот, или уште поконкретно на реченици. Исто така, под обавезно прочитај ја НГТ, основна грешка што се прави е нејзиното непознавање (непрочитување). Мене конкретно ми смета реченицата со "културната поврзаност со Бугарите"... Ај ќе решиме се, никако не губи нерви, тоа е исто честа грешка. Поздрав! --FlavrSavr 20:28, 11 Март 2006 (UTC)

Јас мислам дека нема потреба од Медијација. Се согласувам со FlavrSavr - поконкретно на реченицитe да се фокусираме. Најпрво да видиме кои се контроверзните реченици и една по една да ги уредуваме во конзенсус со Грциве и Бугариве. Мораш да зачуваш фокус и ладна глава. Тоа што сакав да кажам - дека нема ниеден владин сајт со историски податоци, ама НИЕДЕН!!!. Мојот план е да соберат линкови кон статии на независни научници да додадеме кон секој наш став. Тоа е Википедија и мораме да ги почитуваме правилата. --Комита 21:50, 14 Март 2006 (UTC)

за Republic of Macedonia[уреди извор]

Незнам зошто воопшто не те гледам на таа дискусија. Под кој ницк или ИП адреса си?--Б. Јанкулоски 02:11, 25 Март 2006 (UTC)

  • Уште едно прашање - на која тема (кој наслов) дискутирате?--Б. Јанкулоски 02:27, 25 Март 2006 (UTC)

Засилување[уреди извор]

Знам Англиски како незнам. Кажи што е проблемот на Англиска википедија и веднаш сум спремен за “борба“! Ветеран сум веќе во расправии со грци, како најдобра битка со победа можам да ја изнесам мојата расправија со г-дин. Костас во Синдос (Текелиево) близу Солун во 2003 година. Македонец 11:49, 27 Март 2006 (UTC)

Е брат да знаеш веќе се уклучив во расправиите и дадов неколку цврсти (како планина:) докази за тоа на која палеогено-антрополошка група припаѓаат грците, а на која Македонците, меѓутоа тоа беше избришано како вандализам и тоа веднаш! Треба ли да се регистрирам па да не ми ги бришат? Македонец 20:40, 28 Март 2006 (UTC)

Напишав на Macedonians (Ethnic Group) ама тоа првото со навредлива содржина беше напишано од мојот мал брат, а второто е од мене со пцости додадени од брат ми. Македонец 21:01, 28 Март 2006 (UTC)

За германските градови[уреди извор]

Па нема некоја финта, чисто преведувам една Листа на градови во Германија и ги категоризирам градовите, по потоа кој што мисли нека пишува на нив. Така, се разбира се здобиваме и со повеќе статии. Бројачот сеуште не покажува ама веќе имаме преку 5000 статии благодарение на нив. Нека ни се честити! За тоа официјално ќе напишам на порталот. Побарав од еден корисник на англиската да употреби бот за да ги категоризира сите со ред бидејќи рачно да се категоризираат е прилично макотрпно. Ќе видиме што ќе испадне.--Б. Јанкулоски 01:53, 31 Март 2006 (UTC)

Добро де ајде, еве признавам :-) Ги направив за да дојдеме до петилјадарка. (гледаш дека одтогаш не сум ставил ни едно градче : ) Мислам, така блиску беше таа петилјадарката, што неможев да му одолеам на искушението да ја достигнеме. Ајде, во секој случај нека ни се честити 5000 статии! Јас знаеш дека пишувам само најсериозни и обилни статии на (главно) сериозни теми, и навистина не би сакал никого да разочарам тука, да не речат „забега човекот“ :-) --Б. Јанкулоски 02:28, 31 Март 2006 (UTC)
  • Се бројат зошто пред да ги ставам имаше околу 4850 или така нешто а потоа имаше над 5000. ВО тоа време јас знам дека ставив преку 200, а и бев единствениот во тоа време што ставаше статии :-) --Б. Јанкулоски 09:27, 31 Март 2006 (UTC)

За Туркменбаши[уреди извор]

Треба да се укинат сите болници, бидејќи Туркменистанците не смеат да се разболуваат!, се изјаснил Турменбаши.

  • Закон! :-) Сапармурат Нијазов е легенда! Ептен е одлепен човекот :-) Таков човек нити бил нити ќе биде! Незнам дали си имал прилика да ја прочиташ оваа статија на он.нет каде Трендо нешто го зеза Туркменбаши и (believe it or not) подоцна добива писмо со кое еден читател (македонец, се разбира) го демантира врз база на неговите искуства при посетата на Туркменистан! Тоа ќе го ставам на статијата како дел од заглавјето „Сапармурат Нијазов во македонскиот печат“ каде што ќе ставам линк до Најди.орг.мк со резултат од пребарување на неговото име.
Дали гласаше? Јас и Комита (секој засебно) се кандидираме за Администратори и има јавно гласање на Wikipedia:Администратори. Поздрав. --Б. Јанкулоски 23:43, 5 Април 2006 (UTC)

Hi! I'm an Italian guy who translated the voice "Republic of Macedonia" for the Italian version of Wikipedia. To avoid misunderstanding by Macedonian and Greek parts I wrote this note under the article in English, Greek and Macedonian. After some days someone corrected the Greek and Macedonian part but I'm not sure the Macedonian one will be correct by a Macedonian viewpoint! Would you like to check this note? Thank you! it:Utente:Bukkia

The use of the terms Repubblica di Macedonia (Republic of Macedonia) and Macedone (Macedonian) in this article does not mean an official position in the dispute about official names between Greece and F. Y. Republic of Macedonia (FYROM), it is a custom of Italian language

Η χρήση των όρων, Repubblica di Macedonia (Πρώην Γιουγκοσλαβική "Δημοκρατία της Μακεδονίας") και Macedone (Σλαβομακεδονικά), σε αυτό το άρθρο δεν σημαίνει μια επίσημη θέση στη διαφωνία για τα επίσημα ονόματα μεταξύ της Ελλάδας και Πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας της Μακεδονίας, αυτό είναι μια συνήθεια της ιταλικής γλώσσας

Употребата на зборите Repubblica di Macedonia (Република Македонија) и Macedone (Слов-Македонски), во статијава не значи службено становиште во спорот за службените имиња меѓу Грција и Поранешна Југословенска Република Македонија, а тоа е обичај на италијанскиот јазик

Вандализам[уреди извор]

Александаре, ако имаш проблем со мене, ми го кажувај. --Telex 14:30, 28 Мај 2006 (UTC)

Добро, и мене не ми се допаѓа, ама FOPOG? Да не се спуштаме на нивно ниво, олади малце. Патем, функционира ли мејлинг листата? --FlavrSavr 00:43, 1 Јуни 2006 (UTC)

Проблеми со слики[уреди извор]

За следниве слики не беа наведени извор и лиценца: 1, 2, 3, 4, 5, 6. Приметив дека сте отстутен повеќе од две години и најверојатно нема да ја прочитате поракава, но сепак морам да ви пишам пред да ги избришам сликите. --iNkubusse A? 14:47, 23 јуни 2008 (UTC)

10 години Википедија[уреди извор]

10yrs-oldbazaar-skopje-mk.png       Здраво, Aleksandar SK!
Голема благодарност за Вашите придонеси на Википедија, која веќе 10 години е со нас и нуди слободен пристап кон слободното знаење. По тој повод, насекаде во светот ќе бидат организирани настани за прослава на овој јубилеј, а прослава ќе се одржи и во Скопје на 15 јануари 2010 година во кафе-барот Ла Кања во Старата скопска чаршија. Повеќе информации за настанот може да добиете на страницата посветена на истиот. Во рамките на настанот ќе биде организирана и Вики средба, на која како и обично Вашето присуство може да го најавите на соодветната страница. Се надевам дека ќе присуствувате на оваа прослава и ќе се запознаете со многу останати корисници, кои придонесуваат за споделување на знаењето како и Вие.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:46, 13 јануари 2011 (CET)Одговори[одговори]