Разговор со корисник:Раптор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Добредојде! Nuvola apps kuickshow.png

Здраво, Раптор, и добредојде на Википедија! Благодариме за Вашите придонеси. Се надеваме дека Ви се допадна местото и одлучивте да останете. Еве некои страници кои можат да Ви бидат од помош:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето и во тоа што сте википедијанец! Ве молам потпишувајте ги вашите пораки на страниците за разговор користејќи четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако ви треба помош, видете Портал/Помош, слободно обратете ми се мене, или поставете го прашањето на оваа страница и ставете {{помош}} пред прашањето. Повторно, добредојде! -- MacedonianBoy  Oui? 23:11, 6 декември 2008 (UTC)

Иницијатива за квалитетни статии[уреди извор]

Иницијатива
Cscr-featured.svg          Здраво, Раптор!
Сакам да Ви се заблагодарам за досегашната помош во остварувањето на целите на иницијативите на Википедија на македонски јазик. Инцијативата за квалитетни статии има за цел е новиот предизвик, кој бара подобрување на квалитетот на постоечките статии, правејќи ги поверодостојни и обемни за да го привлечат вниманието на читателот. Во функција е и ВикиПроектот Рецензија со рецензијата која овозможува ситни промени во статиите. За повеќе информации видете:Википедија:ВикиПроект Квалитетни статии Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 02:11, 13 декември 2008 (UTC)

Иницијатива 25.000[уреди извор]

Иницијатива
         Здраво, Раптор!
Сакам да Ви се заблогадарам за големиот придонес во достигнувањето на бројката од 22 222 статии на Википедија на македонски јазик. Пред нас е нов предизвик, а тоа е постигнувањето на бројката од 25 000 статии. Имено, сакам да Ве повикам во интензивното уредување на нови статии, со што за краток период би ја достигнале и оваа бројка, со што би добиле енциклопедија, која во вистинско светло го афирмира македонскиот јазик. За повеќе информации видете: Википедија:ВикиПроект Нови статии Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 02:11, 13 декември 2008 (UTC)

за знамињата[уреди извор]

Здраво најпрвин и браво за статиите поврзани со Бразил. Како второ ќе те замолам да не ги подигаш сликите на македонскава википедија затоа што веќе ги има на ризницата. Еве кликни тука. се што треба е само да го копираш името на сликата и да го пастираш на мк вики. Немаме потреба од дупли слики. И за на крај лиценците во секој случај не се правилни бидејќи ти сигурно не си создавачот на знамињата. Позз и пријатно уредување.--Raso mk (разговор) 12:04, 13 декември 2008 (UTC)


Иницијатива 2009-година на астрономијата[уреди извор]

Иницијатива
Crab Nebula.jpg          Здраво, Раптор!
Голема благодарност за Вашите придонеси во исполнувањето на целите на досегашните иницијативи. Како што веќе знаете 2009 е прогласена за меѓународна година на астрономијата, па затоа на Википедија на македонски јазик е покрената иницијатива за зголемување на бројот на статии поврзани со астрономијата, како и проширување на постоечките, создавање на нови портали, шаблони и инфокутии во тековната година. Во функција на оваа иницијатива е ВикиПроектот Астрономски објекти. Секој Ваш придонес е добредојден. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 14:29, 23 јануари 2009 (UTC)

Награда[уреди извор]

BoNM - Brazil.png Бразилска ѕвезда за напорна работа
Јас, Корисник:Kiril Simeonovski, ти доделувам тебе, Раптор, бразилска ѕвезда за твојата напорна работа и за твојот огромен придонес за создавање нови статии поврзани со Бразил. Само напред и среди ги сите статии!--Kiril Simeonovski (разговор) 15:33, 23 јануари 2009 (UTC)

Продолжи со ваков ентузијазам и понатаму.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:34, 23 јануари 2009 (UTC)

Ме претицал Кирил :) и јас се придружувам кон наградата. Се најдобро.-- MacedonianBoy  Oui? 19:28, 23 јануари 2009 (UTC)

Минаш Гераис[уреди извор]

Здраво. Одлична е статијата, само не заборавај дека мора да има вовед. поздрави успешна работа.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:51, 24 јануари 2009 (UTC)

Здраво[уреди извор]

Во право си дека е нешто меѓу џ и ж, но сепак, бидејќи ние немаме соодветна буква, поблиску до оригиналниот изговор е Жераис. Плус тоа, во сите македонски атласи оваа држава е означена како Жераис. Поздрав, Boyan (разговор) 19:22, 24 јануари 2009 (UTC)

Неколку работи[уреди извор]

Здраво. Се восхитувам на Вшиот вло=жен труд и Вашата желба да уредувате на Википедија на македонски јазик, но сакам да Ви напоменам неколку работи. Кога уредувате, не заборавајте дека статијата мора да има вовед. Статија без вовед не може да постои. Исто така кога ќе додавете интервики, не заборавајте да го додадете и линкт ко Википедија на англиски јазик. Поздрав и успешна работа.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:50, 29 јануари 2009 (UTC)

Иницијатива 500 (избрани) статии[уреди извор]

Иницијатива 500 (избрани) статии
Featured article star - check.svg          Здраво, Раптор!
Најпрвин сакам да Ви се заблагодарам за Вашите придонеси во остварувањето на целите на претходните иницијативи. Сакам да Ве известам дека на Википедија на македонски јазик се покренува иницијативата за уредување на 500 (избрани) статии, која ќе има за цел проширување на постоечките и уредување на нови квалитетни статии, кои без поголеми промени може да бидат избрани на Главната страница. Може да придонесувате со уредување на квалитетни статии од сите области. Подобрените квалитетни статии или новите квалитетни статии додадете ги во порталот со 500 статии. Порталот служи и како увид за тоа како напредуваме во остварувањето на целта, а е и помагало за полесен избор на избрана содржина. Се надевам дека активно ќе учествувате во оваа иницијатива и ќе помогнете за достигнување на посакуваните цели,

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:52, 1 февруари 2009 (UTC)

Портал:500 статии[уреди извор]

Здраво Раптор. Навистина заслужуввате да Ве пофалам за Вашите големи придонеси во создавањето на квалитетни статии. Најпрвин со статијата Куритуба, а сега и со статијата за Францис Дрејк. Но, сепак ќе Ве замолам за да ни биде во прилог со иницијативата сите подолги стаатии, како онаа за Дрејк да ги додавате во порталот:500 статии, што е и целта на иницијативата. Така ќе имаме поголе преглед за новите квалитетни статии, а ќе ни биде и многу полесно во изборот за избрана статија на Главната страница, што според мене заслужува да биде барем една Ваша статија. Поздфррав и продолжето само така. Има цел портал да го наполниме со 500 статии.--Kiril Simeonovski (разговор) 23:10, 1 февруари 2009 (UTC)

Портал Бразил[уреди извор]

Здраво, Раптор. Имам во план да направам портал Бразил, кој ќе овозможи полесен пристап до статиите поврзани со Бразил. Но, ако веќе сте забележале од другите портали, ќе ни требаат и статии за Бразилци, како и статии за Бразил од други области. Инаку, за Вашите приоднеси за Бразил досега, имате нови пофални зборови од мене. Видов дека имате уредено 2 одлични статии, па ги ставив во листата на 500 статии. Се надевам дека ќе придонесете со уште неколку такви статии, кои заслужуваат да се најдат во листата, а слободно можете да напишете и предложите статија за избрана на главната страница. Поздрав и успешна работа.--Kiril Simeonovski (разговор) 19:52, 6 февруари 2009 (UTC)

Да се надоврзам на муабетов. Мене ме интересираат тие бразилските племиња, па еве јас се нафаќам некое племе да скоцкам.--Р ашоAero-stub img.svg 21:51, 6 февруари 2009 (UTC)
Ако си решил да ја пишуваш демографијата на Бразил, те молам почни со оваа прво Домородни народи во Бразил, бидејќи јас веќе пишувам за некои племиња. Немора да биде некое статииште, туку една табела со племиња. Така и за мене ке биде полесно. позз--Р ашоAero-stub img.svg 21:11, 7 февруари 2009 (UTC)

Мали совети[уреди извор]

Здраво и одлични статии за Бразил само мали технички совети. Кога ставаш јазици на други Википедии ставај го и англискиот не го заборавај него, исто така на англиската статија за темата што ја пишуваш ставај и македонски јазик и кога правиш нова статија а името на статијата означува и нешто друго, тогаш името на статијата нека биде на пример вака: Еспирито Санто ќе ја именуваш како Еспирито Санто (Бразил) бидејќи има повеќе од едно значење таквиот наслов. Поздрав--MacedonianBoy 17:50, 1 март 2009 (UTC)

Предупредување[уреди извор]

Ќе ве замолиме да не оставате такви коментари како „татари“ бидејќи таквите коментари создаваат негативна енергија кај одредени корисници и се жалат за таквото однесување. Наредните такви коментари можат да бидат проследени со блок. Ви благодарам--MacedonianBoy 14:51, 21 март 2009 (UTC)

Шаблон:Инфокутија бразилска држава[уреди извор]

Здраво Раптор, може виде, сега го направив овој шаблон, можеш да го користиш за државите од Бразил. Поздрав.--MacedonianBoy 10:06, 22 март 2009 (UTC)

Јас сум за порталот, му реков и на Кирил на Вики Средбата минатата недела и рече дека ќе направи зошто тој е уходан во таа работа. Се надевам набрзо ќе биде и порталот зошто имаме доволен број на статии за Бразил. Поздрав--MacedonianBoy 10:10, 22 март 2009 (UTC)
Портал може да се уреди. Тоа не е проблем. Ама немаме статии. Како прво сите статии што се уредуваа за Бразил се поврзани со географија. Но, ајде да речеме дека ќе ставиме географска статија за избрана. А, биографија? Што со тоа? Јас не мислам да ставам фудбалер како избрана биографија на портал Бразил. Размислете добро за личности поврзани со осамостојувањето на Бразил или со неговата историја. Досега, мислам дека направив неколку вакви грешки, уредувајќи портали врз основа на статии од една област. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:22, 22 март 2009 (UTC)

Сликата за македонци[уреди извор]

Здраво Раптор. Сликата што ја подигна е одлична, незнам дали ти ја правеше, но ако си ја правел ти, дали ќе може да ја направиш со голема резолуција како што се и другите за да има подобра прегледност? Поздрав--MacedonianBoy 12:53, 5 април 2009 (UTC)

Вики средба[уреди извор]

Здраво. Ве известуваме дека на 29 август, сабота, со почеток во 12:00 ќе се одржи Вики средба во трговскиот центар Ramstore во Скопје, на која главно ќе се разговара за здружението Викимедија Македонија, за чие основање сте заинтересирани. Ве поканувам да присуствувате да оваа средба, а Вашето присуство може да го потврдите овде. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:58, 24 август 2009 (UTC)

Лидери по година[уреди извор]

Здраво. Со создавањето на ВикиПроектот Години, започна иницијативата за пополнување на статиите за години на Википедија на македнски јазик. Првата активност е пополнување на списоците за лидери на држави по години. Доколку сте заинтересирани да помогнете во извршувањето на оваа задача, може да се пријавите на страницата наменета за оваа активност, на која и може да дадете свој коментар. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:33, 12 октомври 2010 (CEST)[одговори]

10 години Википедија[уреди извор]

10yrs-oldbazaar-skopje-mk.png       Здраво, Раптор!
Голема благодарност за Вашите придонеси на Википедија, која веќе 10 години е со нас и нуди слободен пристап кон слободното знаење. По тој повод, насекаде во светот ќе бидат организирани настани за прослава на овој јубилеј, а прослава ќе се одржи и во Скопје на 15 јануари 2010 година во кафе-барот Ла Кања во Старата скопска чаршија. Повеќе информации за настанот може да добиете на страницата посветена на истиот. Во рамките на настанот ќе биде организирана и Вики средба, на која како и обично Вашето присуство може да го најавите на соодветната страница. Се надевам дека ќе присуствувате на оваа прослава и ќе се запознаете со многу останати корисници, кои придонесуваат за споделување на знаењето како и Вие.

      Поздрав и успешна работа!

--Kiril Simeonovski (разговор) 00:28, 13 јануари 2011 (CET)[одговори]

Јубилејна статија[уреди извор]

Здраво. Откако веќе го ндминавме бројот од 50.000 статии, мислам дека би било добро да воведеме јубилејна статија, која ќе го означи трудот вложен кон надминување на одреден број на статии. Вашето учество е добредојдено во дискусијата на страницата за идеи, каде што е изнесен предлогот. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:41, 2 октомври 2011 (CEST)[одговори]

Солидарност кон Википедија на руски јазик[уреди извор]

Здраво. Википедија на руски јазик денес не е достапна, како знак на штрајк од страна на нејзините корисници кон сослушувањето во врска со предлог-измените во „Законот за информации на Русија“. По тој повод се собираат потписи во знак на подршка и солидарност со ставот на колегите од Википедија на руски јазик. Вашата солидарност може да ја искажете овде. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:44, 10 јули 2012 (CEST)[одговори]