Разговор со корисник:Мико

Содржината на страницата не е поддржана на други јазици.
Од Википедија — слободната енциклопедија

Добре дојде!

Здраво, Мико, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде!

Благодарам, али jac сум од Бугариja и не ми оди добро македонскиот литературен jaзик и можам само нешто да поправам, ако видам погрешно. Инаку би ми било приjaто да пишувам на македонски. Поздрави. Мико Ставрев 08:46, 27 Јануари 2006 (UTC)

Демир Хисар

Официјално, градот е Демир Хисар. Мургашево е денес, исто така, споено со Демир Хисар. Boyan 09:05, 11 Мај 2006 (UTC)
Благодарам пак. Значи нема веке Мургашево. Добро.--Мико Ставрев 09:11, 11 Мај 2006 (UTC)
Мургашево не е споено со Демир Хисар, туку Демир Хисар го носеше името Мургашево до 1956 или 1958 година мислам. Значи Мургашево било името на Демир Хисар до 1956 или 1958. Македонец 17:20, 17 Мај 2006 (UTC)
Благодарам - вака сум го напишал и jaс во бг вики.--Мико Ставрев 17:22, 17 Мај 2006 (UTC)
ќе напишам во 50-те.--Мико Ставрев 17:28, 17 Мај 2006 (UTC)

Капиштец

Може да е от капиште - словенски збор (и српски и бугарски па вервам и македонски) за место, во кое се чуваат идоли.-- Другар не те разбирам како мислиш “место во кое се чуваат ИДОЛИ“ односно што значи ИДОЛИ? Инаку легендата за името (со капењето вода) ми ја кажа еден 84 годишен старец од околниве куќи. Објасни ми другар што точно значи Капиште, може да имаш право бидејќи тука е црквата (порано манастир) Свети Јован. Македонец 20:01, 17 Мај 2006 (UTC)

Капиште е пагански храм, словенско светилиште во кое има статуа на некој стар бог како Перун - таа статуа е идол. "Не прави си идол, ниту каква и да е слика о0д она што е горе на небото, што е долу на земјата и што е во водата под земјата; немој да им се клањаш, ниту да им служиш!" Втора Божја заповед. Овде на бугарски bg:Капище, овде на српски. --Мико Ставрев 03:41, 18 Мај 2006 (UTC)

Ништо, брате Македонец! Кога и да ти треба помош за било што за Македонија, особено за географија обрати ми се! Ние сме Македонци и мора да си помогаме меѓусебно! Поздрав Македонец 11:39, 26 Мај 2006 (UTC)

Български воинишки паметници в Македония

Здрасти Мико, какво ще кажеш за идеята да направим шаблон: "Български воинишки паметници в Македония"? Разбира се със съгласието на нашите братя от повардарието. Можеш ли да се заемеш с това? Аз ще помагам с каквото мога. Поздрав. --Охрид 17:42, 24 септември 2007 (UTC)

Епа, то има само два - в Цапари и в Ново село :-))--Мико Ставрев 11:40, 25 септември 2007 (UTC)
Има и каj село Горно Чичево, општина Градско. цитирам: ".... Членове на сдружение “България - Македония” от град Кавадарци откриха почти напълно запазен български военен паметник край село Горно Чичево, община Градско...
"...В този район на 1 ноември 1915 година Трети и Пети македонски полк от Единадесета македонска дивизия извършва пробив във френските линии, който довежда до очистването на цяла Македония от англо-френските войски. Пети полк се командва от подполковник Борис Дрангов от Скопие. В сражението при Горно Чичево е тежко ранен генерал Григор Кюркчиев от Прилеп, който вследствие на получените наранявания губи крака си. Единадесета македонска дивизия е комплектована от 33 764 войници и офицери, родени в Македония..."--Охрид 17:54, 25 септември 2007 (UTC)
Има и един паметник край Дойран. Тоя паметник е на (полковник?) Коста Каварналиев загинал при Дойран. Паметника е бил разрушен от сърбо-комунистите но сега пак е изграден--Охрид 18:02, 25 септември 2007 (UTC)
Добре - 4, за Горночичевският не бях чувал, а Дойранският го забравих (да не поверва човек дойранчанин :-))) Чак шаблон - а и какви статии за паметници - несериозен енциклопедичен обект. По-добре е виж оправи статиите за офицерите. Бих ти помогнал, ама съм се заел с леко непосилния проект за селщата в РМ в бг версията.--Мико Ставрев 19:27, 25 септември 2007 (UTC)
Србо-комунисти? Биди појасен ако сакаш.

гитардемон 18:31, 26 април 2008 (UTC)

Означување слики

Бидејќи гледам дека означуваш слики, подобро е да ги означуваш со следниве шаблони:

  • {{subst:нлб}} - за слики без лиценца;
  • {{subst:ниб}} - за слики без извор.

Овие додаваат и датум на означување и ги категоризираат сликите во соодветни категории. --iNkubusse A? 17:03, 18 јуни 2008 (UTC)

ОК. Вака ќе ги означувам.--Мико 18:04, 18 јуни 2008 (UTC)

Едно нешто

Што е поентата што ме ревертираш на бугарската википедија, за овој трагикомичен шаблон??? Нели дадов објаснување дека реченицата нема врска и е само едно од многуте исмевања на Вашата „неутрална“ википедија. Ако интернетот е постар од Р. Македонија, тогаш е постар од Р. Бугарија (пред тоа била народна, исто како и Македонија народна и социјалистичка), а бидејќи Македонија официјално е држава од 1944 па се сомневам дека тогаш имало интернет. Затоа уште еднаш те замолувам да се ревертираш самиот за да не почнуваме со конфликтни ситуации. Поздрав--Raso mk 21:29, 26 јули 2008 (UTC)

Р Македонија e држава од 1991 година. Социалистичка Република Македонија не е, додека Народна Република Бугарија е. --Мико 06:44, 27 јули 2008 (UTC)
Доколку се разбираш од државно уредување, би требало да знаеш од што е составена една федерација!!! --Raso mk 09:42, 27 јули 2008 (UTC)
Ха-ха. Знам. Баш ово и го предавам во универзитетот - "Современи политички системи". Но добро - мир. :-)))) --Мико 20:23, 27 јули 2008 (UTC)

Извори

Здраво. На статиите за Ацо Шопов и сл. каде ставаше го ставаше шаблонот веќе има извори. Тие се при дното на страницата по поглавјето Литературно творештво. Поздрав, --Wikimk (разговор) 20:05, 18 мај 2009 (UTC)

Линкот не работи.--Мико (разговор) 06:13, 19 мај 2009 (UTC)
Референците кои ги бараш се делата! :-) Поздрав, --Wikimk (разговор) 06:25, 19 мај 2009 (UTC)
? За информациите нема извори.--194.141.32.32 (разговор) 11:46, 19 мај 2009 (UTC)

{{без извори}}

Ве молам кога ќе го додавате шаблонот {{без извори}} на страници на македонската Википедија, за да бидете конзистентни во своите принципи додавајте го истиот и на другите Википедии каде за истите луѓе креирате страници. Поздрав, --Wikimk (разговор) 06:42, 7 август 2009 (UTC)

Нема смисла - jaс сум авторот на овие страници кои што са превзети от мк вики - чекам овдешните автори да ги додат нивните извори коишто и jас ќе ги ставам во бг вики. Поздрав.--Мико (разговор) 06:45, 7 август 2009 (UTC)
Ве молам кога ќе го додавате шаблонот {{без извори}} на страници на македонската Википедија, за да бидете конзистентни во своите принципи додавајте го истиот и на другите Википедии каде за истите луѓе креирате страници. Поздрав, --Wikimk (разговор) 06:49, 7 август 2009 (UTC)
Гледајќи го ваквото ваше инсистирање излгеда дека како да сте заборавиле дека Википедија не е сигурен извор на информации. :-) Или можеби станува збор за нешто друго?
Не е. :-) Но мора да наведува извори. Не - не станува збор за ништо друго - jас навистина просто чекам авторите да додадат извори коишто да ги додам и jас во бг вики - ако сакаш стави шаблон {{без източници}} каj нас - но нема голема смисла - смислата на шаблонот е да информира авторите (мене :-) Поздрав.--Мико (разговор) 07:04, 7 август 2009 (UTC)
Забележувам дека постојано доаѓш и го додаваш тој шаблон. Откако ќе заминеш луѓето го отстрануваат и потоа повторно од почеток. Разбирам за подолги статии, ама за статии од по реченица-две нема потреба. Згора на тоа не ти пречи да ги прведеш на бугарски и да ги ставиш на тамошната википедија без референци. Доколку таму го ставиш истиот шаблон, луѓето ќе знаат дека тоа не се проверени (или проверливи) информации. За другите реботи не би сакал да се повторувам. Поздрав и пријатна забава на Вики. --Wikimk (разговор) 07:12, 7 август 2009 (UTC)
Ха - ха. Добро - ке го ставам и во бг вики. Поздрав.--Мико (разговор) 07:18, 7 август 2009 (UTC)

Пренасочување

Провери па пренасочи, не прави збрки. Поз--Никола Стоіаноски 20:26, 2 декември 2009 (UTC)

-)--Мико (разговор) 21:01, 3 декември 2009 (UTC)

Лидери по година

Здраво. Со создавањето на ВикиПроектот Години, започна иницијативата за пополнување на статиите за години на Википедија на македнски јазик. Првата активност е пополнување на списоците за лидери на држави по години. Доколку сте заинтересирани да помогнете во извршувањето на оваа задача, може да се пријавите на страницата наменета за оваа активност, на која и може да дадете свој коментар. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:25, 12 октомври 2010 (CEST)[одговори]

Бугарски/македонски

Ок, веројатно доволно долго си на Википедија за да знаеш дека вакви уредувања бараат извори и консензус. Сигурно би било неучтиво јас на бугарската Википедија да напишам дека лицето е Македонец без извори и консензус, зарем не?--Retrohead (разговор) 17:35, 4 јули 2017 (CEST)[одговори]

Вие пишувате дека е македонец без извори. Лицето е од Свиленград и е тракиjски бугарин, а не македонски бугарин - за Тракиjа мислам немаме спор. :) --Мико (разговор) 20:47, 4 јули 2017 (CEST)[одговори]
Местото на раѓање нема врска со националноста. Може да е Грк или Турчин, без разлика што е од Свиленград (градот е на граница со Турција и Грција). Затоа треба да се цитираат наводи. Инаку без наводи некој може ќе тврди дека е Марсовец, нели?--Retrohead (разговор) 22:52, 4 јули 2017 (CEST)[одговори]
Има еден извор - Бугарин. За македонец нема. Одделно - очегледно е грешка :) --Мико (разговор) 07:26, 5 јули 2017 (CEST)[одговори]
Во ред, ја поправив статијата бидејќи имаше правописни грешки (очигледно лош превод од бугарски) и ставив ознака „се бара извор“ за тоа дали бил Македонец. Доколку за три или седум дена авторот не најде извор, спорниот дел може да се тргне.--Retrohead (разговор) 09:45, 5 јули 2017 (CEST)[одговори]
Одлично. --Мико (разговор) 16:11, 5 јули 2017 (CEST)[одговори]

Уредник и автопрегледан корисник

Здраво Мико. Јас цело време си мислев дека сте уредник и автопрегледан корисник, но пред малку увидов дека морам да Ви одобрам некои уредувања, така што сега и официјално Ве додадов во овие кориснички групи. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 09:15, 23 август 2018 (CEST)[одговори]

Благодарам. :) --Мико (разговор) 10:32, 23 август 2018 (CEST)[одговори]

Цркви во Мренога

Фала ти Мико за укажување за овие цркви во Мренога. Ќе ја преместам страницата како што треба и ќе направам страница за појаснување за овие две цркви. Поздрав --Ehrlich91 (разговор) 10:26, 23 август 2018 (CEST)[одговори]