Разговор со корисник:Виктор Јованоски/Архива II

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Денешен ден, 11-20 јули[уреди извор]

Здраво Виктор. Јас не го завршив мојот дел бидејќи дури вчера се вратив од одмор (3 дена повеќе од планираното, заглавив во пожарите во Хрватска). Ќе гледам утре да ги напишам барем првите 5 дена, ако не успеам ќе барам помош :) --Милош 18:02, 8 август 2007 (UTC)

Виктор, сепак ќе те замолам да ги довршиш деновите 15-20 август, мене ме пренатрупаа со обврски :( --Милош 08:41, 14 август 2007 (UTC)

Hey!!![уреди извор]

Викторе, фала за пофалбите, искрено се мислев дали да го стаам ама кога видов дека има многу вергини кај кориснициве, се реков А што не би могло... Ја уште не сум се активирал асално, ама ќе биде деноиве... Поактивно работев на оваа статија. Би ме занимало нематематичко мислење за темава. Would you provide me with one? Фала унапред ;)))))) --Филип што бе?

Археомак 2.0[уреди извор]

Само да информирам дека стартуван е нов проект од областа на археологијата, Археомак 2.0. Доколку пројавиш интерес твоето учество е добредојдено.--brest 10:17, 14 август 2007 (UTC)

Драго ми е што ќе земеш учество и во овој проект.--brest 17:47, 15 август 2007 (UTC)

Конечно се активира со полна пареа. Може ли да се фокусираме на фаза 1 (да формираме статија засекој археолоски локалитет посебно). Има суровина за работа, пример кај Мачево (археоархеолошки наоѓалишта), Митрашинци (археоархеолошки наоѓалишта) и останатите.--brest 16:29, 17 август 2007 (UTC)

BTW, шаблоните не би требало да бидат во [[Категорија:Република Македонија (археоархеолошки наоѓалишта)]].--brest 16:29, 17 август 2007 (UTC)

Јас пак. Мислам дека е добро да остане во заглавието Види исто така, она што беше на почетокот, проста листа на археолошките локалитети со кратко објаснување за типот и временското доба. Додека исто така шаблоните кои ти ги имаш креирано се потребни и мене лично ми се допаѓаат, јас размислував на почетокот да ги креирам ама не стигнав. Добро што го ти го направи тоа. Е сега како пример на употреба на шаблоните мислам дека се добро вклопени во статијата Селиште - Будинарци (археолошки локалитет) која јас дополнително ја обработив. Така да ако се сложуваш со мојот предлог би требало да тераме по овој терк.

Имам уште една забелешка во врска со шаблоните. Името на шаблоните ќе беше подобро да биде од типот Будинарци (археоархеолошки наоѓалишта), т.е. исто како називот на статијата само што немаше да биде во главниот именски простор туку во шаблонскиот именски простор. Така полесно би ги памтеле и употребувале.

Ваквото именување на шаблоните овозможува средување во категоријатат по азбучен редослед, сега сите се на буквата Ш види Категорија:Шаблони за археолошките локалитети во Република Македонија--brest 19:06, 17 август 2007 (UTC)

Е сега е проблем што ти креира приличен број на шаблони така да сега преименувањето ќе оди тешко. Така да може и да остане како што е, незнам кажи ти како мислиш. Исто така добро би било според мене малку да се предизајнираат шаблоните во смисла на понеутрални бои и помали букви со цел да не бидат предоминантни во статиите, бидејќи сега на почеток статиите се многу скудни со содржина. Ама ова може да се среди и подоцна без да се повторуваат работите. Само ќе се предизајнираат шаблоните и готова работа.

И конечно треба да осмислиме сите овие промени да се документираат на страницата на проектот Археомак 2.0 како би можеле и другите да бидат во тек со настаните.--brest 18:57, 17 август 2007 (UTC)

Вилијам Блејк[уреди извор]

Здраво Викторе, јас се вратив од Охрид и планирам да продолжам да кршам глава на википедија; Туку, сакав да ти ја пофалам статијата за Вилијам Блејк, особено она „препеал: Виктор Јованоски“, хехехе, закон е :D Поздрав, Поречанец 17:25, 18 август 2007 (UTC)

На денешен ден (главна страница)[уреди извор]

Незнам дали забележа, но статиите за денешен ден од 1 септември до 10 септември се прилично големи за објавување интегрално на главната страница. Согласно дискусиите на страницата за разговор на проектот ќе има потреба од креирање на нови страници специјално за главната страница. Види 1 септември (главна страница). Би те замолил доколку имаш можност да ги надгледуваш овие страници и секако да ги ажурираш. Шаблонот функционира така да прво проверува дали има креирано страница за рубриката на денешен ден за главната страница, ако има тогаш ја прикажува таа страница, ако нема тогаш оди како до сега ја прикажува интегрално страницата за тој ден, што е дисфункционално ако содржината е премногу голема. Така да би требало да се направи селекција на настаните според важност за тоа дали треба да одат на главната страница или не. Треба да дефинираме и критериуми што може да оди на главната страница. Да не развлекуам многу, ја очекувам твојата реакција.--brest 10:48, 31 август 2007 (UTC)

Портали, уредување[уреди извор]

Наместо {{Шаблон:Портал:Биографија/Вовед}} може да се стави само {{/Вовед}}. На овој начин воведот останува во портал именскиот простор наместо да оди во шаблон именскиот простор. Функционира и на едниот и на другиот начин но поправилно е вака: {{/Вовед}}. Види го моето последно уредување на порталот Биографија, за појаснување.--brest 15:54, 1 септември 2007 (UTC)

Испратив еден email на твојата email адреса, прочитај го.--brest 18:19, 1 септември 2007 (UTC)

Номинација за администраторски статус[уреди извор]

--Милош 18:21, 3 септември 2007 (UTC)

Шаблон:Биографија инфо[уреди извор]

Фала ти многу! Веќе со месеци се мачам со тоа. Ако, ако, сега ќе треба да се навикнеш на тоа, администратор ќе бидеш :D Сакав да ти кажам, т.е. да те замолам, како иден администратор, секогаш да читаш нови страници за разговор (оти тоа ретко го приметувам од страна на другите и сметам дека е голем пропуст). Многу често оставам некој краток коментар, во којшто молам некој администратор да направи некоја ситница, ама ретко добивам одговор или ефект. Среќно администраторување! --Поречанец 19:23, 10 септември 2007 (UTC)

Администратор[уреди извор]

Честитам, сега си и официјално администратор :) --Милош 22:21, 10 септември 2007 (UTC)

Честитки за твојот нов статус и од мене :D --brest 23:10, 10 септември 2007 (UTC)

Епа Викторе, честитам на заслужениот статус! Само продолжи така! Ех, камо да имаше повеќе корисници ко тебе LoL! --Филип што бе? 01:16, 11 Септември 2007 (СЕВ)

Честитики! Но, запомни: големата моќ носи голема одговорност (хаха-ха-хахахаха!) :D Поречанец 08:52, 12 септември 2007 (UTC)

Nagy László[уреди извор]

Hi Viktor, you are doing a great job, I'm glad that you are writing articles about our poets. Here are a few sentences about Nagy:

László Nagy (Felsőiszkáz, July 17, 1925. – Budapest, January 30, 1978.) Hungarian poet and translator.

He was born in the village of Felsőiszkáz, Veszprém county, as the third of four children; his younger brother also became a poet, writing under the name István Ágh. Nagy became handicapped due to bone marrow inflammation in childhood, he had difficulties in walking. After graduating from high school he went to Budapest where he first wanted to be a graphic artist, and studied drawing, but he was already writing poetry. Various magazines and an anthology published his poems, and in 1948 he decided that he would become a poet. He studied literature, sociology and philosophy at Pázmány Péter University, later he also started studying Russian so that he can translate the works of Sergey Yesenin. Between 1949 and 1951 he lived in Bulgaria to learn Bulgarian language and be able to translate Bulgarian works to Hungarian. He visited Bulgaria several times in his life. In 1952 he married the poet Margit Szécsi, a year later their son was born.

Between 1953 and 1957 Nagy was chief editor of Kisdobos (this was a quite good children's magazine during Hungary's communist era). Later he was mainly a translator, and from 1959 he worked at the important literary magazine Élet és irodalom ("Life and Literature") until his death. He received the Kossuth Award (this is a very prestigious award given to those who significantly enrich Hungary's culture) in 1966. He led a diary from 1975, it was later published. He died of a heart attack in 1978.

His first poems were influenced by his experiences as a peasant child: village life, proximity to nature, catholicism, folklore, Hungarian peasant culture with is roots in the pre-Christian era of the nation. Later he started translating poems from various languages, this influenced him too. In 1952 his political views changed and this caused a change in his poetry, his poems after that time were full of motifs of dark and cold, he felt that important values were endangered. The suppression of the revolution in 1956 shocked him, after that he did not publish poems until 1965.

In the 1960s his poems were characterized by dramatic oppositions and mythical motifs. Several of his poems (including The Wedding, which he regarded as one of his most important works) are about the loss of traditional values in the modern world. Another main topic during theese years were poetic portraits of people like Attila József, Béla Bartók and Tivadar Csontváry Kosztka. Though the majority of his poems use tragical and majestic elements, he also uses irony, grotesque motifs and playfulness.

The main topic and importance of his poetry could be summarized by his 1957 poem Ki viszi át a szerelmet ("Who Will Save Love"), which became well known already in the 1960s and is his best known poem today. The poem is his artistic creed, it asks who would save the important and beautiful things in life even during times of crisis, if poets couldn't?

Published books of poetry[уреди извор]

 • Tűnj el fájás ("Go Away, Pain", 1949)
 • A tüzér és a rozs ("The Artilleryman and the Rye", 1951)
 • Szablyák és citerák ("Sables and Zithers"; translations from Bulgarian, 1953)
 • A nap jegyese ("Betrothed to the Sun", 1954)
 • A vasárnap gyönyöre ("The Rapture of Sunday", 1956)
 • A deres majális ("Cold Mayday", 1957)
 • Sólymok vére ("Blood of Falcons"; translations, 1960)
 • Himnusz minden időben ("Hymn for All Times"; 1965)
 • Arccal a tengernek ("Facing the Sea"; 1966)
 • Darázskirály ("King of Wasps"; 1968)
 • Babérfák ("Laurel Trees"; translations from Southern Slav folk poems, 1969)
 • Ég és föld ("Sky and Earth"; 1971)
 • Versben bújdosó ("Hiding in Poems"; 1973)
 • Erdőn, mezőn gyertya ("Candles in Forests and Meadows"; 1975)
 • A bolgár népköltés antológiája ("Anthology of Bulgarian Folk Poems"; 1975)
 • Válogatott versek ("Selected Poems"; 1976)
 • Csodafiú-szarvas ("Magical Deer"; 1977)
 • Jönnek a harangok értem ("The Bells Come for Me"; 1978)
 • Krónika töredékek ("Fragments of Chronicles"; diary, 1994)

Awards[уреди извор]

 • József Attila Award (1950, 1953, 1955)
 • Kossuth Award (1966)
 • The Golden Wreath Award at the Struga Poetry Evenings Festival (1968)
 • Botev Award (1976)

regards, Alensha

I'm glad you're interested in these poets, if I can help in any of your future articles, contact me. :) –Alensha

Шаблон[уреди извор]

Поздрав Виктор. Можеш ли да ми кажиш зошто овој шаблон не се појавува? оти ми е потребно за еден друг шаблон. Ƒᶉıʛɧťƞȝȓразговор 13:37, 21 септември 2007 (UTC)

Не зман како да ти објанувам. Инфокутијата не се појавува, само таа белешка што вели дека статијата е заштетена. Ƒᶉıʛɧťƞȝȓразговор 14:06, 21 септември 2007 (UTC)
Го решив проблемот, кодот беше копиран од заштетена статија на англиската википедија. Ƒᶉıʛɧťƞȝȓразговор 14:20, 21 септември 2007 (UTC)
Нема проблем и благодарам за коментарот. Ƒᶉıʛɧťƞȝȓразговор 14:37, 21 септември 2007 (UTC)

За бришење...[уреди извор]

Виктор, те молам ко ќе можеш да ја избришеш целата статија глаголски начин зашто по грешка го пастирав спремениот текст тука, наместо во глаголски вид. Кога приметив дека сум згрешил напраив redirect, ама нема смисла да стои така зашто тоа се две различни глаголски категории. Да не се збуни некој читајќи :D. Фала унапред! --Филип што бе?

Бреееј! што ти било совесен админ :))))). За непуна минута! Фала уште еднаш... --Филип што бе?

Предлог редизајн на Главна страница[уреди извор]

Кажи го твоето мислење на порталот. --Милош 19:58, 23 септември 2007 (UTC)

Стручно мислење[уреди извор]

Вака, политоп не сум го сретнал како израз. А искрено не ни знам како се викаат овие чудесииве на македонски. Пошто овде (за овие 4-димензионалните вакви) пишува дека се некоја нова измишљотина, сумњам дека има некоја „словенска“ терминологија во македонскиот зашто ова е некоја тешка топологија, а ја топологија ќе слушам од октомври, здравје. Така да, мислам, или (да) се викаат (можеме да си ги крстиме) n-полиедар (множ. n-полиедри). Зашто постои терминологија: 1-рамнина (=права), 2-рамнина (the рамнина), 3-рамнина (=простор) итн., па може по аналогија. Поконкретно за ова на сликава пишува дека е convex regular 4-polytope, значи може да се преведе: правилен конвексен 4-полиедар. Ај да не давам, значи у целост: ротација на правилен конвексен 4-полиедар со 24 ќелии во две ортогонални рамнини. Ако сакаат да те линчуваат за преводов, прати ги кај мене :))))). Поздрав! --Филип што бе?

Види, таа четворката у 4-полиедар, устрвари значи четири-димензионален полиедар. Можеш да го пишеш така, со линк да речеме до Четврта димензија. ПС заприметив дека и у нашата статија за Хиперкоцката стои израз правилен конвекесен 4-политип со осум коцкасти ќелии. Сеа, не дека е ова добро (од јазична гледна точка), ама стои. Тоа за сеа... Ако те мачи уште нешо, слободно прашај --Филип што бе?, 00;25, 25 септември 2007 (СЕВ)

Предлог[уреди извор]

Здарво Виктор. Како сте? Би ви бил многу благодарен ако го погледнете мојот предлог за избрана статија. Поздрав. Revizionist 13:30, 26 септември 2007 (UTC)

Страници за бришење[уреди извор]

Еј, Викторе, те молам одвој малку време за некои работички што можат само администратори да ги прават. Гледам, во последно време ти си најактивен од администраторите, па кога веќе нема друг, би било убаво од твоја страна да се погрижиш малку за тие работи. Сега зборувам конкретно за страниците за бришење, ама има и други работи. Одамна стојат статиите за бришење во таа категорија, ама никој не ги чепнува. Дај те молам, ако имаш време, погледни ги и избриши ги тие што се за бришење, а тие што не се... барем дај администраторски коментар :D Поздрав - Поречанец A? 15:24, 26 септември 2007 (UTC)

Ја подсредив малку статијата, види дали е сега во ред. Ако можеш, те молам погрижи се да ги средиш работите со МИФЦ. Исто така, се надевам дека е во ред со плакатот. Уште нешто: човеку, земи одмори си малку, погледни во скорешните промени, твоето име доминира!! хаха :) Не викам дека е лошо тоа, ама загржиен сум за тебе :D Поречанец A? 15:44, 27 септември 2007 (UTC)
Виктор Јованоски
Архива на разговори
Разговори 25 февруари 2007 − 13 јули 2007 (44k)  • 14 август 2007 - 27 септември 2007 (26k)  • 28 август 2007 - 10 октомври 2007 (49k)  •
11 октомври 2007 - 29 јуни 2008 (51k)
Важно Слики за бришење  • Истоимени слики (на Ризница)  • Лиценците за слики  • Од Милош...  • Без категорија  • Без ознаки  • Шаблони за неслободна употреба  • Статии за уредување  • ВикиПроект Оддржување
Награди
и признанија

AZH1.gif Корисникот Виктор Јованоски е посветен википедијанец. - Brest

Тековни разговори