Разговор со корисник:Јованвб

Содржината на страницата не е поддржана на други јазици.
Од Википедија — слободната енциклопедија

Добре дојде!

Здраво, Јованвб, и добре дојде на Википедија! Благодарам за Вашите придонеси. Се надевам дека Ви се допадна проектов и дека одлучивте да останете. Еве неколку страници кои можеби ќе Ви се најдат како корисни:

Се надевам дека ќе уживате во уредувањето овде и во тоа што сте Википедијанец! Ве молам потпишувајте ги Вашите пораки на разговорните страници со внесување на четири тилди (~~~~); ова автоматски ќе го внесе Вашето корисничко име и датумот. Ако Ви треба помош, видете ја страницата Википедија:Прашања, прашајте ме мене на мојата страница за разговор, или поставете го прашањето на оваа страница, а потоа ставете {{помош}} пред прашањето. Уште еднаш, добре дојде!

Ако имате нешто да ми поручите користите sr:Разговор са корисником:Јованвб

Нема на што :-)[уреди извор]

Нема зошто да се заблагодаруваш, многу ми е драго што имаме и корисници од Србија и Црна Гора :-) Поздрав, Boyan 11:24, 17 Јануари 2006 (UTC)

Без разлика, па нели и тоа е некој вид на придонес и соработка :-) Boyan 16:21, 17 Јануари 2006 (UTC)

Нема проблем, ќе го прегледам текстот. Boyan 16:31, 17 Јануари 2006 (UTC)

Добро ти оди македонскиот :-) Ако немаш ништо против, направив и некои мали корекции во статијата (во смисла на внатрешни врски, некои наставки и слично). Продолжи така ;-) Boyan 17:00, 17 Јануари 2006 (UTC)

Кучевиште[уреди извор]

Кучевиште е српско село. Меѓутоа некои Срби од Македонија и членови на ДПСМ (Демократска Партија на Срите во Македонија) го негираат тоа и велет дека луѓето од Кучевиште и околните села не се Срби туку се србизирани Македонци (од 1895-1913 Букурешки договор) и Србомани (Македонци што се прават Срби). Во еден разговор со г-дин Марковиќ (Србин од Косово, живее во Скопје) ми рече дека овие луѓе воопшто немаат ништо со Србија туку само поради силната Српска пропаганда (1913-1925) тие до ден денешен се осеќаат за Срби. Не би сакал понатаму да расправам за нив, инаку тие луѓе меѓу нас Македонците се позати како луѓето "ЗА КРАЉА". Македонец

Не бе те известувам колку да знаеш дека Србите од Кучевиште се "КРАЉЕВЦИ" односно "ЗА КРАЉА" да не настанат забуни. Пошто сега ќе пишувам за тоа село.

Ја напишав статијата, можеш слободно да ја превдеш на српски и да ја префрлиш во вашата Wikipedia.


Во Кучевиште живеат срби, му се допаѓало тоа на некој или не. А господинот (од погоре) наместо да зборува со г-дин Марковиќ (од Косово) треба малку и да прочита по некоја книга, па да изнесува заклучоци.

Чао