Разговор за предлошка:Дали сте знаеле

Содржината на страницата не е поддржана на други јазици.
Од Википедија — слободната енциклопедија

Најстари дневни весници во Македонија[уреди извор]

 • ...дека Нова Македонија, Вечер и Битолски весник се најстарите дневни весници во Македонија? -{админинстратор}- гитардемон 22:24, 4 мај 2009 (UTC)

  За[уреди извор]

  1. За  -{админинстратор}- гитардемон 22:24, 4 мај 2009 (UTC)

  Против[уреди извор]

  Факултети на УКИМ[уреди извор]

 • ...дека Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ со седиште во Скопје има 23 факултети, 9 научни институти и 6 други институции?

  За[уреди извор]

  1. За  -{админинстратор}- гитардемон 22:27, 4 мај 2009 (UTC)

  Против[уреди извор]

  Гордон Фримен[уреди извор]

  Дали сте знаеле дека главниот лик на играта Half-Life 2 никогаш не проговорил?

  дека американскиот фармер Чарлс Озборн почнал да ика од 1922г. и продолжил се до 1990г., икајќи без прекин цели 68 години.

  Електрохемиски импулс[уреди извор]

  Дали знаете дека електрохемиски импулс може да се пренесе низ секоја клетка во организмот.

  Пчелите и желките се глуви

  ... дека Ајнштајн почнал да зборува дури на 6 години?

  Дали сте знаеле дека ако кравата јаде јаболки ќе се опијани?

  Уметност[уреди извор]

  .....Мона Лиза нема веѓи?
  

  ....Човекот кој го титлувал Мики маус се викал Мики ?

  ....Да винчи бидејќи бил сиромашен цртал на векје користени платна?
  

  .....Филмот титаник бил поскап од самот брод Титаник?

  Фактиве се навистина добри, но мислам дека треба да се од нови статии. Најверојатно овие факти се извадени од стари статии. --Никола Стоіаноски 13:28, 4 март 2011 (CET)[одговори]

  Атентатот и смртта на Гај Јулиј Цезар[уреди извор]

  Атентатот на Гај Јулиј Цезар

  Гај Јулиј Цезар при атентатот бил прободен 23 пати. Подоцна е утврдено дека само еден убод, левиот на неговите гради, бил смртоносен.46.217.72.29 (разговор) 19:05, 23 април 2011 (CEST)[одговори]

  Готово. Додаден е фактот. Ви благодариме.--Никола Стоіаноски 19:44, 23 април 2011 (CEST)[одговори]
  Здраво Никола, ако може да се потенцира дека САМО вториот убод во градите бил смртоносен. Благодарам.Kekev (разговор) 20:23, 23 април 2011 (CEST)[одговори]
  Средено. Позз--Никола Стоіаноски 20:54, 23 април 2011 (CEST)[одговори]

  Дали сте знаеле дека...[уреди извор]

  ...Слоновите се единствени цицачи што не можат да скокаат? --Vasil1234 -РАЗГОВОР :) 16:33, 15 јуни 2011 (CEST)[одговори]

  Мене ми се допаѓа ова и иако не станува збор за нова статија, мислам дека е доволно интересен факт за нашите читатели. Мислам дека статијата „Слонови“ треба да биде врската со задебелени врски, а статијата „Цицачи“ врска со обичен текст.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:09, 16 јуни 2011 (CEST)[одговори]
  Ок Фактот е додаден.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:14, 16 јуни 2011 (CEST)[одговори]

  Дали сте знаеле дека...[уреди извор]

  ..Блаже Конески е единствениот македонски поет што го има добиено Златниот венец на Струшките вечери на поезијата?

  А Матеја Матевски?--Стан (разговор) 20:20, 12 јули 2011 (CEST)[одговори]
  Стан е во право. Овогодинешниот добитник, Матеја Матевски, е вториот Македонец.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:23, 12 јули 2011 (CEST)[одговори]

  Дали сте знаеле дека[уреди извор]

  Звукот патува три пати побргу низ вода отколку низ воздух

  (Stefanilievski123 (разговор) 05:43, 29 јули 2011 (CEST))[одговори]

  Дали сте знаеле дека[уреди извор]

  Споменикот на Зебрњак во близина на Куманово е подигнат во чест на кумановската битка, која ја одлучи Првата Балканска Војна ? (Stefanilievski123 (разговор))

  Мислам дека ова е доста интересно и затоа ќе го објавам во шаблонот на главната страница.--Kiril Simeonovski (разговор) 14:39, 11 август 2011 (CEST)[одговори]

  Дали сте знаеле дека[уреди извор]

  Иги Поп никогаш не настапувал со мајца (Stefanilievski123 (разговор) 01:59, 31 јули 2011 (CEST))[одговори]

  Кока Кола[уреди извор]

  Дали сте знаеле дека „Кока-кола“ на самиот почеток можела да се купи единствено во аптека? --Васил Ч. (разговор) 16:35, 13 август 2011 (CEST)[одговори]

  Или дека Кока-Колата од Македонија е прогласена за најубава на свет ;)--Р ашо 16:46, 13 август 2011 (CEST) Р.Ѕ. Еднаш имавме компромис за овие факти. Се трудиме да ставаме факти од новите статии.[одговори]

  Најбавен, најдолг концерт[уреди извор]

  Дали сте знаеле дека во Халберштат, град во покраината Саксонија-Анхалт, Германија во 2001 година, на 5 септември, започнал најбавниот, а воедно најдолг концерт, кој се очекува да трае цели 639 година? --Ehrlich91 (разговор) 22:30, 03 октомври 2011 (CEST)[одговори]

  Ова е навистина интересно и при следното обновување ќе биде додадено.--Kiril Simeonovski (разговор) 22:43, 3 октомври 2011 (CEST)[одговори]

  Дали сте знаеле дека...[уреди извор]

  Фридрих Велер прв синтетизирал неорганско во органско соединение (од сребро изоцијанат делувајќи со амониум хлорид добил уреа) надвор од жив организам и со тоа ставил крај на виталистичката теорија.

  Ова е интересно, но за жал ниту една од наведените статии не постои на Википедија на македонски јазик.--Kiril Simeonovski (разговор) 21:03, 28 октомври 2011 (CEST)[одговори]

  Постои град во Тексас кој се вика Динг Донг. Во 1990 тој броел 22 жители.

  Дали сте знаеле дека...[уреди извор]

  ... белгискиот детектив Херкул Поаро на познатата британска писателка Агата Кристи е единствениот измислен лик на којшто му е придаден некролог во весникот „Њујорк Тајмс“?

  од статијата „Агата Кристи“. --Иван Кичуков 20:47, 16 ноември 2011 (CET)[одговори]

  Дали сте знаеле дека...[уреди извор]

  Дали сте знаеле дека градското собрание на Хамбург има 647 соби, 6 соби повеќе отколку Бакингемската палата.

  Ова е интересн факт, а и статијата е новосоздадена. Веднаш ќе го додадам.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:48, 26 ноември 2011 (CET)[одговори]
  Ок Фактот е додаден.--Kiril Simeonovski (разговор) 20:57, 26 ноември 2011 (CET)[одговори]

  Дали сте знаеле дека...[уреди извор]

  Дали сте знаеле дека постои теорија со која се вели дека името на Охридското Езеро е добиено од доселениците Словени, кои го населиле овој крај, а дошле од областа на реката Охрже во Чешка.

  Дали сте знаеле дека...[уреди извор]

  Тукушто напишав интересна статија, во која се наведува дека во местото (село) Нинштет, во округот Мансфелд-Зидхарц во Германија, се наоѓаат двајца мажи кои го имаат најголемото и најдолго семејно дрво, кое достигнува дури до 1000 п.н.е., бидејќи нивната ДНК се совпаѓа со најдениот скелет во блиската пештера. Делува интересно

  Волта а Каталуња[уреди извор]

  Тукушто ја завршив статијата Волта а Каталуња, во која се истакнува дека станува збор за третата најстара велосипедска етапна трка веднаш зад Тур де Франс и Џиро д‘Италиа. Делува интересно --Ehrlich91 (разговор) 19:24, 20 март 2012 (CET)[одговори]

  Најголемата жаба во светот[уреди извор]

 • ... дека најголемата жаба на светот е жабата голијат? Може да порасне до 33 см во должина и тежи околу 3 кг.
 • Filipdimitrovski (разговор) 13:22, 24 јули 2012 (CEST)[одговори]

  За[уреди извор]

  За --Brainmachine (разговор) 16:21, 24 јули 2012 (CEST)[одговори]

  Против[уреди извор]

  Наоѓалишта во Македонија[уреди извор]

  ...дека во Македонија се наоѓа единственото европско наоѓалиште на рубини.

  Наоѓалишта во Македонија[уреди извор]

  ...дека во Македонија се наоѓа единственото светско наоѓалиште на талиум.

  Кокино[уреди извор]

  ...дека според НАСА, опсерваторијата во Кокино е четврта на листата најстари опсерватории во светот.

  Не знам дали беше ова, но во секцијата „Дали сте знаеле“ се ставаат само факти од нови статии. Статијата Кокино е постара. Но ако сакате може да направиме исклучок.--Никола Стоіаноски 10:52, 3 септември 2012 (CEST)[одговори]
  Точно, обично фактите ги вадиме за да ги промовираме новите статии. --Brainmachine (разговор) 12:50, 3 септември 2012 (CEST)[одговори]

  Дали сте знаеле дека Мајнц претставува единствената бискупија во светот каде епископското седиште е наречено Света столица, покрај Рим?

  Фактот е интересен и може да се објави, но ќе мора да се наведе и во која статија се среќава.--Kiril Simeonovski (разговор) 01:01, 10 ноември 2012 (CET)[одговори]
  Па се работи токму за статијата за Мајнц, која ја создадов пред неколку дена и сега ја проширувам. Сум заборавил да го внесам тоа и исто така сум заборавил и да се потпишам. --Ehrlich91 (разговор) 14:14, 10 ноември 2012 (CET)[одговори]
  Ок Додадено.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:15, 24 ноември 2012 (CET)[одговори]

  Мегадет[уреди извор]

  Дали сте знаеле дека во хеви метал бендот Мегадет членувале повеќе од 20 активни членови?

  Ок Додадено.--Kiril Simeonovski (разговор) 15:15, 24 ноември 2012 (CET)[одговори]

  Игра во ’ржта[уреди извор]

  Романот „Игра во ’ржта“ од Џ. Д. Селинџер е 10-тата најпродавана книга на сите времиња, со преку 65 милиони примероци продадени на светско ниво.--Вик Ретлхед (разговор) 19:04, 13 декември 2012 (CET)[одговори]

  Мислам дека не е потребно да се наведува дека станува збор за 10. најпродавана книга на сите времиња, бидејќи таквите статистики не секогаш се точно потврдени, а со тоа на некој начин и се нарушува неутралноста. Подобро е можеби да се спомене само вкупниот износ на продадени примероци.--Kiril Simeonovski (разговор) 00:36, 25 декември 2012 (CET)[одговори]

  Евровизија 2013[уреди извор]

  Дали сте знаеле дека најстариот учесник на Евровизија 2013 година има дури 94 години, а најмладата само 17? - User:NickyMKD (разговор) 02:04, 13 јануари 2013 (CET)[одговори]

  Се плашам дека фактот не е најсоодветен за да биде веднаш објавен, поради тоа што Евровизија 2013 сè уште се нема одржано. Освен тоа, Емил Рамзауер (94) е само еден член од групата „Heilsarmee“ којшто свири на бас-гитара. Мислам дека е најдобро да почекаме да се одржи настанот и најстариот и најмладиот учесник да се појават на сцената, па дури потоа да го објавиме фактот.--Kiril Simeonovski (разговор) 18:30, 14 јануари 2013 (CET)[одговори]

  Географија на Македонија[уреди извор]

  Во кенозојската ера, целата територија на Македонија била под вода?--Вик Ретлхед (разговор) 21:07, 22 јануари 2013 (CET)[одговори]

  Ако биде ставено на главната страница, нека биде во неделата кога Географија на Македонија ќе биде избрана.--Вик Ретлхед (разговор) 21:10, 22 јануари 2013 (CET)[одговори]

  Викинзи учествувале во вадење на очи на војниците на Самуил по поразот на Беласица?[уреди извор]

  Сите знаеме кои се Викинзите. Тие се нордијски племиња од Норвешка, Шведска и Данска, кои се најпознати по нивните тероризирања на западната обала на Велика Британија и другите приобални обласи на северна Германија, Холандија, Франција. Користејки ги водотеците на големите европски реки тие дури навлегувале и во внатрешноста на европското копно, ограбувале, палеле, убивале.

  Викинзите егзистирале на почва која не им пружала многу ресурси за живот во поглед на исхрана и други удобности. Тие не можеле да развијат некое земјоделие и сточарство. Затоа станале одлични воини и војната ја претвориле во "печалба". По добриот стар обичај за да опстанат почнале да обезбедуваат ресурси жа зивот со грабеж и војни. Во остварувањето на тие цели го користеле дрвото од нивните прекрасни шуми. Ги граделе нивните ДОЛГИ БРОДОВИ, цврсти и издржливи, и се развиле во многу вешти морепловци. Со бродовите тие стигнале не само до Британија и Франција, туку и до Северна Америка, па и до Медитеранот.

  Викинзи во Медитеранот? Викинзите не пловеле само на Запад. Голем дел од нив иделе на "печалба" и на Исток. Таму печалбата била многу побогата и посигурна. Користејќи ги големите руски реки (Дон, Волга и др.) тие стигнале до Киев, а потоа и до Константинопол. Таму на Византијскиот цар Василиј II му ги понудиле нивните војни и боречки способности и вештини и тој многу бргу ги прифатил. Станале елитни борци во неговата армија. За Дариј се бореле на Сицилија, Грција, Македонија и Бугарија. Тоа е време на т.н. "византијски интриги", кога опстанокот на еден византијски цар бил многу краток и несигурен, а дворските завери и атентатите чести. Затоа елитните Викинзи брзо биле селектирани како гардисти на Василиј II. Тие го заштитувале од внатрешните византијски непријатели. За своите услуги во Византија тие биле многу богато наградени, а нивниот животот во прекрасниот Константинопол станал рајски. Дел од парите кои ги заработувале тие ги чувале како "печалба" за нивниот повраток во Скандинавија, а голем дел го трошеле на раскошен и раскалашен ноќен живот во таверните на Константинопол. На Дариј му служеле како џелати во затворите. Биле познати како измачувачи во занданите. Развиле многу специјалности за измачувања, но посебност им било ослепувањето на затвореници со киселина.

  Катарина

  071 38 38 89

  За борби на Викинзите на тлото од Македонија никаде не се учи. Барем не во Македонија. А толку често сме гледале филмови каде Викинзи се борат на Медитеранот. Сетете се на филмот "Тринаесетиот воин" на Антонио Бандерас снимен 1999 год. За подобро информирање погледнете ја серијата "Тајни одреди старог доба" на кабелскиот канал Viasat History. Во оваа серија се зборува за историјата на јапонските нинџи, елитните единици на кралот на Ацтеките и др. Две емисии се посветени за Викинзите. Едната емисија зборува за викиншките најжестоки борци општо и нивните репресалии во Британија. Во втората емисија се зборува за "печалбите" на Викинзите на Исток и таму е спомната Македонија, како земја каде тие војувале за царот Василиј II.

  Наизменична струја[уреди извор]

  Дали сте знаеле

  ... дека најстариот запис за практично користење на наизменичната струја се однесува за нејзината употреба во електротерапијата. Во 1855 година Гијом Дишен запишал дека наизменичната струја е надмоќна во однос на еднонасочната за електротерапевтска побуда на мускулните контракции.

  П. Неделковски 23:02, 2 декември 2015 (CET)

  ...дека Монт Еверест не е највисока планина во светот?[уреди извор]

  79.126.218.57 (разговор) 19:57, 24 август 2016 (CEST)За висина на планината се смета нејзината висина од нивото на морето до врвот. Но, гледајќи го нејзиното подножје до врвот, Монт Еверест е всушност понизок од планината Маун Кеа на Хаваите, која е висока дури 10.200 метри. Со оглед на тоа што две третини од таа планина се под вода, Монт Еверест се смета за највисок врв на светот.79.126.218.57 (разговор) 19:57, 24 август 2016 (CEST)[одговори]

  Зграда на Општина Струмица[уреди извор]

  Дали сте знаеле[уреди извор]

  ...дека Во Франција е незаконски да го крстите домашното животно, со името на големиот војсководец Наполеон. Hristijan Kicho (разговор) 00:25, 28 јануари 2018 (CET)[одговори]

  Дали сте знаеле[уреди извор]

  ...дека Александар III Македонски, Џингис Хан и Тамерлан се тројцата најголеми освојувачи во светот откако постои човештвото. Hristijan Kicho (разговор) 00:25, 28 јануари 2018 (CET)[одговори]

  Дали сте знаеле[уреди извор]

  ...дека Цивилизираниот свет од изминативе 3 500 години историја, само 230 години живее во мир Hristijan Kicho (разговор) 00:25, 28 јануари 2018 (CET)[одговори]

  Дали сте знаеле[уреди извор]

  ...дека Јамајка е прва земја во западниот свет каде се изградила пруга, само 18 години по Велика Британија.Hristijan Kicho (разговор) 00:33, 28 јануари 2018 (CET)[одговори]

  Најкратка снимена претстава[уреди извор]

  Дали сте знаеле дека најкратката снимена претстава траела 35 секунди, се викала "Здив" од Семјуел Бекет, составена само од човечки плач и дишење?

  Прв нападнат град во Втората светска војна во Југославија[уреди извор]

  ...Битола бил прв град во Кралството Југославија што ја почувствувал Втората светска војна, затоа што бил бомбардиран од италијански авиони уште на 5 ноември 1940 година. П. Неделковски 07:46, 4 мај 2019 (CEST)

  Аерогел[уреди извор]

  ...дека првиот аерогел бил создаден како производ на кладба?

  Неутронска ѕвезда[уреди извор]

  ѕвезда>звезда Македонски језик има с за s, и з za z. ѕ --5.43.67.223 (разговор); 11:44, 25. јули 2022. (CEST)

  1572-1638 > 1572–1638 --5.43.67.185 (разговор); 18:44, 26. јули 2023. (CEST)

  Дали сте знаеле...[уреди извор]

  ...Дека кирилицата се појавува на македонските антички монети?

  ...Дека првичното име на градот Скопје било Јустимијана?

  ...Дека Горчливото Езеро во Кукушко, Егејска Македонија е трипати посолено од Мртвото Море? Марио Филип Ачкоски (разговор) 17:07, 1 август 2023 (CEST)[одговори]