Разговор за Википедија:Избрана статија/2006

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Јануари 2006[уреди извор]

Бидејќи никој не даде предлог, ќе ја ставам статијата Гранџ.

Февруари 2006[уреди извор]

Предлог: Скопје. --Misos 23:25, 22 Јануари 2006 (UTC)

Веќе се сложив. Добар предлог и поради уште една причина: навистина ни треба една статија со македонска тематика како одбрана статија, последната беше Живко Чинго. --FlavrSavr 00:04, 23 Јануари 2006 (UTC)

Апсолутно наредна статија на месецот. Boyan 00:23, 23 јануари 2006 (UTC)

Март 2006[уреди извор]

Предлог: Чембало. Веројатно најдобрата статија на македонската Википедија во моментов (дури и сликите се преведени! :)) --FlavrSavr 12:19, 8 февруари 2006 (UTC)

 • Се сложувам со колегата FlavrSavr. Уште при инаугурацијата на гореспоменатата статија се изјаснив дека ја сметам за дефинитивна статија на месецот заради нејзиниот обем и информативност како и заради илустрациите и краткиот музички фајл. Како што реков тогаш, сметам дека на овој прекрасен инструмент му треба повеќе публицитет и со тоа, се надевам, ќе го зголемиме интересот за истиот барем кај нашите интелектуални класи (дај боже и пошироко!). --Б. Јанкулоски 07:29, 28 февруари 2006 (UTC)

Април 2006[уреди извор]

Го повлекувам мојот предходен предлог, се испостави дека неможам да ја завршам таа статија во тој рок. Наместо неа, ја предлагам статијата Христијанство заради нејзиниот очигледен квалитет и обемност.--Б. Јанкулоски 02:55, 22 март 2006 (UTC)

 • Уште една алтернатива би била одличната статија Окленд во која се зборува за градот каде што живеам.--Б. Јанкулоски 07:24, 26 март 2006 (UTC)
 • Мој драг пријателу, дали да ти конкурирам сега со Никола Коперник? :)Ајде, тоа како за почеток... Поздрави Бојан

Драгана 11 април

Мај 2006[уреди извор]

 • Хороскоп/зодијак како било - ја предлагам статијата, уште не е готова ама докај мај ќе биди. не само статијата туку и (скоро) сите линкој поврзани со неа ќе имат по нешто напишано. категоријата се вика хороскоп, а кон статијата и Хороскоп и Зодијак, така да мислам дека името е релативно. сепак има повеќе зодијаци ова се однесва на нашиот овде. ќе напишам и збор два (или три-четири :D) за другите зодијаци плус. --Гитардимншесшесшес 17:30, 14 април 2006 (UTC)
 • Орден на Република Македонија - ова е солидна статија за нешто прилично маркантно и - што е најважно - на македонска тема. Одамна не сме имале ништо на наша тема, па се зажелев :-) --Б. Јанкулоскиразговор 10:16, 18 Мај 2006 (UTC)

Јуни 2006[уреди извор]

е стварно незнам кај треба ова, не дека некој го чита некогаш, ама да ја клајте мојата статија за ласери. физика ми е семинарска за едно двојче. видете ја ќе ви се бендиса. --Демон666 22:53, 31 Мај 2006 (UTC)

Го чита, го чита... :) Јас сум за, статијата е супер. --FlavrSavr 23:23, 31 Мај 2006 (UTC)


Коментар:Сум за оваа статија, затоа што навистина е генијална, само сметам дека треба да оди следната недела (или, ако има нешто уште подобро, некоја друга недела), за да се фати почетокот на СП со долната статија. Без навреда. --FlavrSavr 10:51, 8 Јуни 2006 (UTC)
За. Заради нејзината актуелност и квалитет. --Б. Јанкулоскиразговор 10:48, 8 Јуни 2006 (UTC)
За. Добро би било да имаме актуелна статија, можеби тоа ќе привлече повеќе корисници, зошто колку што знам, ниеден македонски сајт нема вака организиран преглед на настаните околу СП. --FlavrSavr 10:51, 8 Јуни 2006 (UTC)
Огромно за статијава. Екстра е! Boyan 11:19, 8 Јуни 2006 (UTC)
Супер, доста се заинтересираа :) Кога ја правев статијава (т.е. шаблоните) мислев дека нема да има доволно man power па наместо врски кон статии за соодветните фудбалски репрезентации ставав врски кон статиите за државите. Има вкупно 64 репрезентации, мислам дека може да ги склопиме сите за некое време? Јас ќе почнам со промена на шаблоните, Јанкуловски со Бразил :) --Милош 11:23, 8 Јуни 2006 (UTC)

Јули 2006[уреди извор]

Романтизам (кога Boyan ќе ја заврши), Ајфелова Кула, Старословенски јазик (откако ќе се доформатира), Ислам. --Милош 13:43, 10 јули 2006 (UTC)

Бидејќи немаше повратен одговор од никого, ја поставив Ајфелова Кула. --Милош 23:48, 21 јули 2006 (UTC)

Август 2006[уреди извор]

Кочо Рацин - покрај доста исцрпните информации за животот на Рацин, го уредив и делот за неговото творештво при што сметам дека сега во статијата има доста важни податоци кои не се доволно познати. А и долго време не сме имале некој наш интелектуалец како одбрана статија. Последен мислам дека беше Живко Чинго Zdravko 14:39, 28 јули 2006 (UTC)

Поставено. --Милош 16:37, 4 август 2006 (UTC)

Бидејќи немаше конкретно гласање, ја поставив Романтизам. --Милош 13:16, 12 август 2006 (UTC)

Хм, не гледам ниту дека за статијата Романтизам имало конкретно гласање. Ако веќе си сметал дека Кочо Рацин треба да стои се додека не биде готова статијата за романтизмот, си можел да го кажеш тоа претходно. Вака, барем јас не ја гледам оправданоста на ваквиот чекор. (Zdravko 11:53, 13 август 2006 (UTC))
Мислам дека се договоривме дека одбраните статии ќе ги менуваме на една недела, затоа и ја сменив Кочо Рацин. Романтизам ја предложив уште пред месец дена, за додека јас и FlavrSavr сме отсутни, некој од вас да ги менува. Тоа, очигледно никој не го направи. Други предлози и немаше, па избрав една од претходните. Ако мислите дека не заслужува да оди на главна страница, веднаш може да ја промениме. --Милош 12:06, 13 август 2006 (UTC)
ОК, не го знаев ова. Мислев дека одбраните статии сеуште одат на еден месец. Извинување тогаш од моја страна (Zdravko 12:08, 13 август 2006 (UTC))
Нема проблеми. За дискусијата, види Википедија:Портал/Википолитика. --Милош 12:12, 13 август 2006 (UTC)

Септември 2006[уреди извор]

Пред извесно време ги досредив двата референдума во Македонија, од кој оној во 1991 има доста материјал и прилично интересни фотографии кои ги најдов во архивата на Сорос, а се отворени за користење. Бидејќи доаѓа 8ми Септември а статијата директно поврзана со ова, би предложил Референдум 1991 да биде Одбрана статија.

 • Статијата Пела е комплетно преработена, многу обемна и со големо значење за македонската историја. --Б. Јанкулоскиразговор 01:15, 19 август 2006 (UTC)
За Пела. Референдум 1991 е супер статија, и доста интересна, но треба да се прошири со библиографија и/или надворешни врски. Инаку секоја чест за LBakraceski, само така! --FlavrSavr 01:40, 19 август 2006 (UTC)
Барав да додадам и екстерни врски, меѓутоа многу малку постојат. Речиси и да нема никави информации на владините сајтови. Текстот го пишував читајќи архивски новини од 1991 на Нова Македонија и Вечер, и изгледувајќи ја повторно на касета отворената програма на Радио Телевизија Скопје од 8ми Септември, која ја имам целосно снимено дома. Архивските материјали од декларацијата и сликите од плоштадот се благодарение на архивата на фондацијата Сорос која ми ги отстапи за статијата. Ако некој најде нешто да додаде би било супер, јас неможам :(. Би било убаво да се стави оваа статија за да се одбележи периодот, а не би било лошо и да направиме малце ПР по блоговите, он.нет итд. Можеме на Трендо ако ништо друго да му пишеме или од idividi.com.mk да ги замолиме да линкуваат. Во секој случај ќе добие на прилично видливост википедија, ако играме умно. Поздрав LBakraceski 16:25, 22 август 2006 (UTC)

Вака да направиме, оваа недела да оди Пела, а следната недела некоја статија на LBakraceski, навистина заслужува еден поттик повеќе... Инаку, системот за избирање на статии на неделата ни се уништи потполно бидејќи Boyan е моментално неактивен, а и мејлинг листата исто така. --FlavrSavr 18:24, 28 август 2006 (UTC)

Само мало потсетување на договорот, се надевам дека пред 8ми Септември ќе успеете да ја поставите статијата за Референдумот, нели би било значајно за да се одбележи датумот, од сите погоре наведени причини. LBakraceski 17:31, 5 септември 2006 (UTC)

Поставена Референдум 1991. Давајте предлози за следната недела :) --Милош 18:03, 5 септември 2006 (UTC)

Јас би предложил после ова да оди Старословенски јазик, прилично е детална, а за моментите што недостасуваат би било одличен стимул за посетители да ја прошират и комплетираат. LBakraceski 22:50, 5 септември 2006 (UTC)

 • Статијата е фасцинантна и за секоја пофалба, но според мене неможе да оди сè додека квадратчињата (кои ги има стотици) не се заменат со ним соодветни старословенски букви - овие можат да се најдат на статијата Старословенско писмо. --Б. Јанкулоскиразговор 13:02, 10 септември 2006 (UTC)
 • Да тоа е технички хендикеп, инаку да прашам дали може нешто да се направи за да се појавуваат тие знаци, и кој може тоа да го направи, одлична статија е и греота е да не оди како одбрана, инаку за Јадење и пиење во Стариот Рим се согласувам дека е супер и јас би поддржал да оди. Поздрав LBakraceski 16:20, 10 септември 2006 (UTC)
 • По огромна и екстремно макотрпна работа сега сите старословенски букви се гледаат. Одсега користете {{Уникод|Ѝ'}} за да може да се гледа саканата буква. Се надевам дека деновиве ќе имаме „копче“ во алатникот долу посветено на уникод кое ќе се стиска по поцрнување на саканиот знак и ќе го вметне на вистинското место (по вертикалната црта, а пред десната искривена заграда). На статијата ѝ придодадов и слика за да може да се квалификува за „Одбрана статија“.
Честитки за направеното! Патем ќе може ли да ја додадеш и Референдум на главната страница под моменталнат одбрана статија, гледам дека не е присутна :) Поздрав! LBakraceski 00:33, 11 септември 2006 (UTC)

Би сакал да ја предложам статијата Јадење и пиење во Стариот Рим - многу обилна и информативна статија од историски карактер на една несекојдневна, но мошне интересна тема. --Б. Јанкулоскиразговор 13:15, 10 септември 2006 (UTC)

 • Бидејќи помина полноќ по македонско време, a гласовите за двеве статии се изедначени, ја поставувам статијата од поголемо национално значење - во случајов Старословенски јазик.

Не гледам никакви предлози и гласови за Одбрана статија за неделава што следи. Дoколку нема никакви предлози заклучно со 00:00 ч. (македонско време), би ја поставил статијата која отпадна за оваа недела - Јадење и пиење во Стариот Рим. --Б. Јанкулоскиразговор 10:51, 17 септември 2006 (UTC)

25.09.2006-01.10.2006[уреди извор]

Предлог: Сан Франциско. --Милош 09:28, 23 септември 2006 (UTC)

Ја поставувам Сан Франциско за „Одбрана статија“ како единствена предложена, со 3 гласа ЗА и ниеден ПРОТИВ. --Б. Јанкулоскиразговор 22:02, 24 септември 2006 (UTC)

01.10.2006 - 08.10.2006[уреди извор]

Предлог: Dream Theater — макаршо не е баш скрос како на англиската верзија (фалат 2 секции мали), али баги големка си е. (плус има по малце и за членојте на групата, и една статија за историјата на групата и една за преработени песни. се надевам оти ќе ви се бендиса... --Guitardemon666муабет 21:25, 27 септември 2006 (UTC)

 • Диверзитетно, може се согласувам LBakraceski 22:26, 27 септември 2006 (UTC)
 • За. (ако предложените статии имаат ист број гласови, мојот глас оди за оваа статија) --FlavrSavr 01:27, 30 септември 2006 (UTC)
јас мислам дека статијата ми е океј (богами баги голема е)а иначе и пура е кул статија,ако не биди дрим тиатр ова недела пура е сигурно најдобра замена. Inverted Pentagram.svg guitardemon666 Inverted Pentagram.svg муабет Inverted Pentagram.svg guitardemon666 Inverted Pentagram.svg

Предлог: Пура. Навистина интересна и обемна статија која, сигурен сум, ќе наиде на голем интерес кај многу постетители на Википедија. --Б. Јанкулоскиразговор 23:35, 27 септември 2006 (UTC)

 • За. --FlavrSavr 01:27, 30 септември 2006 (UTC)
Воопшто не очекував ваков слаб одзив на ваква интересна тема, но нажалост тука ништо неможам, vox populi - vox dei. --Б. Јанкулоскиразговор 20:32, 30 септември 2006 (UTC))

Dream Theater оваа недела, Пура следната. --Милош 13:52, 30 септември 2006 (UTC)

09.10.2006 - 1.11.2006[уреди извор]

На 09.10. беше поставена Пура по договор. Таа седеше сè до 25.10 заради немање на интерес за друга. По ова, гледајќи дека нема ниеден предлог ни глас, ја поставив Окленд, статија која би требало да седи до 01.11. --Б. Јанкулоскиразговор 07:12, 25 октомври 2006 (UTC)

Следна одбрана статија (20.11 - 27.11)[уреди извор]

За наведенава недела ја предлагам статијата Сергеј Михајлович Прокудин-Горски. Многу интересна тема, фасцинантна содржина. Била одбрана веќе на неколку Википедии.

Патем, знае ли некој зошто врската за гласање на Одбрана е избришана од Главна? --Б. Јанкулоскиразговор 08:43, 16 ноември 2006 (UTC)

Следна Одбрана статија (20.11 - 27.11)[уреди извор]

За наведенава недела ја предлагам статијата Сергеј Михајлович Прокудин-Горски. Многу интересна тема, фасцинантна содржина. Била одбрана веќе на неколку Википедии.

Патем, знае ли некој зошто врската за гласање на Одбрана е избришана од Главна? --Б. Јанкулоскиразговор 08:43, 16 ноември 2006 (UTC)
Испадна дека била избришана по грешка, и истата сега е вратема на своето место.--Б. Јанкулоскиразговор 11:35, 22 ноември 2006 (UTC)

Следна одбрана статија (28.11 - 05.12)[уреди извор]

Бидејќи немаше предлози, на своја рака ја поставив статијата Фахверк. --Б. Јанкулоскиразговор 07:59, 28 ноември 2006 (UTC)

Следна одбрана статија (05.12 - 12.12)[уреди извор]

Предлог: Членконоги. --Милош 00:07, 1 декември 2006 (UTC)

Супер статија. --FlavrSavr 00:19, 1 декември 2006 (UTC)

И јас сум за ;-) Boyan 07:38, 1 декември 2006 (UTC)

Одбрана статија 12.12 - 19.12[уреди извор]

Предлог: Леб и сол

Ја имавме статијата многу многу време, ама не беше воопшто уредена... мислам дека сега е подобрена, плус со сите поврзани статии (за албумите, за членовите, за песните итн.) е поопширна отколку шо изгледа... --GuItArDeMoN666
 • За. Одлична статија. --FlavrSavr 14:47, 9 декември 2006 (UTC)
 • И јас сум за...добро средена статија --Arwena 17:23, 9 декември 2006 (UTC)
 • Дури предлагам и порано да се пушти на насловна со оглед на моменталната заинтересираност за Леб и сол по повод нивното обединување и денешниот концерт. --Arwena 17:23, 9 декември 2006 (UTC)
 • За --Милош 21:03, 9 декември 2006 (UTC)
 • За. Boyan 12:00, 10 декември 2006 (UTC)

Одбрана статија 19.12 - 26.12, 2006[уреди извор]

Предлог: Версајски дворец - обемна и квалитетна статија на интересна тема. --Б. Јанкулоскиразговор 12:34, 16 декември 2006 (UTC)

29.12.2006 - 05.01.2007[уреди извор]

Предлог: Бонсаи. Одлична статија на таа тема со македонски надворешни врски. --Б. Јанкулоскиразговор 11:59, 27 декември 2006 (UTC)

За, ама повеќе би сакал статија за Нова Година/Божиќ. --Милош 10:51, 28 декември 2006 (UTC)
 • Статијава ќе ја ставам во 00:00 по македонско време и ќе стои од 03.01.2007 до 10.01.2007 --Б. Јанкулоскиразговор 22:45, 1 јануари 2007 (UTC)