Разговор:Lego Mindstorms

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

 • Промена на зборови од типот превзема... во презема..., без в, синтаксна грешка.
 • којшто наместо кој што, одделни зборови.
 • посредник наместо интерфејс, англицизам.
 • податотеки наместо фајлови, англицизам.
 • образование наместо едукација, непотребен интернационализам.
 • создава наместо креира, непотребен интернационализам.
 • создаден наместо креиран, непотребен интернационализам.
 • создадена наместо креирана, непотребен интернационализам.
 • цитирана веб страница наместо cite web, назив на шаблон на македонски јазик.
 • Податотека наместо Image, вики клучни зборови на македонски.
 • јули име на месец со кое не почнува реченица, со мала буква.
 • август име на месец со кое не почнува реченица, со мала буква.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 01:29, 6 август 2010 (CEST), управуван од Brest.