Разговор:24 декември (настани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

563 

Базиликата Света Софија во Константинопол, по два пожари и три земјотреси во кои била два пати целосно и уште два пати делумно уништена, била повторно изградена и осветена од патријархот Евтихиј.

Не е јасно што точно се случило во 563-та година на 24 декември. Дали на тој ден се случиле два пожари и три земјотреси и базиликата била повторно изградена и осветена? Ми личи дека овој исказ повеќе е пишуван во стил погоден за рубриката Дали знаевте, отколку во стил погоден за рубриката На денешен ден. --brest (разговор) 20:48, 23 декември 2008 (UTC)