Разговор:123 (број)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

123

сто дваесет и три
122 123 124
Редно: сто дваесет и трет
Делители:
Факторизација:
Римски: CXXIII
Двоично:
Осмеречно:
Шеснаесетеречно:
Природен број   Список на природни броеви

Untitled[уреди извор]

123 (сто дваесет и три)број и име на глифот што го претставува тој број. Тој е природен број што следи после бројот 122 а претходник на бројот 124.


ca:Nombre 123 cv:123 (хисеп) en:123 (number) es:Ciento veintitrés fa:۱۲۳ (عدد) fr:123 (nombre) ht:123 (nonm) hu:123 (szám) it:123 (numero) ja:123 ko:123 ms:123 (nombor) nl:123 (getal) no:123 (tall) pt:Cento e vinte e três ru:123 (число) sl:123 (število) vi:123 (số) zh:123 zh-yue:123