Разговор:Хорор (литература)

Содржината на страницата не е поддржана на други јазици.
Од Википедија — слободната енциклопедија

Потврда за линк на извор ве молам.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

не може наместо неможе, разлеани зборови. Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 22:46, 3 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.Одговори[одговори]

Статијата е неточна и нема релевантни наоди[уреди извор]

Потеклото на зборот хорор е од стар француски (horreur) и датира од 12-ти век. Сегашната статија може да се префрли во нова статија и истата да се линка како алтернативно значење со тоа што ќе треба да се додадат извори. Доколку е во ред, со ова би почнал повеќе статии поврзани со хорор филм и литература, а би продолжал со класична литература и филм.--Ivica83 (разговор) 14:25, 3 јуни 2016 (CEST)Одговори[одговори]

Само што проверив: на англиската Википедија нема ништо за семејство Háršteorí, а на пребарување на Google, се појавува само оваа чешка статија од 2009 година. Личи на лажна информација. Што се однесува до мене, слободно среди ја страницата како што треба да биде. Чудно што никој не ја забележал до сега. Поздрав - Виолетова (разговор) 15:21, 3 јуни 2016 (CEST)Одговори[одговори]