Разговор:Ултразвук

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ултразвук[уреди извор]

Звучен бран со фреквенција помала од 16 HZ се вика инфразвук, а со фреквенција поголема од 20 000 HZ се вика ултразвук. антонио михаилов