Разговор:Украински јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Українська - моя рідна мова. Можете звертатись до мене, якщо виникнуть питання відносно статті.Corazon 19:05, 27 јуни 2008 (UTC)

Дякую. :) Има и други Википедијанци од Украина на македонската Википедија.
Thanks. :) There are others Wikipedians from Ukraine on the Macedonian Wikipedia too. --iNkubusse A? 19:30, 27 јуни 2008 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Податотека наместо Image, вики клучни зборови на македонски.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 15:47, 28 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

карта наместо мапа, англизам. Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 09:53, 3 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.

Насправді, вірно саме мапа, а карта - це русизм.--95.69.130.14 (разговор) 17:14, 9 октомври 2011 (CEST)