Разговор:Тодор Александров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
WikiProject Macedonia Logo mk.svg Оваа статија е дел од ВикиПроект Македонија, чии цели се создавање стандардизиран, информативен и лесен за користење извор за Македонија. Ако сакате да земете учествувате во овој проект, ве молиме посетете ја страната на проектот, каде можете да се приклучите на проектната екипа.

Текстот е ископиран од весник со што се доведуваат во прашање авторските права. Статија за вака контроверзна личност треба да биде поткрепена со линкови како потврда на тврдењата.

Категории и сл. работи за оваа статија? Оваа личност е Македонец или Бугарин? Имам слушано дека бил бугараш. Boyan 13:49, 25 ноември 2006 (UTC)

Мислам дека не е добро едноставно да се иксопира текст само за да се објави на википедија без да се постават линкови или сопствено мислење,став или коментар за текстот.

Многу историчари пишуваат различно за овој револуционер и затоа ке биде најдобро да се стават линкови и извори на добиените информации за овој човек --Trajce mk 02:10, 4 февруари 2008 (UTC)

Каузата на Александров[уреди извор]

Не ми е јасно зошто Александров би бил бугараш. Затоа што дејствувал преку Бугарија?Ако е само затоа не е доволно.Јас мислам дека со потписот на Мајскиот манифест ставил до знаење дека работи на каузата „Македонија на Македонците“. Како тогаш човекот може да биде Бугар?

Александров бил бугараш како што велиш бидејќи сметал дека македонскиот народ не постои. Е сега кои му биле неговите дејства кон Македонија и македонскиот народ ...

1. На 28 јуни 1921 година бил убиен Ѓпрче Петров од платениците на Тодор Александров среде градот Софија. 2. Во 1924 година, Димо Хаџи Димов е убиен од страна на Владо Черноземски (наследник на идеите на Александар) на улиците на Софија. 3. Со договор, неговата чета се уфрлува во Македонија каде врши терористички напади врз населението и вра некои објекти...,. Да не забравиме дека оваа личност бил припадник на десната струја на ВМРО која скоро целосно ја уништила левата со овие убиства и дека се залагала за Македонија во склоп на Бугарија или Автономна Бугарска Македонија--Астрион 15:15, 3 март 2008 (UTC)

Аз мислам дека тая снимка на литературен бугарски език со Александровата фамилия требва да биде избришена, по тоа што таа е премного издайническа. Тия неграмотници неговите не морта ли да пишуваат на македонски? --87.121.67.244 12:23, 3 март 2008 (UTC)
Аз мислам дека тая снимка на литературен бугарски език со Александровата фамилия требва да биде избришена, по тоа што таа е премного издайническа. Тия неграмотници неговите не морта ли да пишуваат на македонски? --87.121.67.244 12:23, 3 март 2008 (UTC)


"да биде избришена, по тоа што таа е премного издайническа"-hahahahhaha!!!ot kakvo te e strah,be?

togava makedonskiq i bulgarskiq sa bili edno i sasto!!!ot koga ima makedonski ezik,a?-ot 1946 mai

Абе, македонскиот јазик не сме сигурни можеби од 1946 а бугарскиот од кога а???--Астрион 15:16, 3 март 2008 (UTC)
Видите сега, по тоа што днешниот македонски е со потекло от бугарскиот (справка, види АСНОМ), тоа значи дека по силата на силогизмот и двата езика со от една подалечно време.
Еми бугарскиот е от 9 век, има нема 11 века живот му се сабираат, па види се веке е дури со две кирилски азбуки. Абе развива се, айде миналиот век една азбука тоа уште една така ке имам повеке азбуки от србите. --Li4kata 15:29, 3 март 2008 (UTC)
да бе бугарскиот е од 9 век!!! Добро, можеби имаш право, но тоа не значи дека македонскиот е од 1946 година. Тој тогаш бил ставен во употреба. А тоа“ айде миналиот век една азбука тоа уште една така ке имам повеке азбуки от србите“ немам коментар бидејќи не те разбрав што всушност сакаш да напишеш--Астрион 15:34, 3 март 2008 (UTC)
Li4kata, свесен си кои тешки навреди ги упати? --Поречанец A? 20:01, 3 март 2008 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Податотека наместо Image, вики клучни зборови на македонски.
  • јануари име на месец со кое не почнува реченица, со мала буква.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 11:47, 28 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.

Цитат на почетокот[уреди извор]

Според мене цитат е добар и може да стои во написот. --Stanqo (разговор) 14:04, 30 март 2011 (CEST)

Цитатот не е потребен. Доволно се опфатени и двете тези.--Никола Стоіаноски 14:10, 30 март 2011 (CEST)
Сигурно - штом велиш. Јас лично сакам да се цитира оригинална реторика. --Stanqo (разговор) 14:15, 30 март 2011 (CEST)