Разговор:Тетово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Cscr-featured.svg Оваа статија е избрана статија на Википедија на македонски јазик. Таа ги задоволува соодветните критериуми и со согласност од вики-заедницата беше избрана за една од најдобрите статии на Википедија на македонски јазик. Доколку сакате нешто да дополните или промените во истата, слободно направете го тоа!
WikiProject Macedonia Logo mk.svg Оваа статија е дел од ВикиПроект Македонија, чии цели се создавање стандардизиран, информативен и лесен за користење извор за Македонија. Ако сакате да земете учествувате во овој проект, ве молиме посетете ја страната на проектот, каде можете да се приклучите на проектната екипа.

Слика за Тетово[уреди извор]

Добро би било ако некој при рака има авторска фотографија од Тетово и сака да ја сподели со сите (да ја ставиме тука). Ако немате, апаратите во раце и трк на терен. :) --DeeJay 12:42, 27 Јануари 2006 (UTC)

П.С.(апдејт): Сум заборавил да се потпишам, па горенаведеното време касни околу пет и кусур часа позади времето кога вистински е напишан кометарот (27.1.2006, 07:21). :) Ништо важно, но сепак сакам да сум педантен (а што правиме што заборавам? ;) ).

За статијава[уреди извор]

Морам една пофалба за статијава стварно е добро изработена. поздрав --DJ LoPaTa (разговор) 19:27, 23 јануари 2009 (UTC)

Се за нашиот град, нели :) Поздрав и сварно Рашо ја направи одлична. -- MacedonianBoy  Oui? 19:29, 23 јануари 2009 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • којшто наместо кој што, одделни зборови.

овие информации се лажни*Податотека наместо Image, вики клучни зборови на македонски.

  • Податотека наместо File, вики клучни зборови на македонски.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 10:48, 28 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

Промена на зборови од типот се додека во сè додека , е со надреден знак. Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 02:02, 3 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.[одговори]

Демографски состав на населението во Тетово[уреди извор]

Оваа статистика е лажна.Македонците во Тетово не се мнозинско.Албанците се мнозинско. Оваа статистика е пропаганда на македонски сеператисти и националисти.

Население и демографија[уреди извор]

Ги изменив податоците за население и демографија, бидејќи беа погрешни. Пишуваше дека Тетово и околината имаат над 180,000 жители, а никаде не можев да најдам таков податок. Исто така, не можев да најдам податок дека 55% од нив се Македонци, а повеќето православни христијани. Во табелата, направена е грешка во поглед на бројот на Македонци и Албанци - на бројките им се сменети местата. За жал, моментално базата на податоци преку која може да се дојде до точните бројки не функционира - па го извлеков заклучокот гледајќи ја статијата на Тетово на Википедија на бугарски јазик (ги извлекле податоците навреме) и од логиката дека бројот на Македонци во градот Тетово не може да биде поголем од вкупниот број на Македонци во Општина Тетово (20.053 според пописот 2002). --FlavrSavr (разговор) 12:31, 19 ноември 2011 (CET)[одговори]