Разговор:Струшки дијалект

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Globe of letters.svg Оваа статија е дел од ВикиПроект Јазици, чии цели се создавање стандардизиран, информативен и лесен за користење извор за јазици. Ако сакате да земете учествувате во овој проект, ве молиме посетете ја страната на проектот, каде можете да се приклучите на проектниот тим.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Податотека наместо Image, вики клучни зборови на македонски.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 06:10, 28 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

картата наместо мапата, англизам. Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 01:34, 3 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.

Аудио материјал[уреди извор]

Во оваа статија има поставено аудио материјал, односно приказна од село Мали Влај, во која раскажувачот го репрезентира вевчанско-радошкиот говор, во чија територија влегува и ова село. Сметам дека приказната претставува несоодветен дијалект, бидејќи иако соседни, струшкиот и вевчанско-радошкиот говор имаат фонетско-фонолошки диференцијални црти, па поради тоа треба приказната да биде преместена во статијата „вевчанско-радошки дијалект“. Поздрав Hristijan Kicho (разговор) 14:56, 21 декември 2017 (CET)