Разговор:Стојан Михајловски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Какви смели тврдења: Михаjловски "немаше ништо заедничко со борбата на Македонците за слобода, но во 1901 година беше поставен за претседател на ВМОК,"! Од кого? А извор? Пред да стане претседател на ВМОК Михаjловски бил учесник но македоно-одринските братства. За претседател бил избран, не "поставен". Вистина дека имало борби, но имало и избори. Видете Дневникот на Евтим Спространов (Софиjа 1994) или што пишува историкот на македоноодринските борби Коста Пандев.Поздрав,--Антон 19:04, 20 Декември 2005 (UTC)