Разговор:Старословенска азбука

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Globe of letters.svg Оваа статија е дел од ВикиПроект Јазици, чии цели се создавање стандардизиран, информативен и лесен за користење извор за јазици. Ако сакате да земете учествувате во овој проект, ве молиме посетете ја страната на проектот, каде можете да се приклучите на проектната екипа.


brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Податотека наместо Image, вики клучни зборови на македонски.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 05:32, 28 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.

Учениците на Кирил и Методи пишували и работили првично во Преслав. Сите, бес искльучок. Подоцно дел от нив биле изпратени во Охрид. Нема как тие сите да се работиле во Преслав, а азбуката да е напишана на друго место. Сите натписи на кирилица од 9-ти век се пронајдени во Добруджа. Бес изльучок. Jingiby (разговор) 12:09, 15 ноември 2012 (CET)