Разговор:Српски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Globe of letters.svg Оваа статија е дел од ВикиПроект Јазици, чии цели се создавање стандардизиран, информативен и лесен за користење извор за јазици. Ако сакате да земете учествувате во овој проект, ве молиме посетете ја страната на проектот, каде можете да се приклучите на проектната екипа.


„Јазик“ или „стандардна норма“[уреди извор]

Во воведната реченица на оваа статија пишува дека јазикот е „една од стандардните верзии“ на поранешниот српско-хрватски јазик. Ова е точно, но во статиите за „останатите верзии“, пишува дека се јужнословенски јазици. Поради тоа, мислам дека ќе биде најдобро да се дојде до некое усогласување на воведните реченици во сите статии.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:28, 22 август 2011 (CEST)[одговори]

Мој предлог е ова. XY е јужнословенски јазик и една од стандардизираните норми на српскохрватскиот јазик. Ова би важело за сите четири јазика, ср, хр, бс и цг. Позз--Никола Стоіаноски 12:37, 22 август 2011 (CEST)[одговори]
Yes check.svgОк Промените се направени.--Kiril Simeonovski (разговор) 13:20, 22 август 2011 (CEST)[одговори]