Разговор:Советска војна во Авганистан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Податотека наместо Image, вики клучни зборови на македонски.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 04:06, 28 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.

Друго име на статијата[уреди извор]

Нели е подобро статијата да биде насловена поинаку? Вака, насловот наведува дека и советските и авганистанските вооружени сили имале свои акции во двете земји, односно дека постоел двостран конфликт, а всушност Советскиот Сојуз извршил воени акции во Авганистан. Можеби посоодветно е Авганистанска војна (1979-1989) или Советска војна во Авганистан.--Kiril Simeonovski (разговор) 12:20, 18 мај 2010 (UTC)

Во право си, ќе ја променам...--Тиверополник (разговор) 12:32, 18 мај 2010 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Наводи наместо Референци, англизам.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 00:46, 3 јуни 2010 (CEST), управуван од Brest.