Разговор:Слободна програмска опрема

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ова ми е прв текст на википедија. Одприлика се снајдов со форматирањето, но добро би му дошло малку пеглање на текстов.

Мислам оти "општа" е подобро од "генерална", во секој случај е покусо. Не изменив ништо во текстот оти линк метата е "сокриена". Што да правиме? --SkiSki 19:42, 14 May 2005 (UTC)

  • Сокриена? Еве јас сега променив без проблеми. --Misos 19:41, 18 May 2005 (UTC)

Мислев на линкот во самиот текст. Нема врска, гледам никој не се жали на терминот општа, па ќе го менам сам и ќе додадам линк.--SkiSki 20:27, 18 May 2005 (UTC)

Хех, дури сега го гледам ова, и тоа после чуден сплет на околности. Значи, не е проблем што текстот е cut&paste од http://slobodensoftver.org.mk/whitepaper/index.php/prasanne1, но проблем е што не соодветсвува со енциклопедиски стандарди.

Слободен софтвер и отворен код се различни работи. Глупаво е да бидат во иста статија на нашата википедија. Не знам зошто луѓето кои придонесуваат на нашата википедија не ги преведуваат текстовите од англиската, барем за ваквите работи за кои со сигурност се знае дека англиската е подобар репер.

Значи, ботом-лајн, текстов за слободен софтвер, ваков, на википедија, не чини.

~ Новица

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • којшто наместо кој што, одделни зборови.
  • април име на месец со кое не почнува реченица, со мала буква.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 03:47, 28 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.