Разговор:Скопје

  Од Википедија — слободната енциклопедија
  Featured article star - cross.svg Оваа статија е поранешна избрана статија на Википедија на македонски јазик. На оваа страница може да предложите подобрување на статијата, со што истата повторно би ги задоволувала критериумите за избрана статија. Откако статијата ќе се подобри, истата може повторно да биде номинирана за избрана.
  WikiProject Macedonia Logo mk.svg Оваа статија е дел од ВикиПроект Македонија, чии цели се создавање стандардизиран, информативен и лесен за користење извор за Македонија. Ако сакате да земете учествувате во овој проект, ве молиме посетете ја страната на проектот, каде можете да се приклучите на проектната екипа.

  Ставили сте да је после Балканских ратова Скопје пало до српску окупацију. Српска војска га је ослободила од Турака, и није лепо да је називате окупаторском.

  Мислам дека треба нови слики од Скопје. Ама сега сликани, не стари.

  Се сложувам, ќе прашам некои мои другари што имаат фотографии од денешно Скопје, ама не сум сигурен колку ќе сакаат тука да ги постават. --FlavrSavr 13:28, 8 Август 2005 (UTC)

  Зошто не би сакал?? Скопје има многу да покаже, и оваа страница е само за Македонци.

  Па зар тако браћо Македонци? Српска окупација? Моравска дивизија окупирала Скопље? Изгледа да ће вас Шиптари онда ослободити.

  Добро де, не е само за Македонци, ама е само за оние што разбираат македонски ;)

  Извршени промени[уреди извор]

  Кога ја посетив статијата за Скопје во оваа енциклопедија бев пријатно изненаден од понудениот обем на информации на таа тема (територајалната поделба и населбите се одлични идеи!). Но тоа што ме разочара е фактот дека имаше само една слика на градот, која беше прилично нерепрезентативна.

  Промените што ги направив во текстот се поситни: додадов две скопски атракции од кои за една почнав и нова статија. Промените во илустрациите пак, се посупстанцијални - како што можете да забележите ставив една подобра (и современа) слика на мостот ,,Гоце Делчев", Македонските Телекомуникации и нивното опкружување (со крстот во позадина); исто така сметав дека е крајно време да се стават барем две историски илустрации на градот кои ќе соодветствуваат со предходно напишаниот текст. Така, ставив слика на добро познатата гравура на градот од доцниот 16-ти век, а подолу, и полихромна фотографија од старо Скопје во 1920-тите. Атракциите не ги занемарив - Кале навечер, Камениот Мост со плоштадот, Соборниот Храм, местото на родната куќа на Мајка Тереза, како и историска фотографија на денешниот Музеј на град Скопје која едновремено го илустрира и пасусот на тема ,,Скопски земјотреси".

  Се надевам дека ова го задоволува вашиот критериум за пристојно илустрирана статија на еден главен град. Коментари или критики се добредојдени - само така се оди напред!

  --Bjankuloski06 21:57, 22 Јануари 2006 (UTC) Б. Јанкулоски, Auckland, Нов Зеланд

  Твоите промени се одлични. Исто така и фотографиите, кои, се забележува дека се направени од човек кој има смисла за фотографија. Но, Википедија не е "наша" или уште помалку - "моја" Се смеам. Таа е слободна енциклопедија која може да ја користи секој добронамерен корисник. Инаку, јас ја паметам гравурата на старо Скопје која ја додаде кон оваа статија - ја имам цртано во средно (на ликовна уметност, ми се чини), техника масло на платно Се смеам, но не ми текнало да ја ставам тука. Супер што ја додаде.

  P.S. Многу ми е драго што имаме македонски корисник и од далечниот (па и на другата страна од Земјата) Нов Зеланд! Се надевам дека ќе имаме одлична соработка Се смеам. Поздрав, Boyan 22:48, 22 Јануари 2006 (UTC)

  Екстра е статијава. Мислам дека може и да оди за статија на месецот. --Misos 23:23, 22 Јануари 2006 (UTC)
  Се сложувам со Милош! Исто така, многу ми е мило што имаме така вреден нов соработник! --FlavrSavr 00:00, 23 Јануари 2006 (UTC)

  Некои мала во Скопје се заборавени[уреди извор]

  На пример Тафталиџе, Топанско Поле (Васил Главинов), Топаана, Шутка, Чаир и слично...

  Некои работи МОРА да стојат на статијава[уреди извор]

  Нема податоци од најновиот попис (во 2002 година). Во бугарската википедија стои дека Скопје има 640 000 и дека е главен град на Социјалистичка Република Македонија што е во склоп на СФРЈ!!! (извини FlavrSavr..)

  Општини во Скопје[уреди извор]

  • Во градот Скопје има 10 општини: .... но:
  • Општина претставува локална самоуправна административна единица која опфаќа повеќе населени места.
  Каква е дефиницията за населенo место на македонски? Скопје населено место ли е, или е нещо друго? --Инжинерот 20:01, 16 јули 2006 (UTC)

  Како и на секој друг јазик: Населено место е секое место на Земјата кое е населено со луѓе, без разлика дали е град, село, населба, маало итн. ;-) Јадрото на секоја скопска општина е всушност самиот град Скопје. Другиот дел од некои скопски општини ги опфаќаат и околните рурални населби, односно т.н. административна област Големо Скопје. Boyan 20:20, 16 јули 2006 (UTC)

  Ми вземете ги обяснете овои нешта. Големо Скопје, Скопје, населби и маала, населени места. Скопје едно населено место ли е, или повеќе? След като има няколко обштини... Никак не е ясно. Нали тука чете, който не знае, за да научи. --Инжинерот 20:58, 16 јули 2006 (UTC)
  Ако зборуваме за правна терминологија, тоа му доаѓа вака: Град Скопје е составен од повеќе општини, а секоја општина е населена со едно или (најчесто) повеќе населени места (населби или села). Ако зборуваме за нормален говор, Скопје си е населено место како и сите други. --FlavrSavr 14:51, 18 јули 2006 (UTC)

  земјотрес 1963: 26 јуни или 26 јул?[уреди извор]

  In the Macedonian article "Skopje" there is this sentence: "На 26 јуни 1963 година во 5:17 часот Скопје беше разурнато од земјотрес со 9 степени по меркалиевата скала (6.1 според рихтеровата сеизмичка скала)." Wikipedia-Articles in other languages as well as printed sources in German and English say it was JULY 26th, not JUNE. Can please somebody find out which date is correct? Thank you! -- ("Aspiriniks" from German Wikipedia, 18:27, 31. January 2007)

  Whoa, 10 months passed, but just in case someone is still wondering, it was July. Поречанец A? 19:04, 31 октомври 2007 (UTC)

  Епитет[уреди извор]

  Искрено, првпат дознавам дека го нарекле градов „Град на солидарноста“. Не знам колку многу е употребуван или познат овој епитет, па затоа прашувам што мислат другите: дали треба да го додадеме во полето „Прекари“ во инфокутијата? И уште нешто поважно: дај додадете други прекари, не е можно ваков (стар) град да нема епитети! Поречанец A? 19:04, 31 октомври 2007 (UTC)

  Никогаш не смее да се случи...[уреди извор]

  Администраторе, Ве молам никогаш не смее да се случи на нашава википедија да има бугаризирање или грцизирање на нашите статиии. Ве молам да бидете побрзи--Астрион 20:23, 13 ноември 2007 (UTC)

  Браво Брест....

  Liga na Champions[уреди извор]

  Vo ligata na Championite pobeduva manchester united Se razbira najdobriot tim vo cel svet.!

  se pk samo treba da se drzi na temata i da se opise istorijata i naselbite posebno onie pokolemite kako LISICE znaci naselbite ne opstinite makos-don

  mak[уреди извор]

  zdravo sakam da ja pocnam diskusijata za makedonija kolku vi se sviga kako drzava posle kako vi se dopaga mentaliteto na lugeto i najvazno sportot pisuvajte kolku sakate samo ostanete na temava makos-don убавината на Скопје ние сите ја носиме во нашите души. Mitreva (разговор) 09:56, 29 јуни 2011 (CEST)Одговори[одговори]