Разговор:Сергеј Владимирович Илјушин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Таму е мек знак „ь„ „ Правилно ќе биде не „Иљушин„ а Иљјушин. Tjuha 15:02, 18 септември 2007 (UTC)

Кај нас рус. „-лью“ се предава со „-лју“ и „лья“ со „лја“. Значи, треба „Илјушин“ исто како авионот. --101.112.161.121 (разговор) 08:15, 9 октомври 2012 (CEST)