Разговор:Светлана Христова-Јоциќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
WikiProject Macedonia Logo mk.svg Оваа статија е дел од ВикиПроект Македонија, чии цели се создавање стандардизиран, информативен и лесен за користење извор за Македонија. Ако сакате да земете учествувате во овој проект, ве молиме посетете ја страната на проектот, каде можете да се приклучите на проектната екипа.
P literature grey.svg Оваа статија е дел од ВикиПроект Книжевност, чии цели се создавање стандардизиран, информативен и лесен за користење извор за книжевноста. Ако сакате да земете учествувате во овој проект, ве молиме посетете ја страната на проектот, каде можете да се приклучите на проектниот тим.


Прашање[уреди извор]

Здраво на сите. Ја следам Википедија оддамна, и гледам дека на Англискиот портал, пред се страниците што ја засегнуваат Македонија и Античките Македонци се видно различни од Македонските официјални извори, а и многу различни од светски признатите научни истражувања и историски извори. Зборувам пред се за атрибуиранјето на кастата Македон и нејзиниот најпознат претставник Александар Македонски како припадници на групата Хелени а не како одделен народ и кралство со свој јазик и култура многу различни од Хелените. [1]

Би сакал да ја контактирам Светлана Христова, во врска со овие прашања, со оглед на тоа дека таа оддамна ја истражува историјата на Античките Македонци. Ако некој има нејзин маил е замолен да го прати на eyemage@hotmail.com. Исто се замолени сите што се заинтересирани за расветлување на овие теми да ме контактираат за конструктивна размена на мисленја и информации. Однапред ви благодарам--Alex Makedon 11:44, 11 јануари 2008 (UTC)

Пробај да побараш на нејзиното работно место. На жалост тука немаме.--Никола Стоіаноски 13:47, 19 август 2009 (UTC)