Разговор:Санкт Петербург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ве молам некој што има повеќе време нека разгледа кое е вистинското име на градот, зашто називот на руски е Санкт-Петербург а така некако е преведен и на поголем број од словенските јазици. Со или без цртичката. Во секој случај, името сигурно не е точно и страницата треба да биде преместена. Треба да има и промена во пренасочувачката страница Ленинград.--Виктор Јованоски 21:12, 7 октомври 2007 (UTC)

brest-bot проверка на правопис[уреди извор]

  • Податотека наместо Image, вики клучни зборови на македонски.

Ако имате забележано други синтаксни грешки кои многукратно се повторуваат низ страниците, можете да побарате истите со помош на ботот да се исправат.--Brest-bot (разговор) 00:55, 28 јули 2009 (UTC), управуван од Brest.