Разговор:Пребег

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Името на населбата[уреди извор]

На страните на Општина Штип, ЈП Исар и хотел Изгрев се користи името Пребек, кое воедно е бележано и на воените топографски карти од ЈНА.. Меѓутоа со текот на времето, во обид да се пронајде етимологијата, едно јадро на луѓе го има прифатено името Пребег (бидејќи поголемиот дел од жителите не се штипјани, па биле „пребегани“ од други краеви). Но, името на локацијата Пребек е многу постаро од населбата, а и самата УЗ го користи името Пребек, исто како и (како што наведов) Општината. http://www.stip.gov.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=454%3A2010-03-11-09-36-08&catid=109%3Asoopstenija&Itemid=129&lang=mk 95.180.188.130 (разговор) 17:14, 3 мај 2011 (CEST)

Ви благодарам на забелешката. Ова е навистина вредно да се знае. Статијата може да биде преименувана доколку сметате дека така е подобро. Поздрав.--Kiril Simeonovski (разговор) 17:18, 3 мај 2011 (CEST)