Разговор:Прва македонско-римска војна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Согласно Правописот на македонскиот јазик, војни, бунтови и слични активности, ако содржат повеќе зборови, одат со голема буква само на првиот збор. Оттука, имаме Прва светска војна, Втора светска војна, Прво српско востание итн. Тоа што во војната како една од страните е вклучена Македонија ама баш ништо не менува од гледна точка на правописот (Zdravko (разговор) 09:33, 28 јуни 2010 (CEST))